Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 93
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Това е при условие, че едните пчели и майка са от едно и също семейство

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Естествено, че ще се получи т.е. няма проблем за майката.
    Друг е въпроса, какво ще стане с осиротялото семейство, по това време на годината, защото е късно да си отгледат нова майка.
    Когато се на осиротјалото семејство додав нова мајка, тја се затвара в кафез на кокото се вратата затвори с-с захарно медно тесто,
    и којто се ставја между рамки кадето има младо пило.
    Пчелите нападат кафеза и поленка примат мајчината миризма, те. феромона.
    докато ја отворат те са приели този феромон и мајката се освобажда от кафеза и след прошетка по кошера, започва си своите активности.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Нещо не си ме разбрал правилно. Прочети повече постове

  4. #24
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Pchelaar Виж публикацията
    Как ви се струва сборна отводка на 6 рамки (4 от един кошер, заедно с майката) и 2 с пити и пчели от друг кошер? Има ли шанс майките да оцелеят според вас?
    Може да пробваш. Ако е свищева - брой я аут. Ако е стара (или повредена/болна) - също. Ако е снасяла в това семейство повече от 4 седмици обикновенно не би рябвало да имаш проблеми (аз обединявам нуклеуси без да ползвам клетка, освен в случаите когато майката е от другаде) В тези ситуации е от голямо значение не поведението на пчелите спрямо майката, а поведението на майката спрямо пчелите. Ако тя е нервна, бързоподвижна или пък директно тръгва да се бори с пчелите - гаранция че ще я убият/осакатят.


    Но ти си решаваш - все пак клетките струват стотинки
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    07.03.2013
    Мнения
    32
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Може да пробваш. Ако е свищева - брой я аут. Ако е стара (или повредена/болна) - също. Ако е снасяла в това семейство повече от 4 седмици обикновенно не би рябвало да имаш проблеми (аз обединявам нуклеуси без да ползвам клетка, освен в случаите когато майката е от другаде) В тези ситуации е от голямо значение не поведението на пчелите спрямо майката, а поведението на майката спрямо пчелите. Ако тя е нервна, бързоподвижна или пък директно тръгва да се бори с пчелите - гаранция че ще я убият/осакатят.


    Но ти си решаваш - все пак клетките струват стотинки
    Благодаря ти и на теб за отговора. Искам просто да опитам и това, много хора (включително и ти, както виждам) правят така, интересно ми беше и на мен да знам дали се получава. Майките са миналогодишни и много добри, мисля да пробвам, обаче. Наистина вярвам в казаното от вас и ще споделя опит по-късно. Иначе отворен съм за всякакви съвети по конкретната тема. Благодаря!

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Има едни клетки като капаче, намираш майката и я захлупваш с клетката и слагаш нещо на отвора да го преядът за 24 часа. Става много лесно и бързо. Не че без клетка няма да я приемат, но така шанса е по голям.
    А за какво после да се ядосваш за нищо.

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Вълчо,вземи пресовай един далак със търтиево пило(търтиево млечице).Сложи по 20гр на литър сироп.Три-четири дена,преди да отнемеш майката,подхранвай по 200-300гр.Докато запечатат маточниците поне още две подхранки.Майките илизат от маточника направо със "секцио"-едри.
    Ангеле, дай малко повече инфо, че времето за отводки наближава. Далакът е с открито пило предполагам...

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Трябва да уцелиш момента.Пилото трябва да е запечатано макс 3 дни,но на питата може да има и открито пило..

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    11.04.2016
    Мнения
    32
    Пчеларски район
    местност -Боровец
    Здравейте , обмислям след акацията от 20 семейства да създам отводки въпроса е дали да са индивидуални 1 семейсто- 1 отводка или сборни 2, 3 семейства- 1 отводка.
    Имам 10 празни кошера целта ми беше да напълня и тях, семействата са доста силни мисля да създам отводките с предаване на маточник.И да отбележа за първа година се занимавам с пчеларство..... смея да кажа ,че опитат ми не е никак голям.... и приемам всякакви съвети, Благодаря .

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Има един друг въпрос на който трябва да си отговориш-какви паши имаш след акацията?

 

 
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •