Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345
Резултати от 41 до 48 от общо 48
  1. #41
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Матеев, минах го този път почти, защото винаги има някакво ново стъпало! Скутелатор, и аз за тази крава говоря!
    Затова на всеки, успех във всеки един, аспект на пчеларството!

  2. #42
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Младите и начинаещите пчелари обикновенно са съгласни на КАКВА ДА Е МАЙКА, стига да е евтина. След 2-3 години блъскане за лудо започват да се досещат, че майката е сърцето на семейството, и ако тя не е качествена, целия им труд по подръжката на семействата отива по дяволите. Осъзнавайки този факт те всъщност се изкачват на следващото стъпало .........
    Голямото мнозинство пчелари никога няма да мръднат от първото стъпало. Ако нямат късмета още в началото докато са зелени да се сблъскат с нещо което да им остави трайни впечатления, след това надеждата да преминат на второто стъпало за тях е малка. В най-добрия случай обикновенно стигат до пчелраска степен тип "старшинка" (военен термин) - многогодишни опитни пчелари със 100-ина кошера, ловуващи всеки сезон рояци по горите и хралупите. Чак ми става тъжно, когато дойдат при мен с молба да им помогна във ваденето на някой рояк от хралупа (нали уж съм "опитен" пчелар)- остават доста изненадани че ги отпращам с мотива че нямам никакъв практически опит в това (което си е и вярно). Българския пчелар масово разчита на роеви, самосменни, свищеви, купешки и т.н. майки - всякакви но не и преднамерено произведени от него. През роевия период пада голямо разхождане напред-назад на неплодни майки в кибритени кутийки.
    Веднъж един пчелар който познавам ме спря да ме попита по какъв начин правя майки (аз му обясних същността - пластмасови чашки, пренасяне, всеки маточник в нуклеус и т.н.), след което той започна да ми разправя подробно как като убиеш майката и след няколко дни като разрушиш по-старите маточници, какви ХУБАВИ майки ставали ...... явно "моя" метод не представляваше никакъв интерес за него.

    Пчелар който цял живот е работил със нищо друго освен скрап, никога няма сам да разбере че има и по-добри пчели. За него това всеки един кошер да е продуктивен две години, а на следващите две да е непродуктивен (докато сам не си смени майката) и постоянно да има различни семейства всеки сезон даващи от нула до пет магазина (т.е. центрофугирания) - (главно заради неизвестната възраст на майките) за него е толкова естествено и нормално, колкото и въртенето на луната и слънцето - ЧАСТ от естествения биологичен цикъл на едно семейство. Ха, накарай такъв човек да осъзнае нуждата от селекция ( за него - някакво отвлечено понятие) - т.е. да влага средства в подобни дейности. Селекцията се свежда до открадване от време на време на някой кошер (или казано с други думи - овежаване на кръвта) от пчелар дето очевидно е маалко по-напред от останалите. Ха накарай такъв човек да даде 40-70 евро за майка (свободно оплодена) . В Африка, малцината, които притежават разборни кошери (обикновенно дарени по някоя програма за развитие на пчеларството в района) обикновенно гордо ги показват на всички и се хвалят със тях като най-ценната и луксозна МЕБЕЛ която притежават в дома си (използват ги за да си държат новите си дрехи във тях). Логично е - един разборен кошер струва от порядъка на 100$ (внос), а къщата в която живеят - сигурно не повече от 25$.


    Още е трудно за много от пчеларите да го осъзнаят, да- на пазара могат да бъдат намерени както много добри F1 майки , така и изключително добър генетичен материал (разплодни майки), но който иска да изцеди максимума от потенциала (още по-големи добиви) който селекцията би могла да предложи - то (разплодните майки) трябва да си я прави сам. Това е което е опитвам да набия в главата на българските пчелари.
    Ако пчеларството е основен доход, направо недоумявам как най-важния стълб в производството е оставен масово на произвола на съдбата или на някой друг (купешки майки). Дет' се вика в една Сърбия всеки втори пчелар практикува осеменяване на майки за личните си нужди.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Това което пишеш, е 100% вярно, но 99% от пчеларите са работещи, в други свери (включително и аз). Затова те нямат необходимото време или ги мързи, за производатво на майки! Преди години когато аз реших, да си отгледаждм майки, нямаше Йентеров апарат и аналозите му! Намерих такъв пчелар, отглеждаш майки чрез пренос на личинки. Той беше много щастлив, че има желаещ да си отглежда майките пчелар. Подарими игла за пренасяне на личинката и ми обясни основните насоки, другото с книги и списания. Но времето си каза думата, нямах свободното време за да го практикувам. Така, че вместо да се дърлим, как да отглеждаме майки. Нека да насочим всеки пчелар, към каква майка да се стреми. В другия пчеларски форум, си качил 14 изисквания за майките бъкфаст. Аз като ги прочетох, открих че изикванията към майките който си произвеждам от 14 за бъкфаса се покриват в 11 мои, за моите мелези (може би откривам топлата вода)! Би било хубаво, не съм ги срещал в този форум, може да не съм ги видял. Качи ги и нека всеки който иска да си отглежда майки, да се стреми, ако смята че такива майки иска! Да прави такава селекция!

  4. #44
    Наблюдател
    Регистриран
    25.08.2018
    Мнения
    5
    Миналата седмица пренесох на около 2-3 часа разстояние около 12 маточника с текстилна хладилна чанта напълнена с 2 буркана гореща вода. Излюпени с успех

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от alokam Виж публикацията
    Миналата седмица пренесох на около 2-3 часа разстояние около 12 маточника с текстилна хладилна чанта напълнена с 2 буркана гореща вода. Излюпени с успех
    На кой ден след пренасянето ги транспортира
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  6. #46
    Наблюдател
    Регистриран
    25.08.2018
    Мнения
    5
    2 дена преди да се излюпят.
    Този пост е редактиран от alokam; 11.06.2019 в 17:20. Причина: Грешка

  7. #47
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от alokam Виж публикацията
    2 дена преди да се излюпят.
    Миналата година правих същото упражнение, майките се излюпиха но не струваха, за разлика от тези които останаха на същи пчелин
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  8. #48
    Потребител
    Регистриран
    22.07.2015
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Каварна
    Колега 2 3 часа с 50 км.ч или с самолет си е разлика .И да и и аз забелазвам разлика , като колегата по горе/при 30км пренасяне/ от към големината.Не и в снасянето поне при повечето .А и пред теб е когато ще прецениш.И ни инвормираш за резултата, аз не съм се сетил за топлото

 

 
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •