Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 48
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Възможно ли е транспортиране на маточници на големи разстояния?

    Отварям тази тема във връзка със заявен интерес в лично съобщение за закупуване на маточници. Както вече се похвалих в една друга тема, произвеждам огромно количество маточници, но поради лошата година не съм в състояние да ги докарам до плодни майки. Затова взех решение в личен план отводките да си ги правя само с маточници и си направих собствена организация за тази цел.

    Въпросът е може ли да се измисли някакъв разумен и БЕЗОПАСЕН начин за транспортиране на маточници на големи разстояния, което ще позволи тези маточници да бъдат продавани.

    С молба да дадете някакви съвети или поне някакви отзиви, ако имате натрупан някакъв положителен или отрицателен опит с местене (транспортиране) на маточници между отделни пчелини и хора.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Иначе накратко ето я моята ситуация:

    Всеки понеделник залагам по 1000 еднодневни личники, като следващите понеделници това количество вероятно ще се увеличи на 1200-1300. На следващата седмица в четвъртък получавам около 600 качествени маточника, които по план трябваше да бъдат преместени в оплодни сандъчета, и след още 2 седмици трябваше да станат около 300-400 оплодени и снасящи майки. До тука добре, но мократа година силно обърка плановете ми в часта с оплождането. Това е така и с всички останали майкопроизводители в България. На практика към днешшна дата има силен дефицит на оплодени майки. С две думи - не мога да си произведа необходимите количества, не мога и да си ги закупя. При така сложилата се ситуация бях принуден да търся решение, и искам или не бях принуден да реша да правя масови отводки само с маточници, защото поне при тях нещата се получават сравнително безпроблемно.

    Организацията, която създадох е следната:
    1. В понеделник, вторник и сряда се обикалят пчелините и се правят двурамкови отводки в стеснени с фибранена плоча стиропорени или фибранени нуклеуси. Операцията е тежка и бавна, защото включва подбор на пити със старо пило и търсене на майката, която трябва да си остане в стария кошер.
    2. В четвъртък сутринта в 4:00 часа се прави обиколка на пчелините, събират се подготвените осиротени отводки, товарят се и се транспортират в майкопроизводствения пчелин.
    3. След това нуклеусите един по един се носят до семейството-отглеждач, и маточника се прехвърля буквално за 30 секунди. Унищожават се всички други маточници, ако има изградени, и след това нуклеуса се премества на 50 метра встрани и се поставя на свободна стойка.
    4. Там живее в следващите 2-3 дена, докато майката се излюпи, след което вече БЕЗОПАСНО може да бъде преместен в друг мой пчелин или транспортиран на стотици километри.
    5. При така направените отводки би трябвало маточника да бъде приет в 100% от семействата или поне така ме уверяват колегите, които са го правили това. Скоро това ще го разберем.
    6. Ако на дадена отводка майката се загуби по време на оплождане, следващата седмица се придава нов маточник, чупят се старите, и така дотогава, докато отводката се сдобие с плодна майка или докато умре. Процента на успеваемост при създаването на такива отводки би трябвало да е много висок - над 60-70%, а това с добавянето на нови и нови маточници може да го вдигне дори до 90%.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    При цялата тази операция дефакто на мене ми остават излишни по няколко стотин маточника на седмица, и вече се появиха колеги, които са готови да купуват, стига да се намери БЕЗОПАСЕН НАЧИН НА ТРАНСПОРТ.

    Та това е - давайте идеи.

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Току-що запечатани маточници, в хоризонтално положение ( фиксирани във дунапрен или стиропор) и обвити от стреч фолио за да не изсъхнат. Температурата не е от съществено значение. По същия начин (завити във фолио) се транспортират и пити с яйца (двудневни или тридневни), лекото охлаждане ( темератури като тези във хладилник ще ги убият) ще удължат времето за транспорт( до излюпване) без да нанесат никакви поражения.

    Зрели маточници - на 10 или 11 ден ( т.е.преди изюпване) във вертикално положение пъхнати във протектори и наредени в стиропор (с предварително направени дупки). Кутията също от стиропор или фибран ( кашон със изолация отвътре). Ако температурата е несигурна маточниците е по-добре да се транспортират в Battery Box, където могат да се добавят и пчели (0,5кг).


    Това е ако маточниците трябва да се транпортират чрез куриер или по пощата.
    Battery Box-а се използва предимно за танспорт на майки. В големите майкопроизводства, клетките не се пълнят с придружителки, пълни се кутията в която са наредени клетките с майки.


    Ако транспорта е с личен автомобил и хората идват да си ги вземат директно - тогава всичко е много по-лесно. Няклоко часа извън перфектната температура не им се отразяват кой знае колко (малко се забавя излюпването). Зрелите маточници е важно да не се преохладят, а току-що запечатаните (5-6 ден) да не изсъхнат и ларвата да не изпадне ( транспортират се хоризонтално).
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 354_shipqueen.png‎  
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    6. Ако на дадена отводка майката се загуби по време на оплождане, следващата седмица се придава нов маточник, чупят се старите, и така дотогава, докато отводката се сдобие с плодна майка или докато умре. Процента на успеваемост при създаването на такива отводки би трябвало да е много висок - над 60-70%, а това с добавянето на нови и нови маточници може да го вдигне дори до 90%.,

    При придаването на нов маточник след изгубване на майката при брачен полет от къде ще се вземат маточниците които пишете, че се унищожават. На практика така създадената отводка е без снасяща майка поне от 10-12 дни и няма как да се създадат маточници. Дори да са пропуснати при първото унищожаване, то излюпилата се майка преди да излети за оплождане сама ги унищожава.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Защо не практикуваш инстроментално осеменяване, нали имаше такава идея?

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не става от днес за утре. Апарата вече го имам, но има голяма подготовка, особенно около бащините семейства. В плановете ми за догодина голяма роля ще играе и изкуственото осеменяване, при това на 5-6 апарата едновременно. Засега обаче освен играчки и натрупване на опит нищо друго не можем да направим.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2011
    Мнения
    23
    най-добрия начин да разбереш е пробата,опаковаш по описания от секулатора начин пускаш по еконт от един град до друг и после проверяваш какво ше стане,ако резултата е положителен много хора биха си купили маточник пренебрегвайки риска заради ниската цена

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    01.02.2012
    Мнения
    40
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не става от днес за утре. Апарата вече го имам, но има голяма подготовка, особенно около бащините семейства. В плановете ми за догодина голяма роля ще играе и изкуственото осеменяване, при това на 5-6 апарата едновременно. Засега обаче освен играчки и натрупване на опит нищо друго не можем да направим.
    Не знам дали разбирам точно...изчакването с една година и подготовката на бащините семейства не може ли да бъде избегнато със закупуване на търтеева сперма от майкопроизводители /наши или чужди/? Преди време бях попаднал на американски майкопроизводител, който продаваше такава. С по-сериозни проучвания сигурно може да се намери и нещо по-подходящо. Ако проблема със забавянето е свързан с това..

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Проблема за забавянето е свързан с това, че и без този апарат си имаме работа ден и нощ събота и неделя. Не може така от сега за след 5 минути да започнеш да правиш изкуствено осеменяване. Организационната и подготвителната работа е огромна и няма кой да я свърши. Просто си има приоритети, с които се съобразявам. Информационната система например е с по-висш приоритет, защото бе нея ще настане хаос и в самата селекция и осеменяване.

    В момента съм се концентрирал именно в информационната система. Трябва да организирам завиването с видия на около 35 000 RFID тага и печатането и лепенето на още около 12 000 RFID карти. Това ми е висшия приоритет, а апарата за осеменяване просто ще почака.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •