Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 48

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Възможно ли е транспортиране на маточници на големи разстояния?

    Отварям тази тема във връзка със заявен интерес в лично съобщение за закупуване на маточници. Както вече се похвалих в една друга тема, произвеждам огромно количество маточници, но поради лошата година не съм в състояние да ги докарам до плодни майки. Затова взех решение в личен план отводките да си ги правя само с маточници и си направих собствена организация за тази цел.

    Въпросът е може ли да се измисли някакъв разумен и БЕЗОПАСЕН начин за транспортиране на маточници на големи разстояния, което ще позволи тези маточници да бъдат продавани.

    С молба да дадете някакви съвети или поне някакви отзиви, ако имате натрупан някакъв положителен или отрицателен опит с местене (транспортиране) на маточници между отделни пчелини и хора.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Иначе накратко ето я моята ситуация:

    Всеки понеделник залагам по 1000 еднодневни личники, като следващите понеделници това количество вероятно ще се увеличи на 1200-1300. На следващата седмица в четвъртък получавам около 600 качествени маточника, които по план трябваше да бъдат преместени в оплодни сандъчета, и след още 2 седмици трябваше да станат около 300-400 оплодени и снасящи майки. До тука добре, но мократа година силно обърка плановете ми в часта с оплождането. Това е така и с всички останали майкопроизводители в България. На практика към днешшна дата има силен дефицит на оплодени майки. С две думи - не мога да си произведа необходимите количества, не мога и да си ги закупя. При така сложилата се ситуация бях принуден да търся решение, и искам или не бях принуден да реша да правя масови отводки само с маточници, защото поне при тях нещата се получават сравнително безпроблемно.

    Организацията, която създадох е следната:
    1. В понеделник, вторник и сряда се обикалят пчелините и се правят двурамкови отводки в стеснени с фибранена плоча стиропорени или фибранени нуклеуси. Операцията е тежка и бавна, защото включва подбор на пити със старо пило и търсене на майката, която трябва да си остане в стария кошер.
    2. В четвъртък сутринта в 4:00 часа се прави обиколка на пчелините, събират се подготвените осиротени отводки, товарят се и се транспортират в майкопроизводствения пчелин.
    3. След това нуклеусите един по един се носят до семейството-отглеждач, и маточника се прехвърля буквално за 30 секунди. Унищожават се всички други маточници, ако има изградени, и след това нуклеуса се премества на 50 метра встрани и се поставя на свободна стойка.
    4. Там живее в следващите 2-3 дена, докато майката се излюпи, след което вече БЕЗОПАСНО може да бъде преместен в друг мой пчелин или транспортиран на стотици километри.
    5. При така направените отводки би трябвало маточника да бъде приет в 100% от семействата или поне така ме уверяват колегите, които са го правили това. Скоро това ще го разберем.
    6. Ако на дадена отводка майката се загуби по време на оплождане, следващата седмица се придава нов маточник, чупят се старите, и така дотогава, докато отводката се сдобие с плодна майка или докато умре. Процента на успеваемост при създаването на такива отводки би трябвало да е много висок - над 60-70%, а това с добавянето на нови и нови маточници може да го вдигне дори до 90%.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    При цялата тази операция дефакто на мене ми остават излишни по няколко стотин маточника на седмица, и вече се появиха колеги, които са готови да купуват, стига да се намери БЕЗОПАСЕН НАЧИН НА ТРАНСПОРТ.

    Та това е - давайте идеи.

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Явно е нужно пояснение
    Денят в който пренасяме се брои за нулев. Следващия ден се брои за първи.
    Маточниците ги запечатват на 5-ия ден (по-рано, ако ларвата е по-възрастна). Ден след запечатването ларвата изприда пашкул. От тогава до 10 ден (два дни до излюпване) маточника е много чуствителен на вибрации (най-вече!!!!!!), промяна в температурата, влажността и т.н. Транспорт? - абсурд. Дори отварянето на кошера може да ги съсипе ( ако трябва да се отваря кошера и да се извърват манипулации по това време, да се внимава за резки вибрации и охлаждане ).

    При току-що запечатаните маточници със стреч фолио се завива или цялата кутия кашон или цялото блокче на което са наредени маточниците.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Вече направихме експеримент - един колега дойде и си купи маточници, които ще ги транспортира на разстояние малко повече от 100 километра. Ще се спазят всички изисквания за безопасност съгласно вашите съвети и най-вече съгласно съветите на Scutellator. Ако експеримента успее, то това означава, че и маточниците вече могат да станат стока и да се продават. Нещо повече - това ще е първата ОФИЦИАЛНО РАЗРЕШЕНА стока за продаване в областа на майкопроизвидството. Разрешена е, защото всъщност НЕ Е ЗАБРАНЕНА. В закона за пчеларството никъде не се споменава думичката МАТОЧНИК.

    И така........
    Официално обявявам цена за един маточник 5 лв.

    Всяка сряда или четвъртък мога да предлагам на пазара по 300-400 маточника, ако някой наистина се нуждае. Следващата седмица всичките маточници ще бъдат КАРНИКА. За по-следващата мога дори да изпълнявам желания по предварителна поръчка, защото все още не съм заложил личинките. Имам генетичен материал (майки) за производство на следните видове маточници: БЪКФАСТ, КАРНИКА, ИТАЛИАНКА, КИПЪРСКА и БЪЛГАРСКА ПЧЕЛА (подбрани най-добрите майки от 400 кошера).

    ИТАЛИАНКАТА ми е много маркова - директен внос от Италианската Асоциация на майкопроизводителите. КИПЪРСКАТА я имам на базата на бартер на един мой колега с Кипърски майкопроизводител. БЪКФАСТ-а е на Scutellator, а КАРНИКАТА е от един нелецензиран Български майкопроизводител, който от години си купува маркови карники и дори си прави някава селекционна дейност с тях. Българската пчела е куча марка - никой не знае какъв мелез е, но за сметка на това съм я подбирал от 10-те ми най-добри кошери, които се изхитриха тази година да направят по три ЛР корпуса с пчели и пило, без при това да се роят.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Браво Матеев!Ей така се прави реклама!
    Имаш ли някакви наблюдения за Бъкфаст?Как се държи в наште условия?

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    ........Имаш ли някакви наблюдения за Бъкфаст?Как се държи в наште условия?
    Все още не съм имал истинска хубава паша и хубаво време, за да проверя дали е толкова велика, колкото я хвалят. Сам знаеш какво беше времето. За такова време нашите пчели не са пригодени. Трябват ни пчели-морски пехотинци и пчели-подводничарки.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Браво Матеев!Ей така се прави реклама!
    Имаш ли някакви наблюдения за Бъкфаст?Как се държи в наште условия?
    Със сигурност" Бъкфаст" на scutellator бие всички !Проверено!

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Всяка сряда или четвъртък мога да предлагам на пазара по 300-400 маточника, ако някой наистина се нуждае. Следващата седмица всичките маточници ще бъдат КАРНИКА. За по-следващата мога дори да изпълнявам желания по предварителна поръчка, защото все още не съм заложил личинките. Имам генетичен материал (майки) за производство на следните видове маточници: БЪКФАСТ, КАРНИКА, ИТАЛИАНКА, КИПЪРСКА и БЪЛГАРСКА ПЧЕЛА (подбрани най-добрите майки от 400 кошера).

    ИТАЛИАНКАТА ми е много маркова - директен внос от Италианската Асоциация на майкопроизводителите. КИПЪРСКАТА я имам на базата на бартер на един мой колега с Кипърски майкопроизводител. БЪКФАСТ-а е на Scutellator, а КАРНИКАТА е от един нелецензиран Български майкопроизводител, който от години си купува маркови карники и дори си прави някава селекционна дейност с тях. Българската пчела е куча марка - никой не знае какъв мелез е, но за сметка на това съм я подбирал от 10-те ми най-добри кошери, които се изхитриха тази година да направят по три ЛР корпуса с пчели и пило, без при това да се роят.
    Една молба; можеш ли да фотографираш майките от различните видове, които си изброил и да ги качиш във форума. Смятатам, че ще много добър урок, да се видят как изглеждат.

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Една молба; можеш ли да фотографираш майките от различните видове, които си изброил и да ги качиш във форума. Смятатам, че ще много добър урок, да се видят как изглеждат.
    Добра идея. Чак ме е яд, че не се сетих да ги снимам докато бяха в клетки. Както и да е - ще поръчам на пчеларите ми да ги снимат при следващото търсене на майки за някоя отводка.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •