Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 48
  1. #31
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз не разбирам защо сами си вкарвате автоголове. Колкото повече хора искат един и същ предмет - толкова по-висока му става цената.... или по-дълго чакането.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #32
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аз не разбирам защо сами си вкарвате автоголове. Колкото повече хора искат един и същ предмет - толкова по-висока му става цената.... или по-дълго чакането.
    Започваш да прихващаш от съседите "византийски номера"

  3. #33
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Щом така мислиш, значи грешно си ме разбрал.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аз не разбирам защо сами си вкарвате автоголове. Колкото повече хора искат един и същ предмет - толкова по-висока му става цената.... или по-дълго чакането.
    Защото не знаеш какви майки купих от доцента преди 4 години когато започнах да се занимавам с пчели. Втората година си купих от дребен нелицензиран производител и бяха по-добри от доцентките. Третата година си купих от теб и реших че това са майките с които ще работя. Доцента и компания ще ги плюя щото да не се набутват други новобранци в пчеларството. Твоите майки са супер и мисля е нормално да бъдат похвалени каквото и да произтича от това.

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аз не разбирам защо сами си вкарвате автоголове. Колкото повече хора искат един и същ предмет - толкова по-висока му става цената.... или по-дълго чакането.
    Тая година е на чакането,другата на цената.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  6. #36
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Щом така мислиш, значи грешно си ме разбрал.
    Не,това беше в рамките.на шегата, колкото до номера съвсем не е само византийски,а световна практика

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от vencii Виж публикацията
    Майките на scutellator безпроблемно водят с три обиколки пред месните улични подобрени. Вълчо. Търтея е прав-купи 4-5 майки и ще видиш разликата. Само да ти кажа че много лесно се работи с тях.
    Значи, с моите също се работи лесно, не са агресивни! Разбрах ,че си си взел от тези майки и си доволен! НО като един "прост" пчелар искаш да има семейства събиращи много мед, го интересува среден добив от тези майки-семейства. Не знам защо но през цялата си до сега практика, всеки крие средния си добив и също и цената която успява да реализира меда си. НО реве после, за ниски изкупни цени! За да ме спечелите за тези майки това, трябва да знам. Инак ми звучат като; имаме крава много млечна!!!!!!!!!

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Хаха, Вълчо. Данните за среден добив и смъртност винаги са били най-строго пазената тайна във форума. Някои от дребните пчелари понякога сме споменавали някоя и друга цифра, средните още по-рядко. Затова пък редовно има призиви да се спре с хвалбите или компетентни поучения че добива нищо не значи...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #39
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Младите и начинаещите пчелари обикновенно са съгласни на КАКВА ДА Е МАЙКА, стига да е евтина. След 2-3 години блъскане за лудо започват да се досещат, че майката е сърцето на семейството, и ако тя не е качествена, целия им труд по подръжката на семействата отива по дяволите. Осъзнавайки този факт те всъщност се изкачват на следващото стъпало, където вече започват много внимателен подбор на майките, които закупуват или сами си правят. Още 2-3 години блъскане залудо и чак тогава се осъзнава факта, че истинските хубави и маркови майки не могат да се правят в домашни условия. Тези майки трябва да се закупят от някой, които се е специализирал в тяхното производство. При това не трябва да се икономисват средства, защото такива хубави майки се продават по 30-50 лева, че и нагоре. Още 2-3 години блъскане и пчеларя най-накрая узрява (дораства до мисълта), че ако сам не започне развъдна дейност на качествени майки, няма кой друг да му помогне. До момента вече се е изкачил на четвъртото стъпало и е загубил 10 години от живота си. Ха-ха..... има още няколко стъпала и ако пчеларя успее да ги изкачи в рамките на живота си, вече ще може гордо да си даде ник във форума от типа например Scitellator2.

    Та по тази стълба на осъзнаване и развитие аз съм някъде по средата, и дишам праха от подметките на Scitellator-а. Мъча се да крача с големи крачки, но на всяко едно стъпало срещам хиляди проблеми, неописани в литературата, и несподелени във форума. Викам НЕВОЛЯТА, и тя ми помага да ги разреша, но непрекъснато се появяват нови и нови проблеми. Крайната цел поне засега е ясна - истинско селекциониране на наистина истински и качествени майки, като това всъщност е единственият възможен начин за постигане на високи добиви. Никакви компромиси не трябва да се правят в това отношение, ако човек наистина иска да печели и да си докарва доходите само от пчеларство и от нищо друго.

    В резюме: Един пчелар може да си позволи някакви компромиси във всеки един аспект от пчеларстването, но не и в аспекта, касаещ качеството на майките. Този аспект е фундаментален (основополагащ) и ако при него има проблеми, цялата останала построена кула (пчеларстването) може с лекота да се срине. Примери бол .........

  10. #40
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Инак ми звучат като; имаме крава много млечна!!!!!!!!!

    -Теньо, казала жената на мъжа си след като го слушала как сладкодумно хвали тяхната крава пред купувачите, - Ми, тя нашата крава като била толкова хубава - за какво я продаваме?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •