Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 48
  1. #21
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Матеев, сигурен ли си че Кипърските са A.m. cypria - те са страшно агресивни ( втори в света след пчелите убийци) преследват жертвите по 500 метра и т.н. и се роят по-бързо отколкото мисълта на човек. За разлика от африканизираните, дори и да са една шепа пчели, трудно ще ги доближиш без солидно предпазно облекло и ръкавици. По тази причина в Кипър има всякакви (по-приемливи за работа) вносни пчели (карника вкл.), което пък от друга страна допълнително озлобява местния мелез. Нищо, има предпазни костюми за тази цел, само да ги правеха с климатик вътре както на тези от НАСА.

    Относно моя Бъкфаст. Имай впредвид че свободно оплодените майки ПО ПРИНЦИП не са предназначени за разплод. Да, някои от търтеите с които са се оплодили може да са мои, но със сигурност има и такива които НЕ СА. В такъв случай такава майка по номинал ще е само 50% бъкфаст, а пчелите й - 25%. Не може да ги наричаш бъкфаст, ако имат само 25% бъкфастски гени. Не можеш да наричаш бъкфаст и нещо което не е ражвъждано според бъкфастките развъдни принципи (контрол над оплождането). Ако оставиш бъкфаст да се опложда с търтеи от ПРОИЗВОЛНИ семейства БЪКФАСТ ( от гледната точка на пчеларя това е чистопородно оплождане)- това вече също не е бъкфаст.


    Иначе поздравления за търговския нюх. Лично аз не се бях сетил че търговията с маточници, яйцат, личинки и семенна течност са НАПЪЛНО законни, тъй като не са предвидени в закона.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    01.02.2012
    Мнения
    40
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Само да вметна - 100 микролитровите микро хематокритни тръбички стигат за осеменяване на около 7 майки и половина (заради запушалките от двата края).
    25 микролитровите - за една майка

    50$ (транспорт) + 150$ семенна течност за 7,5 майки...... по мои груби сметки това прави по около 20$ за майка - далеч над пазарната цена на майка, която Матеев се стреми да постигне ( да речем наполовината на тези от майкопроизводителите - 10 лв)
    Дали е на "баки" или не, факт е ,че семенна течност се предлага и може да се намери, като продукт. Коментарът ми по-горе беше свързан с вариант да се избегне чакането по подготовката на бащини семейства. Както разбрахме неизползването на апарата е свързано с други фактори. Колкото до рентабилността- това е вече съвсем друг въпрос. Там всеки сам си преценява. Както знаем се предлагат и далеч по- скъпи майки...

  3. #23
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Матеев, сигурен ли си че Кипърските са A.m. cypria - те са страшно агресивни ( втори в света след пчелите убийци) преследват жертвите по 500 метра и т.н. и се роят по-бързо отколкото мисълта на човек. За разлика от африканизираните, дори и да са една шепа пчели, трудно ще ги доближиш без солидно предпазно облекло и ръкавици. По тази причина в Кипър има всякакви (по-приемливи за работа) вносни пчели (карника вкл.), което пък от друга страна допълнително озлобява местния мелез. Нищо, има предпазни костюми за тази цел, само да ги правеха с климатик вътре както на тези от НАСА.

    Относно моя Бъкфаст. Имай впредвид че свободно оплодените майки ПО ПРИНЦИП не са предназначени за разплод. Да, някои от търтеите с които са се оплодили може да са мои, но със сигурност има и такива които НЕ СА. В такъв случай такава майка по номинал ще е само 50% бъкфаст, а пчелите й - 25%. Не може да ги наричаш бъкфаст, ако имат само 25% бъкфастски гени. Не можеш да наричаш бъкфаст и нещо което не е ражвъждано според бъкфастките развъдни принципи (контрол над оплождането). Ако оставиш бъкфаст да се опложда с търтеи от ПРОИЗВОЛНИ семейства БЪКФАСТ ( от гледната точка на пчеларя това е чистопородно оплождане)- това вече също не е бъкфаст.


    Иначе поздравления за търговския нюх. Лично аз не се бях сетил че търговията с маточници, яйцат, личинки и семенна течност са НАПЪЛНО законни, тъй като не са предвидени в закона.
    Аз предлагам само МАТОЧНИЦИ, в които със сигурност има яйца/личинки от твоите БЪКФАСТ майки. Това е 100% сигурно. Кой обаче ще ги оплоди тези майки, когато се излюпят - това зависи от търтеите в зоната на пчелина на клиента. Да, най-вероятно ще бъдат оплодени и от други породи пчели, но това съвсем не значи, че БЪКФАСТ чертите ще се наследят само на 25%. По-скоро ще се получи както при браковете между бели и черни хора - сред децата им има както чисто бели, така и чисто черни, ще има и мулати (смесени в някакъв процент). Ти сам знаеш, че междурасовото смесване крие невероятен потенциал за получаване на пчела, която да съдържа в себе си само положителните черти и на двете раси. Ха-ха .... естествено има вероятност и за точно обратното.

    Иначе за моята селекционна дейност за в бъдеще - ами мога да си позволя да поддържам по един отделен пчелин за всяка една порода пчели, които имам. В този отделен пчелин ще се погрижа да има много бащини семейства от същата порода и така да се каже ще наситя небето с предимно мои търтеи. При това положение според теорията на вероятностите мога да сведа намесата на чужди търтеи до едно поносимо ниско ниво, да кажем под 20%. А с изкуственото осеменяване вече ще мога да гарантирам 100% чистокръвност.

    Колкото до кипърските пчели - нямам никаква представа какви характеристики имат. Не съм ги търсил - просто ми ги предложиха и аз се съгласих да ги закупя от чисто колекционерска страст. Живот и здраве - ще развия една линия и ако се окаже че са калпави, просто ще се откажа от тях. Нали знаеш - око да види, ръка да пипне.

  4. #24
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Една молба; можеш ли да фотографираш майките от различните видове, които си изброил и да ги качиш във форума. Смятатам, че ще много добър урок, да се видят как изглеждат.
    Добра идея. Чак ме е яд, че не се сетих да ги снимам докато бяха в клетки. Както и да е - ще поръчам на пчеларите ми да ги снимат при следващото търсене на майки за някоя отводка.

  5. #25
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Vmitev Виж публикацията
    Ако може да пишеш дали всичко с маточниците е наред, т.е. как им се е отразил пътя и дали с излюпването е минало наред. Възможна ли е поръчка чрез Еконт или Спийди?
    Това е най-важното нещо, което със сигурност ще го напиша във форума.

    Колкото до изпращането с куриер - ами не знам как ще им се отразят вибрациите, както и въртенето в различни посоки. Когато човек дойде сам да си ги вземе с лека кола (както беше днес), тогава той сам си ги поставя във вертикално или хоризонтално положение, и освен това ги транспортира бавно и внимателно. При изпращане с куриер това не се гарантира.

    Между другото вече имам ЛС с поръчки за изпращане на маточници по куриер на собствен риск на клиента. Що се касае до мене, аз ще се постарая да им направя фибранени кутийки с отвори съгласно снимките, публикувани от Scutelator. Дали обаче това ще е достатъчно - нямам ни най-малка представа. Възможен е и друг гаф - забавяне на куриера, което ще доведе до излюпване на майките вътре във фибранените отвори или в клетките, ако сложа такива. Това не е чак толкова страшно, но проблема е, че неоплодена майка вече се приема много трудно от отводките или семействата. С маточниците това не е така. При правилно придаване може да се постигне приемане почти в 100% от случаите.

  6. #26
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Браво Матеев!Ей така се прави реклама!
    Имаш ли някакви наблюдения за Бъкфаст?Как се държи в наште условия?
    Със сигурност" Бъкфаст" на scutellator бие всички !Проверено!

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от търтея Виж публикацията
    Със сигурност" Бъкфаст" на scutellator бие всички !Проверено!
    Отклонявам се доста от темата, но да питам какъв е добива от кошер на мед от Бъкфаст, тази година, от акацията! Моите, в друга тема съм писал, са си "диви мелези". Тази година заради лошите метерологични условия, вадинето на меда закъсня с две седмици от акацията. Средният ми добив от кошер използвани за мед е 30кг. Работя с ДБ 12р, с минимум 2 магазина, пълни магазини съм прехвърлял, на отводки, кошери на които, сменям майки, за узряване и запечатване. Не ползвам майки помощници, не взимам пити с пило от други кошери, не ползвам налитане. Имам кошер на който свалих от него, 5 магазина, 4 магазина, и минимум с два.

  8. #28
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ето малко допълнителни снимки. Фибранена кутия може да се ползва само когато не се налага добавянето на пчели (прясно запечатани маточници или зрели маточници лятно време когато температурите са подходящи) - да е плътно затворена за по-голяма температурна изолация.

    Прясно запечатаните маточници ги касае едиствено да не са на слънце и да не изсъхнат - затова блокчето на което са или кутията се пакетира със стреч фолио.
    Когато маточниците се придужават от пчели - картонените кутии или от нагъната пластмаса (онези по автобусните спирки) са достатъчни


    Относно Бъкфаст - то запазена търговска марка и ако не спазваш същата рецепта - както когато произвеждаш сходен продукт - може да го кръстиш Пепси, Дерби Кола... или както си искаш но не и Кока Кола.
    Между другото, ако се направи поглъщателно кръстосване (back cross) в F3 резулата е смайващ - майките стават едри като стършели и снясят повече отколкото две майки взети заедно. Ако се използва например грижливо подбрана линия италианка (внимание!!! всякаква друга, но никога Карника!!!!) за тази цел, това не е задължително да доведе дозначително повишаване на роевия индекс или агресивността. Естествено, подобряването на някои черти е за сметка на влошаването на други
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри Miksa.jpg‎  
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #29
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Отклонявам се доста от темата, но да питам какъв е добива от кошер на мед от Бъкфаст, тази година, от акацията! Моите, в друга тема съм писал, са си "диви мелези". Тази година заради лошите метерологични условия, вадинето на меда закъсня с две седмици от акацията. Средният ми добив от кошер използвани за мед е 30кг. Работя с ДБ 12р, с минимум 2 магазина, пълни магазини съм прехвърлял, на отводки, кошери на които, сменям майки, за узряване и запечатване. Не ползвам майки помощници, не взимам пити с пило от други кошери, не ползвам налитане. Имам кошер на който свалих от него, 5 магазина, 4 магазина, и минимум с два.
    За да не спамим темата ти предлагам, ако искаш разбира се, купи една майка от човека и сам да се убедиш в резултата,ако не друго ще си опресниш кръвта на пчелина.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Майките на scutellator безпроблемно водят с три обиколки пред месните улични подобрени. Вълчо. Търтея е прав-купи 4-5 майки и ще видиш разликата. Само да ти кажа че много лесно се работи с тях.

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •