Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 48
  1. #11
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Сетих се тези дни за още един вариант за транспортиране на маточници, който досега не съм пробвал, но практикуван в Европа. Изпращат се двудневни (захранени) маточници и получателя си ги доотглежда. Начина за опаковане и подготовка за доставка е същия като за незрелите запечатани маточници.


    Преди време бях попаднал на американски майкопроизводител, който продаваше такава.
    - Две баки семенна течност от търтеи моля. ХАХА. Колко семенна течност може да предостави - за осеменяване на 10, 20, 50, 100 майки? Това е форма за споделяне на генетичен материал, не източник на постоянен поток доставки на сперма за осеменяване - както е при кравите и прасетата, например.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Явно е нужно пояснение
    Денят в който пренасяме се брои за нулев. Следващия ден се брои за първи.
    Маточниците ги запечатват на 5-ия ден (по-рано, ако ларвата е по-възрастна). Ден след запечатването ларвата изприда пашкул. От тогава до 10 ден (два дни до излюпване) маточника е много чуствителен на вибрации (най-вече!!!!!!), промяна в температурата, влажността и т.н. Транспорт? - абсурд. Дори отварянето на кошера може да ги съсипе ( ако трябва да се отваря кошера и да се извърват манипулации по това време, да се внимава за резки вибрации и охлаждане ).

    При току-що запечатаните маточници със стреч фолио се завива или цялата кутия кашон или цялото блокче на което са наредени маточниците.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Вече направихме експеримент - един колега дойде и си купи маточници, които ще ги транспортира на разстояние малко повече от 100 километра. Ще се спазят всички изисквания за безопасност съгласно вашите съвети и най-вече съгласно съветите на Scutellator. Ако експеримента успее, то това означава, че и маточниците вече могат да станат стока и да се продават. Нещо повече - това ще е първата ОФИЦИАЛНО РАЗРЕШЕНА стока за продаване в областа на майкопроизвидството. Разрешена е, защото всъщност НЕ Е ЗАБРАНЕНА. В закона за пчеларството никъде не се споменава думичката МАТОЧНИК.

    И така........
    Официално обявявам цена за един маточник 5 лв.

    Всяка сряда или четвъртък мога да предлагам на пазара по 300-400 маточника, ако някой наистина се нуждае. Следващата седмица всичките маточници ще бъдат КАРНИКА. За по-следващата мога дори да изпълнявам желания по предварителна поръчка, защото все още не съм заложил личинките. Имам генетичен материал (майки) за производство на следните видове маточници: БЪКФАСТ, КАРНИКА, ИТАЛИАНКА, КИПЪРСКА и БЪЛГАРСКА ПЧЕЛА (подбрани най-добрите майки от 400 кошера).

    ИТАЛИАНКАТА ми е много маркова - директен внос от Италианската Асоциация на майкопроизводителите. КИПЪРСКАТА я имам на базата на бартер на един мой колега с Кипърски майкопроизводител. БЪКФАСТ-а е на Scutellator, а КАРНИКАТА е от един нелецензиран Български майкопроизводител, който от години си купува маркови карники и дори си прави някава селекционна дейност с тях. Българската пчела е куча марка - никой не знае какъв мелез е, но за сметка на това съм я подбирал от 10-те ми най-добри кошери, които се изхитриха тази година да направят по три ЛР корпуса с пчели и пило, без при това да се роят.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Браво Матеев!Ей така се прави реклама!
    Имаш ли някакви наблюдения за Бъкфаст?Как се държи в наште условия?

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    ........Имаш ли някакви наблюдения за Бъкфаст?Как се държи в наште условия?
    Все още не съм имал истинска хубава паша и хубаво време, за да проверя дали е толкова велика, колкото я хвалят. Сам знаеш какво беше времето. За такова време нашите пчели не са пригодени. Трябват ни пчели-морски пехотинци и пчели-подводничарки.

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Добрич
    Ако може да пишеш дали всичко с маточниците е наред, т.е. как им се е отразил пътя и дали с излюпването е минало наред. Възможна ли е поръчка чрез Еконт или Спийди?

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Всяка сряда или четвъртък мога да предлагам на пазара по 300-400 маточника, ако някой наистина се нуждае. Следващата седмица всичките маточници ще бъдат КАРНИКА. За по-следващата мога дори да изпълнявам желания по предварителна поръчка, защото все още не съм заложил личинките. Имам генетичен материал (майки) за производство на следните видове маточници: БЪКФАСТ, КАРНИКА, ИТАЛИАНКА, КИПЪРСКА и БЪЛГАРСКА ПЧЕЛА (подбрани най-добрите майки от 400 кошера).

    ИТАЛИАНКАТА ми е много маркова - директен внос от Италианската Асоциация на майкопроизводителите. КИПЪРСКАТА я имам на базата на бартер на един мой колега с Кипърски майкопроизводител. БЪКФАСТ-а е на Scutellator, а КАРНИКАТА е от един нелецензиран Български майкопроизводител, който от години си купува маркови карники и дори си прави някава селекционна дейност с тях. Българската пчела е куча марка - никой не знае какъв мелез е, но за сметка на това съм я подбирал от 10-те ми най-добри кошери, които се изхитриха тази година да направят по три ЛР корпуса с пчели и пило, без при това да се роят.
    Една молба; можеш ли да фотографираш майките от различните видове, които си изброил и да ги качиш във форума. Смятатам, че ще много добър урок, да се видят как изглеждат.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Все още не съм имал истинска хубава паша и хубаво време, за да проверя дали е толкова велика, колкото я хвалят. Сам знаеш какво беше времето. За такова време нашите пчели не са пригодени. Трябват ни пчели-морски пехотинци и пчели-подводничарки.

    То във идеални условия и баба може.Разликата се вижда именно в такива условия.При мен бъкфаст е шампион,но липсват карники,италианки.....Но щом месните роеви майки се представят отлично,как ли ще се представи бъкфаст след роене.....Ще разбера следващата година.Освен ако Дони не подскаже.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    01.02.2012
    Мнения
    40
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията



    - Две баки семенна течност от търтеи моля. ХАХА. Колко семенна течност може да предостави - за осеменяване на 10, 20, 50, 100 майки? Това е форма за споделяне на генетичен материал, не източник на постоянен поток доставки на сперма за осеменяване - както е при кравите и прасетата, например.
    http://www.mikesbeesandhoney.com/product/5000dronesemen

  10. #20
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Kavezu Виж публикацията

    Само да вметна - 100 микролитровите микро хематокритни тръбички стигат за осеменяване на около 7 майки и половина (заради запушалките от двата края).
    25 микролитровите - за една майка

    50$ (транспорт) + 150$ семенна течност за 7,5 майки...... по мои груби сметки това прави по около 20$ за майка - далеч над пазарната цена на майка, която Матеев се стреми да постигне ( да речем наполовината на тези от майкопроизводителите - 10 лв)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •