Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 47
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2014
    Мнения
    37
    Пчеларски район
    Ботевград

    Изчезнаха ми майките?!



    Здравейте!
    Аз съм един съвсем начинаещ пчелар и съвсем нов в този форум, моля бъдете снизходителни.
    Имам нужда от вашия съвет...
    На една ливадка имам четири кошера ДБ, които миналата година взех като отводки, зазимиха добре и до преди около месец бяха на 12 рамки и започнаха да градят и качват в магазините. Нещата вървяха доста добре. Преглеждам ги веднъж седмично и преди седмица забелязах в единия майчина килийка. Той ми е най-силният кошер и сметнах, че се роят.

    1. Пренесох майчината килийка заедно с три рамки пчели в нов кошер с идеята да направя отводка. Добавих рамка полу-запечатан мед за храна и рамка за градеж. Тази седмица изглеждаха жизнени, носеха нектар и прашец, майчината килийка беше излюпена, но няма следи от майка и няма прясно пило нито едно яйце. След колко време трябва да пронесе майката, ако се оплоди?

    2. Страшният факт, който установих вчера е, че три от четирите стари кошера са останали без майки само за една седмица. В нито един от тях няма прясно пило (има узряло) и има заложени майчини килийки навсякъде (20+ броя на семейство). Повечето - излюпени и/или прегризани, но имаше и запечатани. Кошерите са относително силни на по 10-12 рамки и със започнати магазини.

    Майките бяха купени 2013 пролетта всичките и работеха доста добре до сега, иззимуваха и развиха добри семейства. И изчезнаха.
    На какво може да се дължи това и как да постъпя? Възможна ли е толкова едновременна само-смяна?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    1. От снасянето на яйцето до пронасянето на майката след оплождането и минават между 18 и 25-30 дни. Зависи какво е времето, когато трябва да излезе да се оплоди. В общи линии около 8-10 дни след като се излюпи започва да снася по малко.
    2. Самосмяна е имало само на първия кошер. Защото е имало само един маточник. Останалите са се изроили "както пише по книгите". Аз бих разцепил тези семейства веднага, защото от тях ще продължат да излизат роеве, докато има маточници. По добре да си умножиш семействата, така или иначе добива на мед за теб, за тази година е приключил.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Майката пронасяоколо 10-я ден след излизането от маточника. Вероятна роева треска с другите кошери. Майките да не са оплодени новите.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Да jitensha, така става след като изпадне в роево и не се вземат правилните мерки.
    И аз така обърках 4 семейства от 3 корпуса паднаха до корпус и поливна с неоплодена майка та се наложи да ги обединявам с отводки, но докато не се сблъскаш с проблема не знаеш как да процедираш.

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от jitensha Виж публикацията


    Здравейте!
    Аз съм един съвсем начинаещ пчелар и съвсем нов в този форум, моля бъдете снизходителни.
    Имам нужда от вашия съвет...
    На една ливадка имам четири кошера ДБ, които миналата година взех като отводки, зазимиха добре и до преди около месец бяха на 12 рамки и започнаха да градят и качват в магазините. Нещата вървяха доста добре. Преглеждам ги веднъж седмично и преди седмица забелязах в единия майчина килийка. Той ми е най-силният кошер и сметнах, че се роят.

    1. Пренесох майчината килийка заедно с три рамки пчели в нов кошер с идеята да направя отводка. Добавих рамка полу-запечатан мед за храна и рамка за градеж. Тази седмица изглеждаха жизнени, носеха нектар и прашец, майчината килийка беше излюпена, но няма следи от майка и няма прясно пило нито едно яйце. След колко време трябва да пронесе майката, ако се оплоди?

    2. Страшният факт, който установих вчера е, че три от четирите стари кошера са останали без майки само за една седмица. В нито един от тях няма прясно пило (има узряло) и има заложени майчини килийки навсякъде (20+ броя на семейство). Повечето - излюпени и/или прегризани, но имаше и запечатани. Кошерите са относително силни на по 10-12 рамки и със започнати магазини.

    Майките бяха купени 2013 пролетта всичките и работеха доста добре до сега, иззимуваха и развиха добри семейства. И изчезнаха.
    На какво може да се дължи това и как да постъпя? Възможна ли е толкова едновременна само-смяна?


    В първото семейство е много вероятно майката да е още неоплодена(малка) и да не можеш да я намериш. НА 14 ден от излюпването 99% от майките трябва вече да са пронесли.

    За останалите кошери. Дали са се роили лесно може да установиш - ако има малко пчели по рамките ( бърз поглед при отваряне на семейството е достатъчен, няма нужда да се рови) значи се е роило.


    Относно маточниците - трябва да прецениш дали са роеви/самосменни или спасителни (свищеви). Последните се познават лесно - като го разрушиш, основата му е пчелна килийка (съответно млечице вътре в нея). При роене обикновенно първата излюпена майка не прогризва останалите (пчелите не й позволяват) за да може кошера да се рои отново, отново и отново. Щом има прогризани значи няма страшно - повече това семейство няма да се рои.

    Ако не е нито едно от гореизброените... приготви се да се сблъскаш със ужасната истина - в България има страшно много болести, НЯКОИ майки просто в определен момент не издържат повече и умират, изчезват или престават да снасят и т.н. В САЩ живота на майките вече бил СРЕДНО по 6 месеца!!! ( т.е. на един кошер му се добавя майка често повече от два пъти на година)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2014
    Мнения
    37
    Пчеларски район
    Ботевград
    Благодаря ви много за отзивчивостта и информацията.

    Едно семейство само има осезаем спад в броя пчели, поради което смятам, че съм изтървал един рояк. Но при другите пчелите още са горе-долу колкото си бяха и покриват добре всички междурамия в плодника. Просто вече не се качват в магазина.

    А. koragroup - ". По добре да си умножиш семействата, така или иначе добива на мед за теб, за тази година е приключил."
    При това положение да махна ли магазините? В тях има още и незапечатан мед. Стои си така и вече не запечатват според мен.

    Б. Бих направил отводки и разделил и без това пълните плодници на по две, но няма прясно пило в тях. Да купя и придам майки, или да донеса прясно пило от друг кошер?

    В. Вълчан - Роева треска... звучи зле. Има ли еднозначен отговор какво съм сгафил за да се стигне дотам? Не изключвам болести както спомена scutellator, но единствените признаци които виждам са акари тук-там по пчелите (третирал съм зимата но гадовете пак налазиха) и в единия кошер нагризано от пчелите узряло пило (при положение че има мед). Осигурил съм им място за развитие, паша още има добра и кошерите според мен са окей... Какво не им харесва на тия пчелички?

    Г. И друг въпрос, не разбрах точно свищевите (тия са лошите?) маточници как се различават от роевите. При мен има едни кръгли топчести върху питите, които винаги са кухи, има и едни дълги и изглеждащи истински и големи. Някои от тях започват от работническа килийка, а други от ръба на рамката, където не вярвам майката да е снесла яйце.

    Д. Последен въпрос, ако има търтовки (пилото е разхвърляно и по 2-3 в килийка) придаване на прясно пило от друг кошер ще помогне ли? Ако не, какво се прави?

    Извинявам се за многото и разбъркани въпроси...

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Акарите са като маларийния комар или плъховете (по време на епидемия от чума). Самите те не убиват пчелите (виждл съм семейства с повече акари отколкото пчели, без това да им се отразява забележимо) , убиват ги вирусите които разпространяват. Ако преди години беше възможно да има много акари и да няма проблем, то днес дори и само мириса на акар може да е фатален за някои семейства.
    Вземи Оксална Киселина (накратко ОК), потърси рецептата която съм предоставил и третирай спешно !!! (щом казваш че има и прогризано запечатано пило....)

    Спасителните маточници се познават лесно когато ги разрушиш - под тях е килийката (пълна с млечице) върху която е заложен маточника
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2014
    Мнения
    37
    Пчеларски район
    Ботевград
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Акарите са като маларийния комар или плъховете (по време на епидемия от чума). Самите те не убиват пчелите (виждл съм семейства с повече акари отколкото пчели, без това да им се отразява забележимо) , убиват ги вирусите които разпространяват. Ако преди години беше възможно да има много акари и да няма проблем, то днес дори и само мириса на акар може да е фатален за някои семейства.
    Вземи Оксална Киселина (накратко ОК), потърси рецептата която съм предоставил и третирай спешно !!! (щом казваш че има и прогризано запечатано пило....)
    Имам листчета (А5 формат, кафяви) мравчена киселина, с които третирах зимата. Ако сложа от тях дали ще помогне, предвид че в момента има най-много търтиево пило? Да търся ли оксалова или да ползвам тази?
    P.S. Рових усърдно в темите и мненията ти, но не намерих рецепта. Продължавам да търся.


    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Спасителните маточници се познават лесно когато ги разрушиш - под тях е килийката (пълна с млечице) върху която е заложен маточника
    Значи какво да правя, да махам ли всички маточници сега?!

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    http://pchelari.com/forum/showthread...ll=1#post20097

    Убива само акарите по пчелите (останалите 2/3 са в пилото). Нужни са няколко последователни третирания веднъж седмично за да се постигне почти 100% (90-98%) смъртност на акарите


    Разруши един или два маточника от средата на питата и ще ти сане ясно
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    а други от ръба на рамката, където не вярвам майката да е снесла яйце.

    Роевите маточници са точно по ръба на рамката и са на гроздове .Това което може да направиш е да разделиш семейството на три отводки като им сложиш рамка с маточници като унищожиш всички къси криви и тези по средата на рамката ако са до пило оставяш 2/3 не повече и се надяваш да се излюпят и оплодят майките.Станало ли е търтовка /тоест пило с много и безразборно снесени яйца в килийка/семейството се унищожава взимаш го и го стръскваш някъде по надалече.И семействата са ти роили а това че имат много пчели просто се е излюпило запечатаното пило.Не знам каква паша имаш че казваш че е добра но тази година е най гладната която аз знам щом пчелите масово гонят търтейте и просто няма нектар това е.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •