Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 28
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Лимонтозуто- което всъщност е винена киселина която спомага много за разлагането на захарозата/ захарта/ на глюкоза и фруктоза и я прави ферментна захар, което спомага за вкисването.

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от vencii Виж публикацията
    Лимонтозуто- което всъщност е винена киселина която спомага много за разлагането на захарозата/ захарта/ на глюкоза и фруктоза и я прави ферментна захар, което спомага за вкисването.
    Не съм химик - той май че Павката от Бургас ги разбира, и може да ги обясни тея неща на теория, но си мисля че играе ролята на някакъв консервант, или пък при процеса който ти описваш на разлагането на захарозата на глюкоза и фруктоза, което си е получаване на инвертен сироп при завършен вид на процеса, но когато се извършва с катализатор киселина се отделяше и някакво не особенно полезно вещество за пчелите. И дядо ми лека му пръст навремето слагаше лимонтузу в захарният сироп, като казваше че това го прави по траен(по-бавно вкисва ако някой отводки не си го вземат) ама едва ли е знаел точно сакъв процес се извършва в сместа, най-вероятно някой лектор така им е казвал навремето?!?

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Последно не разбрах - лимонтозуто СПОМАГА ЗА ВКИСВАНЕТО или ПРЕДПАЗВА ОТ ВКИСВАНЕ ?????

    Не разбирам от химия, но съм склонен да се доверя на химик, и да се разпоредя от сега нататък сиропа да се прави еди как си.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Киселината помага на сиропа да вкисне като го прави инвертен, същото правят и ензимите- независимо какво е казвал дядо ти.
    Високата концентрация на захар над 35 единици по брикс спасяват от вкисване.

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А значи ли това, че вкиснатия сироп всъщност си е също полезен за пчелите, защото се е инвертирал, и не трябва да го изхвърляме?

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Той е вкиснал след като е ферментирал защото е с ниска концентрация на захар, оттам с ниско алкохолно съдържание. Ако захарта е 22-23 по брикс ще стане захарно вино и пчелите ще го вземат, но ще има хора и ръченици на прелката.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колеги,какво става когато изпиете резняк(ферментиращо вино)?Това ще стане и с пчелите когато взимат вкиснат сироп.Мисля че се бъркат два коренно различни процеса - инвертиране и вкисване(неправилна ферментация).В хранителната индустрия винената киселина се ползва като консервант.Сигурен съм че има колеги които имат нужните знания да разяснят добре процеса.Аз съм по алкохолната ферментация и то като любител.Започне ли вкисване на сиропа,това значи образуване на алкохол и други не толкова полезни вещества за пчелите от дрожди,които се намират навсякъде в природата.Мисля че процеса инвертаза е доста по-различен.

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Ами след като винената киселина се ползва като консервант, а в лимонтузуто се съдържа винена киселина, то точно за това най-вероятно се използва като консервант в някакви минимални количества за да стабилизира захарният сироп(за да не вкисва, или поне да се случва по-бавно). Не защитавам използването му, просто разсъждаваме над ефекта който предизвиква и в тая връзка утре(т.е.т. днес) ще попитам един химик да ми разясни процеса, а иначе и аз съм забелязал че сироп 1:1 захар-вода доста време не вкисва, дори и без никакви добавки.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Захарта също е консервант.А вкисване и алкохолна ферментация са различни процеси.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колегата Аргилов е прав.Аз изхождам от алкохолната ферментация,която за да стартира е нужно повече от вода и захар.Вкисването на сиропа не е точно неправилно протичаща алкохолна ферментация,а просто развален хранителен продукт(за пчелите) в който участват пак дрожди, но от други видове.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •