Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 24
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол

    обединяване на отводка със слаб рояк как?

    Здравейте на всички искам да попитам следното
    Днес преглеждах един рояк и видях,че е много слаб на 4 рамки с много малко пило прясно и запечатано,но майка така и не открих видях на едната рамка 4-5 маточника но според мен бяха много малки свещеви ли ще да са незнам та един приятел ще ми дава отводка на 4 рамки ще купувам от него де и ако може да ми кажете как да ги обединя най лесно?
    благодаря ви

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    47
    Щом има прясно пило значи ще има и майка. ти отводката пак я вземи но и рояка гледай подхранвай го през два три дни по малко и ще видиш че ще стане ако имаш други кошери можеш след време и една пита с запечатано пило да му дадеш има време годината е в началото

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Кошри имам ,но ако имаше майка при това слабо рояче щеше да я забележа,а и щом има маточници макар и много рехави значи се мъчат да си направят нова
    Аз преди да ги обединя пак ще я потърся майката,но въпроса ми е ако няма кво правим

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    47
    купи си една майка за 18 лв и им я предай на 3 тия ден вече ще снася

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    То е слабо според мен е безмисленно

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не е безсмислено. До края на сезона има предостатъчно време да стане пълноценно семейство, стига разбира се майката да е млада и качествена.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    То е слабо според мен е безмисленно
    Началото на юни е ???

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Миналата година правих много отводки в началото на август, включая и такива тип гол рой. Вярно е че презимуваха като слаби семейства, но преобладаващото количество оцеля и към днешна дата кошерите пращят от пчели по шевовете.

    Тука според мене му е мястото да изкажа едно мое наблюдение, което донякъде противоречи на твърденията на старите пчелари. Според тях колкото по-силно семейство се зазими, толкова по добре ще е то по време на пролетното развитие. Е аз наблюдавах друго - пролетното развитие ИЗРАВНИ слабите и силните семейства. Нещо повече - имаше силни семейства, които изостанаха, и слаби, които изпревариха силните. Като цяло склонен съм да мисля, че е важно семейството да оцелее през зимата, а не това дали е било зазимено като силно или като слабо. Пчеларя посредством подхранване може да компенсира по-слабите семейства, а стиропорените кошери да им помогнат да им е по-топло по време на пролетното развитие. В крайна сметка всички семейства стават силни към началото на акациевата паша, и проблема е точно обратен - някои от тях дори стават прекалено силни и започват да се роят.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Правилно мислиш,действай.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Моите уважения господин Матеев, но объркваш представите на начинаещите пчелари със своите доводи, които са свързани с неизказани истини, предполагам с ударно подхранване и подсилване със запечатано пило, което те (начинаещите) не могат да си позволят.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •