Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 24 от общо 24
  1. #21
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има едно предаване по Discovery - ТЕОРИЯ НА ГЛУПОСТА. Всяка сряда мисля че от 20.55. Това е любимото ми предаване. Започнете да го гледате и ще осъзнаете колко безгранична и колко масова е човешката глупост....... Това с начинаещите пчелари и със смелите експериментатори като мене е просто едно нищо на фона на кадрите в това предаване...............

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Добро утро значи вчера ги обединих като майката от отводката я сложих в клетка натърках кошера с маточина и напръсках пчелите с пророй миризмата да им е същата ,сложих и преградна дъска,но не плътна след няколко часа видях че майката е освободена от клетката.Днес ще я потърся да се убедя,че е жива.
    Колеги да съгласен съм с вас,че това семейство може да се развие с придаване на майка едва сме юни месец,но това ги правя,защото празните кошери ми превършиха, поръчах си нови ама ще са ми готови след 20 юни:-)

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Отворих кошера и видях майката на едната рамка това ми бе достатъчно да махна преградната дъска да го затворя да му налея сиропче със стартовит и да го оставя да си работи:-)

  4. #24
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз тази зима направих експеримент да държа семейства на топло и се провалих, защото майките не искаха да снасят. Предполагам че това е така, защото генетично в тях е заложено през зимните месеци да не снасят.
    Не им е заложено генетично. Просто не им слагай календари в кошерите и така майките няма да знаят кой месец е... или превключи календара да показва, че е февруари.

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ясно е, че си има някаква разумна граница, под която е невъзможно семейството да оцелее. Въпросът обаче е къде е тази граница? Правил ли е някой изследвания или пак трябва да запрятам ръкави и сам да си изяснявам този аспект?
    Поне при мен, границата до която съм пробвал зимуване при естествени условия, е:
    към 1 септември ок. 4000 пчели
    към 1 ноември ок. 1000 - 1800 пчели
    към 1 март ок. 500-900 пчели.
    Видно е обаче, че дават много голям подмор - ок. 50% от зазимените през ноември пчели.

    При стайна температура могат да зимуват майки с ок. 100-150 пчели, но лично аз (почти) не съм пробвал, защото това е много трудоемко и освен това, трябва да се поддържат специални условия (микроклимат), за да се постигне успех и за да не вземе да се повреди някоя майка.

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    10.05.2014 - 60 000 пчели
    19.04.2014 - 20 000 пчели
    29.03.2014 - 6667 пчели
    08.03.2014 - 2222 пчели
    15.02.2014 - 741 пчели
    25.01.2014 - 247 пчели
    04.01.2014 - 82 пчели
    Значи, установено е, че една презимувала пчела може да отгледа само ок. 1 млада пчела в края на зимата, защото миналогодишните пчели са физиологически малко поизносени вече. Та трябва да задраскаме два реда и получаваме:
    15.02.2014 - 82 пчели
    25.01.2014 ...............
    04.01.2014 - 82 пчели
    Освен това, 741 пчели в никакъв случай не могат през февруари да топлят 2222 килийки с пило, а в най-добрия случай 500-1000... зависи от времето навън, от изолацията на кошера... Но дори и при по-силно семейство, когато времето рязко застуди, пред входа се появява изхвърлено простудено пило. А 82 пчели на 4 януари просто не ги виждам как ще оцелеят. Те просто ще загинат от студ още през ноември.
    Отделно има още фактори, оказващи влияние, на първо място от които, наличието на достатъчно протеини в диетата на пчелното семейство..., акарите, дори и да не са много, също облагат пчелите с десятък..., а пчелоядите им пригласят отвън... отгледаните търтеи пък не се включват в гледането на пило, макар и да участват в поддържането на микроклимата в кошера...

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това с начинаещите пчелари и със смелите експериментатори като мене е просто едно нищо на фона на кадрите в това предаване...............
    Трябва да го гледам това предаване някой път.
    Ние хомосапиенсите, които незнайно защо се самонаричаме "сапиенси", се мислим за много умни, но всъщност в глупостта си сме безкрайни повече, отколкото е безкрайна Вселената.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •