Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 24 от общо 24
  1. #21
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от dechko Виж публикацията
    Здравейте колеги, въпросът ми може да ви се стори малко смешен но трябва да попитам. Та начинаещ съм и не съм наясно правили се някакъв вид дезинфекция на чисто нови кошери със семейства презимували. Мисълта ми е има ли нещо като задължителна дезинфекция на пролет независимо от кошерите дали са нови или стари и ако да как става самия процес след като семействата са в кошерите, местят се в други кошери или мислите ми са в грешна посока. Дано сте ме разбрали, очаквам мнения и съвети.
    Почистваш и обгаряш дъната с горелка това е достатъчно. Но също има и практика макар и не в България - на пролет семейството се прехвърля в нов кошер, а този в които са зимували се почиства, обгаря или минава със сода каустик и се прибира в склада за догодина- но това означава че трябва да имаш по 1 резервен кошер което при нашите условия се счита за не малък излишен разход...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Или един резервен кошер който само обгаряш и заменяш следващият и накрая ти остава един кошер.

  3. #23
    Наблюдател
    Регистриран
    21.05.2014
    Мнения
    3
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Почистваш и обгаряш дъната с горелка това е достатъчно. Но също има и практика макар и не в България - на пролет семейството се прехвърля в нов кошер, а този в които са зимували се почиства, обгаря или минава със сода каустик и се прибира в склада за догодина- но това означава че трябва да имаш по 1 резервен кошер което при нашите условия се счита за не малък излишен разход...
    Да разбрах, благодаря за бързите отговори вярвам че и за напред ще сме си полезни един на друг.

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Малко рецепти за дезинфекция.


    ВИРУЗАН. Смес от негасена вар и натриев карбонат. Използва се вместо натриевата основа като по-безопасен за хората и животните предимно при вирусни болести в концентрация от 4 до 8 на сто. ФОРМАЛИН. Продава се като формол и представлява 40-процентов воден разтвор на формалдехид. Използва се за дезинфекция в концентрация на формалдехида от 3 до 6 на сто. По-ниските концентрации са подходящи за накисване на инструменти и съдове, а високите - 10 на сто, за помещения чрез напръскване с пръскачки. Формалдехидът унищожава почти всички видове микроорганизми. Използва се и за газова дезинфекция - фумигация във вид на формалинови пари, съчетани с висока температура на въздуха в помещенията (над 30 градуса) и висока относителна влажност. Изпаряването на формалина се извършва по два начина - чрез загряване на съдове в плътно затворено помещение, което е опасно за хората и чрез изпаряване с калиев перманганат. За 1 куб. м от помещението се използват 17,5 г калиев перманганат, 25 мл формол и 25 мл вода (за влага). В два-три съда от порцелан или емайл се сипват необходимите вода и формол. Към тях бързо се добавя предварително претегленото количество калиев перманганат. Протича бурна термична реакция и формолът се изпарява в помещението. Няколко часа след фумигацията помещението се отваря и проветрява. Формалиновите пари са отровни. Дезинфекцията се извършва под ръководството на ветеринарен специалист. ЙОДОФОРИ. Това са съединения, които съдържат до 4 на сто активен йод. Убиват различни причинители на салмонелозите, стафилококи и вируси. С тях се дезинфекцират ръце, вода за къпане, съдове за хранене и обслужване на животните, инструменти и пр. Използват се йоазан (йодомил Б, никозан В), йомил А, йомил С и др. КАЛИЕВ ПЕРМАНГАНАТ. Използва се за дезинфекция на помещения (1 и 3-процентови разтвори), за ръце (0,1-1-процентов разтвор). Отделя активно вещество кислород, който убива различни видове бактерии. Използван в по-висока концентрация, оставя виолетови петна, които могат да се отстранят с лимонтузу или с използваните във винарството бисулфити. ВОФАСТЕРИЛ. Комбинация между оцетна и пероцетна киселина, водороден прекис, вода и стабилизатори. Използва се за дезинфекция при спорови, гъбни и вирусни инфекции в сравнително ниски концентрации - 0,5 до 1 на сто и за ръце - 0,2 на сто в чисто състояние или в комбинация със спирт и вода (0,5 на сто вофастерил, 70 на сто спирт и 25 на сто вода). ЕТИЛОВ СПИРТ. За дезинфекция се използва 7-процентов етилов спирт, който в сравнение с другите му концентрации има най-силно микробицидно действие. За дезинфекция на ръцете е подходяща смес, съставена от 100 мл 70-процентов етилов спирт и 10 мл 5-процентова йодна тинктура. Използва се при вирусни и бактериални заболявания. За дезинфекция при възникване на бактериални заболявания може да се използват и препарати като лизол, креозол, карбол и др. МЕДЕН СУЛФАТ (СИН КАМЪК). Използва се за дезинфекция като топъл 5-процентов воден разтвор или примесен към варното мляко. Посочените дезинфекционни средства се предлагат на пазара често с различни добавки - активатори и стабилизатори под най-различни търговски наименования от различните фирми производителки. Това налага приложението им да се съгласува с ветеринарномедицинските служби и ветеринарните аптеки с оглед на ефикасна превантивна дейност срещу възникване или поява на заразни или паразитни заболявания.

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •