Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 24
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    03.02.2011
    Мнения
    6
    Ясно.Утре ще довърша започнатото.

    Късмет на всички

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Колеги,споделете как почиствате и дезинфекцирате пластмасовите хранилки.Аз пробвах да ги почистя с вряла вода като ги накисна малко,но се оказа,че много бързо се деформират от горещата вода.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Накисвам хранилките в разтвор на натриева основа, концентрацията е на око за около 20 минути в голям съд. После вадя, забърсвам с гъба, остъргвам прополиса и изплаквам в друг съд с чиста вода само колкото да се неутрализира основата. После доизчиствам ъглите на хранилките със сода бикарбонат и подходяща домакинска четка. Правя окончателно изплакване.
    Междувременно съм заредила другата партида в разтвора и когато първата партида е извадена и измита идва ред на следващата.
    Работи се с дебели латексови ръкавици, киселино устойчиви.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607

    Пистолета за горещ въздух може да се използва за почистване на кошерите сваля боя, восък и прополис.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  5. #15
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972

    Пистолета за горещ въздух може да се използва за почистване на кошерите сваля боя, восък и прополис.
    За почистване да. но за обеззаразяване, аз предпочитам, нещо по-агресивно.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    На този етап ми се е налагало приятелю само да почиствам, дано не ни се налага да обеззаразявам.Макар че този пистолет е 2000W и развива доста висока температура и върши работа като горелка, и според мен може да върши работа за обеззаразяване, ако ми се наложи вероятно и аз бих практикувал изваряване със сода каустик.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    22.02.2011
    Мнения
    37
    Аз за свалянето на боята ползвам горелка(ефекта е както при пистолета за горещ въздух) и после с шкурка свалям черното.Всичките магазини и плодници са с релси, малко се набиват с мръсотии ама от време на време ги сменям.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    14
    Здравейте! Преди 10 дни си купих 4 ЛР кошара употребявани. В добро състояние са. Не са използвани 5-6години. Реших да ги дезинфектирам със сода каустик. Поръчах си 10кг.Притеснява ме това, че на етикета пише, че е сода за сапун.Интересува ме дали тази сода е със същата концентрация/ на етикета не видях нещо по въпроса/. Извинете за лаишкия въпрос.Предварително благодаря за отговора...

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Използвай сода на люспи. Тя е по - качествена и може да варираш с концентрацията, докато с течната нямаш тази възможност.Не прекалявай с концентрацията защото като почнеш да миеш с вода започва едно запенване - цял ден ще си играеш.Пяната ще се получи понеже содата влиза в реакция с восъка , който е останал по старите кошери.Газовата горелка ще свърши по - добра работа и ще ти спести време, защото след като намокриш кошерите дървесината губи качествата си и сглобките се отварят.Все пак успех
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    21.05.2014
    Мнения
    3
    Здравейте колеги, въпросът ми може да ви се стори малко смешен но трябва да попитам. Та начинаещ съм и не съм наясно правили се някакъв вид дезинфекция на чисто нови кошери със семейства презимували. Мисълта ми е има ли нещо като задължителна дезинфекция на пролет независимо от кошерите дали са нови или стари и ако да как става самия процес след като семействата са в кошерите, местят се в други кошери или мислите ми са в грешна посока. Дано сте ме разбрали, очаквам мнения и съвети.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •