Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 44 от 47 ПърваПърва ... 344243444546 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 431 до 440 от общо 465
  1. #431
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2020
    Мнения
    3
    Здравейте! Матеев дали продавате такива нуклеуси? Късно след започване на темата, но все пак
    Благодаря предварително

  2. #432
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ivkonibee Виж публикацията
    Здравейте! Матеев дали продавате такива нуклеуси? Късно след започване на темата, но все пак
    Благодаря предварително
    Обади му се на телефона, че тук може доста да почакаш.

  3. #433
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2020
    Мнения
    3
    Нямам телефон за съжаление. Ако имате бихте ли го дали?

  4. #434
    Наблюдател
    Регистриран
    14.09.2021
    Мнения
    1
    Здравейте, реших и аз да споделя какво можах да направя заедно с моите дъщери.
    Пчеларството ми е хоби и направата на тези кошери, нуклеуси от eкструдирани полистиренови плочи се породи в свободното време. Първоначално идеята беше да ги направя от 2 см. дебелина но реших да пробвам директно с 5 см. за по-голяма стабилност. Разбира се това не е евтин вариант за серийно производство
    Използвах Фибран XPS 300-L (гладък)-50мм и в последствие направих външен обков от алуминиева ламарина (0,3 - 0,5 мм) за предпазване от нараняванаия, птици и т.н
    Първо направих два кошера (10 ЛР и 8 рамков ЛР) с отделни секции т.е. дъно с мрежа и плодник. Но в последствие разбрах, че не си слягат добре защото едно че работя с непрофесионални инструменти и се получават разминавания при срезовете и заради МДФ перваз -плаващ /с дълго перо, който слагах от горната и долната страна на плодника с цел предпазване от нараняване.
    Използвах най-обикновен прободен трион с нож за метал 59-83 мм (с по-голяма дължина се получава вибриране при рязане на фибрана).
    От вътрешната странана плодника сложих разпенено ПВЦ с дебелина 2 мм с цел пчелите за всеки случай да не прегризат фибрана. Първоначално залепих разпененото ПВЦ с полиуретанова пяна-лепило за полистирен но беше ужас защото едно че навсякъде стана на пяна и се размаза друго че не се изчичства особено ако попадне върху кожата въпреки, че ползвах предпазни ръкавици.
    Видях си грешките от първите два кошера и реших да направя нуклеус (5 рамков ЛР) и 10 рамков ЛР кошер но с подобрения. Стигнах до извода, че плодника и дъното трябва да са в едно т.е заедно и вътре да има рамка с мрежа , която се фиксира според дълбочината на рамката. Съответно направих страниците (цели без срезове) с височината на плодника+дъното, като разбира се предвидих и най-отдолу под мрежата да има плъзгачи по които да има подвижна табла с цел плътно затваряне през зимата а също и за удължаване на прелетната дъска един вид през лятото (вижда се на снимките). Страниците на 10 рамков ЛР (лява и дясна) ги направих с размери: дължина 45 см/ височина 35 см. Задната страница е с размери: дължина 50 см/височина 35 см. Предната страница е с размери: дължина 50 см/ височина 24 см. Всички размери съм ги взаимствал от интернет и са модифицирани за моите нужди и размери и ги цитирам по памет !. Височината на страниците съм я получил по следния начин: 1 см. за разстоянието между горната табла и рамките+ 23 см. за рамката+ 1 см.разстояние между рамката и мрежестото дъно+ 2см. за летвата на която е монтирана мрежата+ 5см. разстояние за фибрана който играе ролята на долна табла за затваряне на дъното + 2см. за плъзгачите на долната фибранена табла + 1 см. за луфтове и корекция.
    За закрепване на разпененото ПВЦ, рамката с мрежата, фазера към горнята фибранена табла, и релсата за рамкте използвах дюбел за гипсокартон тип охлюв (пластмасов) вижда се на една от снимките т.е завинтвам дюбела за фибрана и после завинтвам с видия с различни размери според елемента, който монтирам.
    За монтиране на страниците използвах дюбел за монтаж в изолация (тип охлюв-спираловиден пластмасов) 23мм./50мм. с винт и шайба както се вижда на снимките, без пяна и лепила защото става изключително здраво с тези дюбели. Между другото разпененото ПВЦ може и да се залепи с MОНТАЖНО ЛЕПИЛО TEKAFIX BT или подобно и по такъв начин не се ползват дюбели за гипсокартон и видии.
    За релси/плъзгачи за рамки ползвам ПВЦ лайсна с размери 10мм/10мм като прявя прорез възтрешен в предната и задната страница с макетен нож ( вижда се на снимките).
    За горна табла използвам пак фибран 5 см като от долната страна монтирам с дюбели за гипсокартон фазер с лицевата страна (гладката страна) надолу за да не клеясва бързо. За горна табла в единия кошер за тест сложих плексиглас 4 мм т.е като се повдигне фибрана се виждат пчелите през плексигласа Кеф голям но в последствие установих, че като го заклеят и изградят восък от долната страна повдигането му става много трудно и не се отлепва от рамките.За капака използвам дървени дъски от чам 10 см. широчина и от горе слагам фазер като над него с видии и шайби слагам алуминиева печатна плака. Разстоянието между стените на капака и горната фибранена табла е 1,5 см с цел вентилация. От вътрешната страна на капака слагам фибран 2 см. като правя вентилационни отвори и канали, които се виждат на видеото с цел въздуха , който излиза от капака на хранилката да излиза навън и да се вентилира. За хранилка използвам точно определен модел 5см. висок за да пасва идеално на височината на фибрана който ползвам в горната табла. Хранилката се вижда на симките с размери 26.00см x 20.50см x 5.00см. От горната страна на кошера с цел предпазване на фибрана монтирам ПВЦ лайсна с размери 5 см/5см (бяла или черна според бъдещия цвят на кошера). За да не приплъзва горната табла с фазера от ПВЦ лайсните слагам два дървени дюбела 10 мм от две страни на страниците т.е. дюбелите влизат и в таблата (вижда се във видеото). За прелетна дъска използвам букови дъски от стари страници на чекмеджета. Бяха гладки и заради това тях използвам и с цел издържливостта на бука.
    От долната страна на кошера направих вентилационни отвори, които в последствие видях че играят и ролята на капани за стършели и оси. Като влязят през тях остават заклешени под мрежестото дъно в сремежа си да проникнат в кошера. Вентилационните отвори са от двете страни и отзад в долната страна. Долните вентилационни отвори са на нивото на долната фибранена табла под мрежестото дъно с цел когато се избута докрай таблата да се затворят всички вентилационни отвори през зимата а може и леко открехнат според сезона. Има и още един вентилационен отвор отзад горе в ляво (погледнато от задната страна на кошера) както се вижда в едно от видеата и има за цел през зимата да извежда образувалия се конденз от кошера когато долната фибранена табла е изцяло затворена. Този отвор взаимствах от една схема на руска език за вентилация на кошера (вижда се в една снимка). Във този вентилационния отвор се слага ПВЦ тръба (за ВиК-ф 32 или по-малък размер) с тапа, като преди тапата правя отвори 3мм по целия диаметър (за да не излизат пчелите от кошера) на самата тръба и по такъв начин като се избута тръбата към кошера отворите се закриват. Даже в едното видео показвам, как избутвам тръбата и даже боята още не беше изсъхнала и се вижда как ми остават белезите от пръстите по боядисаната тапа.
    За боя използвах течна гума на акрофлекс като тонирах с цветове за латекс. За грудндиране и лакиране на дървените елементи ползвах JEDYNKA 3 в едно на водна основа.И накрая въодушевения момент на дъщерите ми когато изрисуваха един от кошерите а предстои да се изрисуват и другите.
    ВНИМАНИЕ !!! Размерите на страниците и кошера съм ги цитирал по памет и може да съм пропуснал някой размер или да съм го дал неправилен и трябва да се коригират според това какво точно искаме включително дали да е 10-8 рамков или нуклеус. Лично аз променям дължината на предната и задна страница в зависимост от това дали искам нуклеус или 10-8 рамков кошер. Сядам спокойно върху него и няма огъване с тези 5 см фибран и алуминиев обков
    Може да се направи и магазин върху тези кошери и е въпрос на желание. Аз лично ползвам вертикална Ханеманова решетка за да "извличам" една или две пити с мед защото толкова ми трябва но това е друга тема в която не искам да навлизам. Ако се работи с професионални машини много ясно, че оразмеряването и самите размери ще бъдат по точни и гладки съответно и пасването и прилягането. Може да съм пропуснал да напиша нещо за което се извинявам. В бъдеще ще вакарам и електроника в тези кошери за да видя разликата с дървените кошери като вътрешна, външна температура и влажност за продължителен период. Този екперимент ще го проведа за лични нужди за да видя разликата и дали фибранените кошери имат по-добър микроклимат. Нямам намерение да влизам в полемики, спорове и конфронтации по темата като цяло а имам за цел само да споделя опит и да помогна на тези, които искат да направят фибранен кошер или нуклеус.
    Поради ограничението на сайта за качване на видеа и брой снимки (като размер) може да прегледате цялата гелрия тук: https://drive.google.com/drive/folde...d1?usp=sharing


    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	26.jpg
Прегледи:      163
Размер:	182.3 KB
ID:	11298Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	24.jpg
Прегледи:      164
Размер:	231.3 KB
ID:	11299Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      160
Размер:	68.8 KB
ID:	11297

  5. #435
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Нуклеус от фибран (2см), но с 6 рамки и по поръчка на приятел- с преградна дъска (също от фибран 2см) за две семейства на по 3 рамки.
    Има надставка за хранилки за сироп през активния сезон или за твърда храна и (или) отоплителни материали през зимата...

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_20240119_103935.jpg
Прегледи:      61
Размер:	58.8 KB
ID:	12325Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_20240119_103841.jpg
Прегледи:      62
Размер:	60.3 KB
ID:	12326Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_20240119_103738.jpg
Прегледи:      61
Размер:	61.6 KB
ID:	12327Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_20240119_103713.jpg
Прегледи:      63
Размер:	85.0 KB
ID:	12328Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_20240119_103627.jpg
Прегледи:      62
Размер:	85.4 KB
ID:	12329

  6. #436
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Еееееее,вс е ок,амаааааа спестил си 5мм на корпуса.Рамките са наравно с горен ръб страници,а тия 5мм никога не са излишни

  7. #437
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Еееееее,вс е ок,амаааааа спестил си 5мм на корпуса.Рамките са наравно с горен ръб страници,а тия 5мм никога не са излишни
    Ачка, мисля, че еднаквото ниво на горна летва с ръба на "корпуса" щеше да е проблем ако се затваряше с твърда таванка отгоре и щяха доста пчели да се мачкат при затварянето. От доста време имам кошери със същото разположение на рамките спрямо корпус и не съм забелязал някакъв проблем (всички са с найлон и надставка)
    Кажи си съображенията, все пак може и да ми убягва някакъв "тънък момент"...

  8. #438
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Сигурно си видял,как надграждат м/у рамката и найлона,за по лесно контрплиране на вентилацията в кошера.
    Много са ми интерсени колегите,които чертаят диаграми на движението на въздуха и топлината в кошера подчинена на физиката.Да,ама не!В кошера "физиката" я определя семейството......
    Всъщност,пчелите се справят с всякакви ситуации...но,аз съм разширил възможностите на нуковете,като съм ги направил с отделни дъна ииии в един момент,натоварвам три,един в/у друг и ги обръщам на медосбор..ще останеш изненадън от вжзможностите на три нука обединени....Даже имам направени и магазини за нуковете....

  9. #439
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Сигурно си видял,как надграждат м/у рамката и найлона,за по лесно контрплиране на вентилацията в кошера.
    Много са ми интерсени колегите,които чертаят диаграми на движението на въздуха и топлината в кошера подчинена на физиката.Да,ама не!В кошера "физиката" я определя семейството......
    Всъщност,пчелите се справят с всякакви ситуации...но,аз съм разширил възможностите на нуковете,като съм ги направил с отделни дъна ииии в един момент,натоварвам три,един в/у друг и ги обръщам на медосбор..ще останеш изненадън от вжзможностите на три нука обединени....Даже имам направени и магазини за нуковете....
    Ооо, това със сигурност ще го пробвам, Ачка! Само да уточним за какви нукове говориш, от дърво или фибран. И ако е фибран от 2 см или по-дебел? (Че 2 см фибран ми се вижда слабичък за магазин, но ако вече си го пробвал...)

  10. #440
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    5-6 рамкови нукове.Самоче има една подробност.Отгоре и отдолу страниците завършват с дървена рамка,за да може да използваш рамкопдвдигач.....

 

 
Страница 44 от 47 ПърваПърва ... 344243444546 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •