Размери на детайлите на нуклеуса

Преди да публикувам размерите на нуклеуса искам да кажа, че той изцяло е съобразен с размерите на моите рамки. Всичко е прецизирано с точност до 1mm, така че не закръглявайте, ако решите да го повторите. Докато се достигне до окончателните размери бяха направени няколко бета версии на нуклеуса, и при всяка една от тях допрецизирахме един или друг аспект. Също така се съобразявахме и с мнението и на няколко пчеларя, както и на един конструктор и на жена ми (тя отговаряше за красотата).

Публикуваните по-долу размери са за ДБ нуклеус с 5 рамки с хофманови уширители. Ако искате да го модифицирате за ЛР, всички размери по вертикала трябва да се намалят със 70mm.

ДБ рамка външни размери - 430х300х25mm
ДБ рамка размери на горната летва - 467х25х10mm

Горен капак външна плоскост - 511х220х20mm
Горен капак вътрешна плоскост - 471х180х10mm- виждате, че съм оставил точно 4mm луфт на на горната летва на рамките спрямо стените.
Голяма странична плоскост - 2 броя - 511х450х20mm
Малка външна странична плоскост - 2 броя - 420х180х20mm
Малка вътрешна странична плоскост - 2 броя - 295х180х10mm
Носещи дървени летвички - 2 броя - 180х25х10mm
Дъно - 471х180х20mm
Отвор в центъра на дъното - 170х70mm
Мрежичка от хромникел над дънния отвор - 200х100mm

ПС: Ако вашите рамки са с размери, различни от моите, трябва да си направите съответните корекции. Аз все си мисля, че моите рамки са стандартни, но наскоро с един колега ми са наложи дълго-дълго да спорим за едни 5mm в ширината на рамките, така че вече не се знае. Нуклеуса е много точно планиран и всеки един луфт е оставен точно толкова, колкото трябва да бъде. Ако имате други рамки, просто трябва да съобразите в каква посока трябва да промените определени размери.