Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 47 от 47 ПърваПърва ... 37454647
Резултати от 461 до 465 от общо 465
  1. #461
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    590
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    ... Сравних с твоите корпуси. При мен, долната рамка на корпуса е много по-тънка(около 12-13 ММ) и това позволява усукване с повдигач при пълен корпус. Как не съм се усетил!!!! Ама зор, изолацията да е повече...
    А знаеш ли аз колко пъти съм си мислил, че трябва да намаля дебелината на долната рамка ("изолацията да е повече"). И през ум не ми ми е минавало, че така всъщност ще си създам проблем. Радвам се, че някак си и двамата си помогнахме взаимно!
    А така рамките наистина са много здрави - 30Х25мм, предварително сглобени с лепило и видеи.

    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    ... Фолиото! Не ти ли се отлепва при бутане на залепена с прополис рамка към стената? И още един въпрос. Колко струва облепването вътре с алуминиево фолио? От снимките не мога да видя с каква ширина е фолиото. То не е без пари и ако се приближи целия масраф до цената на Бий бокса, става безсмислено.
    Не съм имал случай на "залепена с прополис рамка към стената", но съм сигурен, че няма да се отлепи. Фолиото на всяка стена (освен, че е дебело) е от цяло парче, което е с такива размери, че освен предварително (преди сглобяване) залепено здраво към гладкия фибран е с краища подпъхнати и "захапани"(при сглобяването) от съседните стени, както и от горната и долна рамка.
    За ширината на фолиото казах. Цената на облепването - Не съм го смятал, но да речем 3 лв на ДБ корпус.
    Този пост е редактиран от dvd111; 25.01.2024 в 19:28.

  2. #462
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    590
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Със каква дебелина фибран работиш? И тези сглобки/фалцове между корпусите...., ако местиш кошери разбирам, но иначе е само още работа, според мен. Ако имат съществени предимства, ще се радвам да споделиш.
    Фибрана е 3 см., гладък. За фалцовете не, не практикувам подвижно пчеларство (ако трябваше да ги местя, щях да им сложа дървени дибли. Тази "хитрост" я видях от братя Тотевски и я пробвах на едни кошери от военни сандъци - така те можеха да се накланят дори до 45° без да се разместят магазините...)
    Направих ги за да съм сигурен, че при пчелите по никакъв начин няма да влиза вода или да им духа. Никога няма гаранция, че контактните пърхности на корпусите без первази са и ще останат идеално гладки. Освен това имам неприятен опит с кошери, чиито надставки са без первази. Тъй като найлона над семейството го оставям по-голям и краищата му висят извън кошера, когато вали и духа силно, вятъра повдига тези краища и така влиза вода над гнездото. (чак се принуждавам зимата да хващам тези краища надолу с кабърчета ) При надставките с перваз този проблем липсва. (а който и да е магазин във всеки един момент може да стане надставка)
    Също така си помислих, че тъй като корпусите са изключително леки, ако са без перваз (или фалц) ще отива много повече време в донагласяне в правилното им положение, особено при фарара, където са повече.
    Това са ми съображенията.

  3. #463
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    590
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Нуклеус от фибран (2см), но с 6 рамки и по поръчка на приятел- с преградна дъска (също от фибран 2см) за две семейства на по 3 рамки.
    Има надставка за хранилки за сироп през активния сезон или за твърда храна и (или) отоплителни материали през зимата...
    Дето се казва: Потрудихме се...
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_20240126_113700.jpg
Прегледи:      53
Размер:	74.9 KB
ID:	12336

  4. #464
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    .
    Благодаря!!! Добра форумна работа. Радвам се, че се получи взаимно!

  5. #465
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    848
    Пчеларски район
    Брезово
    Браво!!!!!

 

 
Страница 47 от 47 ПърваПърва ... 37454647

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •