Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 46 от 47 ПърваПърва ... 3644454647 ПоследнаПоследна
Резултати от 451 до 460 от общо 465
  1. #451
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    С циркуляра. Става бързо и точно.
    Аз също го ползвам циркуляра но за жалост с друга цел иначе са от 80те тия самоделки
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      63
Размер:	121.3 KB
ID:	12333

  2. #452
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Аз също го ползвам циркуляра но за жалост с друга цел иначе са от 80те тия самоделки
    Какво ги правиш?

  3. #453
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Какво ги правиш?
    Една част подарих друга за огрев

  4. #454
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    "Гладък фибран" си е обикновен фибран, но с гладки стени, за разлика от другия (по-често използвания и по- разпространен), който е с грапави стени тип "вафла".
    Фолиото е алуминиево (подобно на фолиото за готвене, но по-дебело) и е самозалепящо...(Заради него също използвам гладък фибран, защото на "вафлата" не залепя много добре)
    Аз съм на път да приключа с фибрана. Не е достатъчно твърд. Имам като твоето изпълнение, с рамки горе и долу, без фолиото. Всъщност, за мен досадния проблем не е гризането. С фолиото го решаваш.Един тежък корпус при отлепване се усуква, защото фибрана е с малка плътност. Следва късане между фибрана и лепилото. Да, не идва веднага, но очаквах по-дълъг живот, предвид инвестицията. Може и да пипам твърде грубо....Уж ги пазех, ама.... А случайно изпуснат пълен с мед, познай ))

  5. #455
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    На Dow материала от xps е малко по-плътен, но се представя чувствително по-добре. Като за сравнение на плътност летвата е финландски фабричен кошер. Малко е избледнял спомена, но фабричните бяха около 100 кг/м.куб., фибрана около 30, а на Dow 40 или 45 кг/м.куб.... Може и да греша малко.

  6. #456
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Аз съм на път да приключа с фибрана. Не е достатъчно твърд. Имам като твоето изпълнение, с рамки горе и долу, без фолиото. Всъщност, за мен досадния проблем не е гризането. С фолиото го решаваш.Един тежък корпус при отлепване се усуква, защото фибрана е с малка плътност. Следва късане между фибрана и лепилото. Да, не идва веднага, но очаквах по-дълъг живот, предвид инвестицията. Може и да пипам твърде грубо....Уж ги пазех, ама.... А случайно изпуснат пълен с мед, познай ))
    Аз пък, точно обратното. Първо започнах да си правя кошери от дърво. После, преди 3 години пробвах фибрановите и останах много доволен. Отначало бяха само фарар, но после пробвах и ДБ корпуси и те също излязоха сполучливи. (Но да не помислиш, че са кой знае колко, десетина са. Мисля полека-лека да подменя всичките, защото в тях пчелите видимо се чувстват по-добре и зимата и лятото, особено лятото.) Не ми се е случвало да късам корпус. И мисля, че "корпус при отлепване се усуква" само ако ти го усучеш и съм сигурен, че е единичен случай, когато много си бързал...("късане между фибрана и лепилото" какво означава - къса се фибрана или лепилото?) Направо не мога да повярвам, като знам колко учудващо здрави стават... а знам, че по принцип "изпипваш" нещата...
    Пък "случайно изпуснат пълен с мед" корпус/магазин няма да остане без поражения дори и да е от фабричен полистиролен кошер... Така че... ще трябва да се държи по-здраво.

  7. #457
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Мисля, че си прав за отлепването(лепилото държи, отцепва се с тънък слой фибран - къса). Сравних с твоите корпуси. При мен, долната рамка на корпуса е много по-тънка(около 12-13 ММ) и това позволява усукване с повдигач при пълен корпус. Как не съм се усетил!!!! Ама зор, изолацията да е повече.... Явно ще има корекция втори опит. Фолиото! Не ти ли се отлепва при бутане на залепена с прополис рамка към стената? И още един въпрос. Колко струва облепването вътре с алуминиево фолио? От снимките не мога да видя с каква ширина е фолиото. То не е без пари и ако се приближи целия масраф до цената на Бий бокса, става безсмислено.

  8. #458
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Първите ми корпуси бяха незащитени от гризане. Не ги оставяйте така!!! Каквото и да сложите - течна гума, фолио,......., Ще изкарат кратно по-дълго.

  9. #459
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    И, както спомена dvd111, предимствата на добре направен изолиран корпус са неоспорими! Лекотата, топлинния режим във всички сезони и т.н Като вдигна дървен след лекия и ми идва да го запаля... Само трябва малко по-внимателно да се работи. Външно са лесно нараними. Аз бих платил тази цена, дори само заради теглото. Има недостатъци при работа с много кошери, особено ако те натиска времето. Доста работих и с Бий боксове, затова правя разлика. По въпроса има подробности, но не са за тук. И фабричния, ако го изпуснеш пълен, заминава... Трябва по-внимателно, особено към края на деня

  10. #460
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    .
    Със каква дебелина фибран работиш? И тези сглобки/фалцове между корпусите...., ако местиш кошери разбирам, но иначе е само още работа, според мен. Ако имат съществени предимства, ще се радвам да споделиш.

 

 
Страница 46 от 47 ПърваПърва ... 3644454647 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •