Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 25 от 47 ПърваПърва ... 15232425262735 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 241 до 250 от общо 465
  1. #241
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А ето ви един метод за наистина 100%-ово приемане на нов маточник или на нова майка (оплодена или не). Това пак по препоръка на проф. Ненчев. Прави се отводка с люпещо се пило, НО БЕЗ ПЧЕЛИ. В отводката се пуска майката (каквато и да е тя) или се слага маточник (какъвто и да е той). Всяка новоизлюпена пчела веднага приема майката (маточника) като собствени и веднага започва да се грижи за тях. За да се компенсира липсата на стари пчели, в отводката трябва да има прашецомедова пита, както и хранилка с течна храна. Развитието е по-бавно, но за сметка на това е 100% сигурно (ако се сложи оплодена майка).

    А ето и един метод на колеги от курса по майкопроизводство, които са го пробвали и които твърдят, че процента на приемане е МНОГО ВИСОК. Според тях отводката трябва да се направи с 3 пити от 3 различни кошера. Две от тях с пило, а третата - прашецомедова. Важното е по тях да има пчели от 3 различни семейства, като това създава предпоставки миризмата им да се смеси. Когато има 3 различни миризми, пчелите известно време са в стрес и не знаят коя е тяхната истинска миризма. Ако в този момент от време се добави 4-тата миризма на майката, тя се приема безпроблемно от всички пчели в нуклеуса, включая и от старите. След време настъпва уеднаквяване на миризмите, като надделява миризмата на майката, и така семейството заработва задружно, приемайки майката безрезервно.

  2. #242
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Темата е за нуклеус от фибран, така че нека да не се отплесваме повече. Важното от последните постинги беше само едно - нуклеуса е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖЕН и е редно да бъде част от ВСЯКА ЕДНА ПЧЕЛАРСКА ТЕХНОЛОГИЯ. И тъй като сега сме декември, единственото което можем да направим е да си изработим такива нуклеуси за следващия активен сезон. И аз точно това правя - бълвам в неусвест нуклеуси в дърводелския си цех, като разчетите ми са за всеки един съществуващ кошер да се сдобия с поне 2 нуклеуса, а ако може 2.5 - още по-добре.

    Нещо повече - още от сега ги разкарвам по пчелините, защото по време на активния сезон няма да има време за тази операция (това вече съм го играл). Вижте как ги съхранявам, за да издържат през зимния сезон:

    DSC09890.JPG

  3. #243
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Да им дадем време на старите пчели да напуснат отводката, като за целта оставяме отводката да пренощува поне 1 нощ.
    Не "убивайте" летящите пчели......Определено при предаване на маточник е необходимо време,НО...кое е по важното?;
    1.липсата на старата пчела.
    2.достатъчно време на отводката или семейството да заложат собствени маточници.

  4. #244
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от caMel Виж публикацията
    Матеев казваш че еднорамкова отводка се развива за 40-45 дена ,през този период храниш ли я ?
    И ако отвадката се направи с стара майка как би се развила според теб с 1 рамка пило и 1 медова?
    Храненето на отводките е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, особенно в първите дни от тяхното развитие, когато има ДЕФИЦИТ ОТ СТАРИ ПЧЕЛИ. Тази година практикувах следните видове хранене на отводките:

    1. Слагане върху рамките на 1/3 сръбска прашецомедова пита. Това са 330 грама, но се оказаха недостатъчни, така че в по-късните отводки слагах по 1/2 такава питка.
    2. Ежедневно хранене на целия пчелин с отводки посредством ВЪНШНИ ХРАНИЛКИ, общи за целия пчелин, в които всяка сутрин наливах строго определено количество сироп 1:1 с разчет по около 150ml на отводка.

    Този втория метод е подходящ само ако на пчелина има САМО ОТВОДКИ и нищо друго. Ако има цели семейства, те бързо вземат сиропа и за отводките остава много малко. Метода не работеше през месец Май, защото имаше паша в изобилие и пчелите не обръщаха внимание на хранилките. Метода спря да работи и във втората половина на Август, защото започнаха нападения и кражби. През Юни и Юли обаче метода работеше безпогрешно и именно той ми помогна с малко разходи на труд и транспорт да реализирам технологията за гледане на много пило, а именно С МАЛКИ ДОЗИ, НО РЕДОВНО.

    Ако вашия пчелин е там, където живеете, можете да си позволите лукса всяка сутрин да обикаляте всички отводки и да им сипвате по 150-200ml сироп, но при мене обиколката на всички пчелини е повече от 200 километра, и ако искам да ги храня всеки ден сутринта, единствения начин е в 6 сутринта да тръгва един пикап и на пчелин да губи за наливане на сироп не повече от 2-3 минути. И го правехме точно така.

  5. #245
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Не "убивайте" летящите пчели......Определено при предаване на маточник е необходимо време,НО...кое е по важното?;
    1.липсата на старата пчела.
    2.достатъчно време на отводката или семейството да заложат собствени маточници.
    Въобще не говорим за собствени маточници на отводките. Дори и да има такива, те се унищожават. Поне при нас това е така, защото ние искаме да имаме КОНТРОЛ НА РАСОВАТА ПРИНАДЛЕЖНОСТ. Това означава, че произвеждаме маточници в контролирани условия, като вземаме личинки от строго определени елитни майки.

    При другите пчелари това не е така, така че те спокойно могат да използват и собствени роеви маточници или маточници, направени от самата отводка. Това обаче автоматично ще промени дните, които аз съм цитирал като дни на развитие на семейството. При моите цифри се предполага, че маточника се излюпва до 24 часа след неговото придаване.

  6. #246
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Когато отводката или семейството захране собствени маточници,тогава се лъже и приема чуждия-расов маточник мислейки го за свой..-5-6часа са необходими...След 24 часа придадения маточник се излюпва,а захранените маточници ...дори не се виждат.Старата пчела не е проблем дори обратното.Всеки може да пробва и да се увери...

  7. #247
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Ангеле, може ли малко по-подробно. Имам известно неразбиране за тези 5-6 часа. Ако не ти представлява трудност, те моля да опишеш подробно твоята технология. Не съм го правил и ме интересува.

    Благодаря за споделеният опит на всички.


    Поздрави, Г. Георгиев

  8. #248
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Когато отводката или семейството захране собствени маточници,тогава се лъже и приема чуждия-расов маточник мислейки го за свой..-5-6часа са необходими...След 24 часа придадения маточник се излюпва,а захранените маточници ...дори не се виждат.Старата пчела не е проблем дори обратното.Всеки може да пробва и да се увери...
    Тука навлизаме в една непозната материя, за която можем само да гадаем. Да, при направата на отводките наблюдавах някакъв процент на неприети маточници или на убити (изчезнали) майки. В общия случай процента на успешните отводки беше някъде към 70-75%. Положихме страшно много усилия да увеличим този процент, като пробвахме какво ли не, но не можахме да достигнем до някакви положителни значими резултати.

    Имай предвид, че експеримента се правеше със стотици и хиляди отводки, и за разрешаването му впрегнахме целия познат научен и интелектуален потенциал на страната. Питахме кого ли не и пробвахме всяка една разумна или налудничава идея. Получените резултати са повече от скроми, и именно поради тази причина се въздържам да давам каквито и да било конкретни препоръки в това отношение. Така че не ми се сърди, но ще приема твоя постинг за старата пчела много резервирано.

    Дефакто ти не ми даваш разрешение на проблема, а просто едно голо и неподкрепено с факти твърдение. Сори, ама не ти вярвам, освен ако не опишеш по-подробно какви са твоите експерименти, в какви мащаби си ги правил, и до какви изводи си достигнал на базата на здравата логика, а не на някакви измислени илюзии.

    Съжалявам, но въпроса е прекалено сериозен, за да се доверявам на такива твърдения, още повече че хиляди пъти аз лично се уверявах с очите си, че нещата не стоят така. Проблем има, и към днешна дата той все още си стои неразрешен. Дори проф. Ненчев не можа да даде разумно обяснение и разумна препоръка какво да направим, за да увеличим процента на успеваемоста.

  9. #249
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Боби,нищо специално.Какво се случва с осиротяло семейство или отводка.Като разберат,че са без майка... са разтревожени,а след 5-6 часа се организират и залагат-захранват маточници..след,което се успокояват.Ако не се изчака 5-6часа да се успокоят и захранят собствени маточници,вероятноста да приемат придадения маточник е по малко от 50/50.За тия 5-6 часа старата пчела от новосформираната отводка е отлетяла и това се приема като фактор за приема на маточника.Но всъщност големия фактор е времето,а не липсата на летящата пчела.

  10. #250
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Това са разумни разсъждения, но всъщност факторите са много повече, и ние не ги знаем всичките, иначе досега щяхме да сме си разрешили проблема. Ето още малко фактори:

    1. Ако нуклеуса от фибран е допрян до кошера, връщащите се стари пчели могат да го възприемат като едно цяло с този кошер и да влязат в него.
    2. Наистина някои стари пчели могат да предпочетат да останат в нуклеуса, въпреки че това не е техния основен кошер.
    3. Пчелите може би по някакъв начин откриват, че новата майка е с друга, по-различна расова принадлежност.
    4. Нервната и стресирана майка е много бърза, и някои пчели могат да възприемат нейното тичане по питата като агресия (това го каза проф. Ненчев).
    5. Агресия към придадената майка в клетка няма, но има към пчелите, които я съпровождат в клетката.
    6. Ако прелката на нуклеуса се обърне в обратна посока на тази на кошера, всичко ще е наред.
    7. Ако нуклеуса се издърпа на половин дължина напред (назад) спрямо кошера, всичко ще е наред.
    8. Ориентирите в пчелина помагат (дървета, хаотично разполагане на кошерите).
    9. Надписването на челната страна на нуклеусите с различни символи и цветове помагат за по-добро ориентиране на майката.
    10. Разполагането на нуклеусите на 4 метра един от друг повишава вероятноста за връщане на майката.
    11. Нуклеусите трябва да се подреждат в не повече от 3 редици, защото завръщащите се майки не могат да се ориентират в дълбочина.

    Мога да напиша още поне 100 други "разсъждения", нито едно от които не е доказано като чиста монета. Истината е, че до ден днешен продължаваме да гадаем и да си измисляме някакви обяснения, но те не ни помагат, и въпреки тяхното знание, никой досега не е успял да постигне 100%-ово приемане на маточника или на пчелната майка, както и 100%-ова успеваемост при оплождането. Същото е и за роенето.

    Така че нека да не се изхвърляме с недоказани препоръки или с безсмислени разсъждения, които не са верни или са само частично верни, но не ни помагат да си разрешим проблема. Повярвайте ми - пробвал съм всичко, което съм чул или до което съм се докопал в интернет. И досега все още не съм намерил свещения граал.

 

 
Страница 25 от 47 ПърваПърва ... 15232425262735 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •