Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 47 ПърваПърва ... 11192021222331 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 465
  1. #201
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от pepoing Виж публикацията
    Към Камен КрумоВ , Можете ли да качите някоя друга снимка на вашите кошери направени с този материал.

    Събота ще си посетя пчелина, и ако не забравя ще ударя няколко фотоса.

  2. #202
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от Камен Крумов Виж публикацията
    Събота ще си посетя пчелина, и ако не забравя ще ударя няколко фотоса.
    Ето и обещаните снимки:
    http://kkrumov.snimka.bg/animals/pch...57176.35089760
    http://kkrumov.snimka.bg/animals/pch...57176.35089761 - тук боята се е поолющила и си личи XPS- a
    http://kkrumov.snimka.bg/animals/pch...57176.35089762
    http://kkrumov.snimka.bg/animals/pch...57176.35089768 - тук се вижда сглобката на дървената рамка ( Ц-200 и видии 4х60 мм)
    http://kkrumov.snimka.bg/animals/pch...57176.35089769 - тук най-добре си личи кое е дърво и кое XPS
    http://kkrumov.snimka.bg/animals/pch...57176.35089770 - това е поглед от вътре. Фолиото е бяло, но понеже леко прозира затова синее. DOW Roofmate е светлосин XPS.

  3. #203

  4. #204
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    Матеев - ако може размерите и подобренията в 4см. нуклеуси , че смятам да направя няколко . Има ли някакви проблеми свързани с експлоатацията им (лесно чупене , прогризване , проблеми от слънчевото излагане , мухъл вътре) ?

  5. #205
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Със слънцето няма проблеми. Фибрана наистина изгаря на UV радиацията, но му се обелва само повърхностния слой (стотна от милиметъра). При тази скорост на изгаряне ще издържи 100 години. Това съм го тествал на UV лампа с интензитет 1000 слънца. За 24 часа повърността си смени света и започна леко да се разрошва, но с това ефекта се изчерпва. На базата на тези изследвания спрях да боядисвам нуклеусите (с цел поевтиняване) и в момента масово ги използвам небоядисани. Видими ефекти след около 1 месец излагане на атмосферни условия - НИКАКВИ.

    С чупенето има проблеми - всяко падане на нуклеуса на земята (например в резултат на силен вятър) го троши на 100%. Слабото място не са фибранените плоскости, а видиите. Те просто се измъкват и нуклеуса се разпада на съставните си плоскости. Времето за ремонт е съизмеримо с времето за направата на нови нуклеуси, така че повредените нуклеуси просто ги изхвърлям. Проблема се разрешава с поставянето на по една тухла или тротоарна плочка на капака на всеки един нуклеус.

    Следващия проблем са кълвачите. Пробиват големи дупки с най-голям кеф. Тази зима имам около 10-20 семейства, умрели от нападение на кълвачи. Интересното е, че като процент този проблем е много малък. От 22 пчелина кълвачи имах само на 2 от тях, и те успяха да повредят само 5% от кошерите (нуклеусите ) в пчелина. Общо около 20 семейства на 2000 или това прави само 1%.

    С конденза и с мухъла няма абсолютно никакви проблеми - просто не съм срещал нито едното, нито другото.

  6. #206
    Заслужил Автор
    Регистриран
    17.02.2015
    Мнения
    275
    Пчеларски район
    София, Симеоново
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Общо около 20 семейства на 2000 или това прави само 0.1%…
    Прощавай, 20 семейства от 2000 са 1%.
    0899946746 Поздрави, Емо.

  7. #207
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Поправих грешката ....

  8. #208
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Колега Матеев, хубава тема си отворил, браво за подробните снимки и размери. Иначе един колега пчелар от много време си прави фибранови нуклеуси. Рамките ги закача на метални "frame spacers". Това мисля, че е по-добър вариант от летвата която ти си сложил (на която да стъпват рамките). Имам един кошер с такива ограничители и колкото и да заклейват пчелите усилието да извадиш рамка е минимално, защото рамката контактува само на тънко метално ръбче. Даже исках да сложа такива ограничители на всичките си кошери и му бях поръчал да ми купи от Италия. Оказа се обаче , че там стандарта е 13мм. разстояние между рамките, докато Бг е 12.5мм. Така българските кошери ми идват с половин сантиметър по-тесни.

    Аз съм решил догодина да пробвам двумайчини Фарар кошери и ще ми трябват няколко нуклеуси, в които да ми презимуват майките. Сега се чуда какви кошерчета да си направа. Дали да са на два етажа или по някакъв начин да направя един ДБ нуклеус с размери като на твоите и да се опитам по някакъв начин да напъхам два реда тесни рамки.Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	spacers.png
Прегледи:      1582
Размер:	638.2 KB
ID:	4385

  9. #209
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Да питам колегите, които населиха семейства във фибранени кошери как са семействата. Интересува ме не здравината на кошерите а как живеят пчелите в тях. Някакви проблеми забелязват ли се. Взеха да ми се въртят в главата някакви нездравословни идеи да си направя няколко роеви съндъчета от фибран, то от мързел де, не че харесвам материала, но по-лесна и бърза ми се струва изработката. Мисля да ги ползвам за месец, два, но се чудя дали ще виреят пчелите вътре.
    Винаги може по-добре.

  10. #210
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Да питам колегите, които населиха семейства във фибранени кошери как са семействата. Интересува ме не здравината на кошерите а как живеят пчелите в тях. Някакви проблеми забелязват ли се. Взеха да ми се въртят в главата някакви нездравословни идеи да си направя няколко роеви съндъчета от фибран, то от мързел де, не че харесвам материала, но по-лесна и бърза ми се струва изработката. Мисля да ги ползвам за месец, два, но се чудя дали ще виреят пчелите вътре.
    Живеят си и то много добре. Бих казал дори, че си живуркат ( особено в ранна пролет )

 

 
Страница 21 от 47 ПърваПърва ... 11192021222331 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •