Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 47 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 465
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Размери на детайлите на нуклеуса

    Преди да публикувам размерите на нуклеуса искам да кажа, че той изцяло е съобразен с размерите на моите рамки. Всичко е прецизирано с точност до 1mm, така че не закръглявайте, ако решите да го повторите. Докато се достигне до окончателните размери бяха направени няколко бета версии на нуклеуса, и при всяка една от тях допрецизирахме един или друг аспект. Също така се съобразявахме и с мнението и на няколко пчеларя, както и на един конструктор и на жена ми (тя отговаряше за красотата).

    Публикуваните по-долу размери са за ДБ нуклеус с 5 рамки с хофманови уширители. Ако искате да го модифицирате за ЛР, всички размери по вертикала трябва да се намалят със 70mm.

    ДБ рамка външни размери - 430х300х25mm
    ДБ рамка размери на горната летва - 467х25х10mm

    Горен капак външна плоскост - 511х220х20mm
    Горен капак вътрешна плоскост - 471х180х10mm- виждате, че съм оставил точно 4mm луфт на на горната летва на рамките спрямо стените.
    Голяма странична плоскост - 2 броя - 511х450х20mm
    Малка външна странична плоскост - 2 броя - 420х180х20mm
    Малка вътрешна странична плоскост - 2 броя - 295х180х10mm
    Носещи дървени летвички - 2 броя - 180х25х10mm
    Дъно - 471х180х20mm
    Отвор в центъра на дъното - 170х70mm
    Мрежичка от хромникел над дънния отвор - 200х100mm

    ПС: Ако вашите рамки са с размери, различни от моите, трябва да си направите съответните корекции. Аз все си мисля, че моите рамки са стандартни, но наскоро с един колега ми са наложи дълго-дълго да спорим за едни 5mm в ширината на рамките, така че вече не се знае. Нуклеуса е много точно планиран и всеки един луфт е оставен точно толкова, колкото трябва да бъде. Ако имате други рамки, просто трябва да съобразите в каква посока трябва да промените определени размери.

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Добрич
    Лично при мен най - големия проблем при фибрановите кошери е рязането на отделните плоскости. И по конкретно, тъй като ги рязох с макетно ножче се получаваше винаги разминаване от няколко мм. Как ряза твоите плоскости? Ако може публикувай снимки на хранилките, които възнамеряваш да използваш.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    17.09.2013
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    общ. Ковачевци
    Казахте в предни постове, че ще използвате боя на водна основа, преди това нанасяте ли някакъв грунд? От какво са изработени уширителите за рамки от снимките?

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Vmitev Виж публикацията
    Лично при мен най - големия проблем при фибрановите кошери е рязането на отделните плоскости. И по конкретно, тъй като ги рязох с макетно ножче се получаваше винаги разминаване от няколко мм. Как ряза твоите плоскости? Ако може публикувай снимки на хранилките, които възнамеряваш да използваш.
    Фибрана се реже и разкроява с дърводелски машини, за да се постигне точност от 1mm и перфектни прави ъгли. Няма как да стане с макетно ножче, защото винаги ще има някакви кривини.

    Колкото до хранилките - планирал съм да използвам стандартни хранилки от по 0.8 литра. В България във всеки един пчеларски магазин сигурно има по няколко вида от различни производители. Цената им е около 2 лева. Ето виж тука хранилките от по 0.8 литра:

    http://pchelar.com/catalog/26

    Важното е да се знае, че във височина съм предвидил максимум 60mm за хранилка, и когато се купува такава, да се проверява дали се вмества в този размер. Тези, които съм ги виждал, имат височина около 55mm, но знам ли колко са високи тези, които не съм ги виждал. Така че внимавайте с височината ....

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от P.Dinev Виж публикацията
    Казахте в предни постове, че ще използвате боя на водна основа, преди това нанасяте ли някакъв грунд? От какво са изработени уширителите за рамки от снимките?
    Все още не съм боядисвал фибран, така че засега не знам ще има ли нужда от грунд или не. В момента произвеждаме нулевата серия от около 100 нуклеуса и до няколко дни ще се наложи да боядисаме първия от тях. Чак тогава ще си проличи има ли нужда от грунд или не. Иначе за боя ще използвам чешката Sokrates - страхотна боя, боядисал съм с нея хиляди кошери.

    Колкото до хофмановите уширители за рамките - това си е мой личен детайл. Сам си го разработих, гледайки полските хофманови уширители на Lyson. Поръчах на мой колега със шприцове да ми направи матрица и до момента ми е произвел сигурно 100 000 такива детайла. Цената им е доста по-ниска от полските, а по качества ги превъзхождат. При тези детайли също прецизирахме всяка една десета от милиметъра и всяко едно ръбче или вдлъбнатина.

    Ето как изглеждат рамките с наковани такива детайли:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_6576.JPG
Прегледи:      3620
Размер:	289.3 KB
ID:	1513

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_6577.JPG
Прегледи:      3577
Размер:	194.0 KB
ID:	1514

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Mateev,много благодаря, че си си поиграл да напишеш и систематизираш всичко по производството на нуклеуса. Още повече благодаря ,че споделяш всичко това с нас!!!

    Сега и един въпрос. В някоя от темите в форума ставаше дума за тези алтернативни материали за изработка на кошери - фибран, стиропор... по мои спомени беше написал, че един от тях е токсичен и отровен за пчелите. Така и не го намерих това мнеие с търсачката. Моля да споделиш ако не бъркам ,че си коментирал въпроса.

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    16.08.2013
    Мнения
    54
    Относно видите могат да се използват такива за гипс картон евтини са има различни размери и най важно не раждясват.

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    Mateev,много благодаря, че си си поиграл да напишеш и систематизираш всичко по производството на нуклеуса. Още повече благодаря ,че споделяш всичко това с нас!!!

    Сега и един въпрос. В някоя от темите в форума ставаше дума за тези алтернативни материали за изработка на кошери - фибран, стиропор... по мои спомени беше написал, че един от тях е токсичен и отровен за пчелите. Така и не го намерих това мнеие с търсачката. Моля да споделиш ако не бъркам ,че си коментирал въпроса.
    Не съм чувал фибрана да е вреден (отровен) за хора или за пчели. За всеки случай се поразтърсих из интернет и открих и на други места по форуми хора да обсъждат дали е отровен или не. Никъде обаче не открих доказателства, че е отровен.

    Тука му е мястото да кажа, че фибрана има един недостатък, що се касае за използването му за направата на нуклеуси - фибрана за разлика от стиропора НЕ ПРОПУСКА ВОДА. Това е плюс, защото няма директно да се мокри и няма да подгизва при големи дъждове, но е минус що се касае до склонността към мухлясване и развиване на плесени и дрожди. Именно затова и сложих по-голям отвор на дъното - целта е да има добро проветряване и да не се стига до кондензи от вътрешната страна на нуклеуса. Няма ли кондензи, няма да има и мухъл или плесени.

    Този нуклеус на 5 години, който го видях при колегата, нямаше никакви следи от мухъл или плесени. Това ме навежда на мисълта, че точно с този аспект няма да си имаме проблеми.

    Всъщност очаквам проблеми на друго място - фибрана се разрушава от UV радиацията, и ако боята някъде се обели, отдолу фибрана ще започне да се разгражда и за 2-3 години ще се разруши. Другите заплахи, срещу които не сме защитени, са гризачите и кълвачите. Както едните, така и другите, за секунди могат да пробият голям отвор.

  9. #19
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Именно затова и сложих по-голям отвор на дъното - целта е да има добро проветряване и да не се стига до кондензи от вътрешната страна на нуклеуса
    Именно затова по план повечето нуклеуси имат конструиран малък кръгъл отвор в горния ъгъл на задната страна.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Мислих си и за това, но не го направих, защото ми се видя излишно усложнение. Така или иначе не е голяма беда, ако се окаже, че е необходим - винаги мога да го добавя за в бъдеще.

 

 
Страница 2 от 47 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •