Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 47 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 465
  1. #121
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами аз имам много заселени нуклеуси и пчелите си се развиват нормално в тях. Струва ми се обаче, че тези нуклеуси от фибран 20mm са малко слабички - веднъж изтървахме един от камиона и се потроши. Сега за зимата и за целогодишни помощни семейства съм направил модифицирана версия от фибран 40mm. Освен това рамките вече са 6 и има добавена преградна дъска за стесняване от дърво, запълнена с фибран и облепена с лайтекс, както и надрамкова дъска от лайтекс с гнездо за стандартна хранилка и с място за слагане на найлонов пакет със суха храна. Трябва да щракна някоя друга снимка и да покажа, ама засега при мене имам само два броя бета версии, на които размерите ще се допрецизират.

  2. #122
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    При това положение с дебелина на стените 4 см, няма ли да издържи, ако се направи направо едно осмаче(поне, а защо не и 10-ка)
    Доколкото имам спомен по-напред в темата, когато стана въпрос не може ли да се направи направо кошер по този начин и отговорихте, че не може тъй като няма да издържи фибрана.
    Сега при 4 см според мен всичко се променя.

  3. #123
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не се променя. Нуклеуса винаги си е нуклеус независимо с колко рамки е направен. Нуклеуса е само един ЕДНОЕТАЖЕН ПЛОДНИК и нищо друго. А кошера вече предполага МНОГО КОРПУСИ, наредени един върху друг - това фибрана НЯМА ДА ГО ИЗДЪРЖИ.

  4. #124
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Всъщност в главата ми(пропуснах да го напиша) имах предвид за кошер ДБ с 1 максимум 2 магазина в краен случай, ако се наложи 2, но предимно с 1 магазин.
    За многокорпусен кошер ми е ясно защо е невъзможно.

  5. #125
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Сега си правя кошер за 10 рамки ЛР. Дебелината на фибрана е 3 см. На горната и долната страна на всеки корпус поставям метален профил. Така предпазвам краищата да не залепнат и после да се разкъсат от наличието на прополис. Металната рамка крепи цялата конструкция и за да съм по-сигурен, че ще издържи на тежестта, реших да стъпя и аз върху корпусите. Всеки един корпус спокойно издържа моята тежест + още около 30 кг, което прави над 100 кг! До седмица мисля да заселя едно семейство и ако зимата си живее нормално, ще започна да си правя всички кошери така.

  6. #126
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Точно това имах и аз като възгледи - фибрана е подходящ за единична кутия, но ако етажите станат няколко, ще трябва вече някаква друга допълнителна конструкция, която да осигури здравина на многото етажи и коравина на ръбовете, за да може да се подпъхва и натиска с рамкоповдигач. Затова аз се концентрирах само върху нуклеусите във всичките им разновидности. А ако започне да се мисли за кошери - тогава идеята ми включва алуминиеви профили. Не знам дали знаете, но килограм алуминиев профил от завода струва само 5-6 лева. Можете да си измислите произволен профил, и да си поръчате матрицата. Струва около 1000-2000 лева матрицата и после минималното количество за поръчка е около 250-300 килограма профили. Могат да ви ги нарежат без пари на произволно избран от вас размер. Също така срещу минимална сума (някакви стотинки на килограм) могат да ви ги направят и прахово боядисани в бял или друг избран от вас цвят. Могат и да ги елоксират в много красиви цветове пак срещу някакви стотинки.

    Това с профилите съм го играл когато правехме слънчеви централи и всичко това е отработено. Сега ако реша да правя фибранени кошери в големи обеми, със сигурност ще използвам прахово боядисани алуминиеви профили с такава форма и размери, каквато ми е необходима. Кошера ще стане изключително здрав и изключително качествен, без да поскъпне кой-знае колко заради алуминия. Може би по лев-два допълнителни на корпус, но всички ръбове ще са ПЕРФЕКТНИ и ВЕЧНИ.

    ПС: За дървените си оплодни сандъчета в майкопроизводствения пчелин използвах за усилване на ръбовете и против разсъхване именно прахово боядисан снежно бял алуминиев Г профил с размери 25х25х1mm. Външните ръбове са подсилени с него и ми излезе по 1 лев на оплодно сандъче. Получи се страшно здраво и много красиво, но за съжаление нямам снимка да ви покажа. Трябва да поръчам да ми ги снимат, за да ги видите.

  7. #127
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    А аз използвам профили за гипсокартон Цената е около 2 лв за 3 метра профил.

  8. #128
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    При мене цената е около лев на метър, но здравината е 100 пъти по-голяма от тънките ламаринки на гипсо-картонените профили. Повдигач няма да може да ги огъне. Най-много леко да надраска снежнобялата повърхност.

  9. #129
    Наблюдател
    Регистриран
    20.03.2013
    Мнения
    9
    Поздравления за темата! Тази пролет правих 6, 7 и 8 рамкови нуклеуси от фибран 2cm. Това да разчертаеш плоскостите така, че да има възможно най-малко фира си е цяло изкуство. Лепих с полиуретанова пяна(от тази която не се раздува много). Получиха се, но в сравнение с показаното си бледнеят. Поради липсата на отвор на дъното направих стойките с осезаем наклон напред, за да може при конденз водата да се изтича. Обмислям направата на лежак от фибран с ЛР корпусни рамки. Според мен мъките при него идват от това, че ще му е нужна висока стойка, която трябва да бъде абсолютно равна(в противен случай дъното би се счупило или деформирало, а не може да има крачета поради тежестта си). Друго което ме притеснява е липсата на мрежест отвор на дъното. Дали ще има проблем с влагата? Ще могат ли да вентилират само през прелката? Имам няколко въпроса към г-н Матеев относно елементи по неговия нуклеус, липсващи в моя:
    При наличието на разстояние от 3cm между долната летва на рамката и дъното пчелите не градят ли далаци?
    C200 ли е лепилото най- удачно за лепене на фибран?
    Какво лепило използвате за да залепите летвичката(на която стъпват ушичките на рамките) за фибрана?
    Вие оставяте 7cm разстояние за хранилка между горната летва на рамката и капака. Какво слагате около хранилката за да не градят празното пространство около нея?
    Благодаря ви предварително.

  10. #130
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Лепенето го правехме с C200 само в началото, а после преминахме на полиуретаново лепило SOUDAL. Лепи много добре фибрана, но повърхността трябва да е грапава. Ако е гладка - награпяваме я.

    Разстоянията от 3 см отдолу и 7 см отгоре не ме притесняват, защото това не е кошер, а нуклеус, предвиден за временно настаняване на отводки. Те няма да живеят кой знае колко дълго време в него, щото да запълнят всички рамки с мед и да започнат да градят далаци.

    Сега вече имам втора целогодишна версия на тези нуклеуси, но те са доста променени и усъвършенствувани:
    1. Дебелината на фибрана вече е 40 mm
    2. Вече се боядисват хаотично с всички цветове на дъгата, като все пак се подбират по-светлите нюанси
    3. Броя на рамките е увеличен на 6
    4. Добавена е втора горна прелка
    5. В комплектацията вече влиза и преградна дъска - дървена рамка, запълнена с фибран и облепена от двете страни с разпенено PVC
    6. Има и надрамъчна дъска от разпенено PVC със специална конструкция

    Тази надрамъчна дъска е с дебелина 3 или 4мм. Отдолу е повдигната на три 8-милиметрови летвички, които всъщност осигуряват пространството над рамките. Отгоре има дръжки в двата края, както и ограничителни и стабилизиращи летвички за хранилката. Допълнително има и специални отвори за суха храна, които ще се използват през зимата. През лятото те ще са запушени с една плочка от същото това PVC, сложена върху тях.

    Ето снимки:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_7386.jpg
Прегледи:      1734
Размер:	282.8 KB
ID:	1889

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_7389.jpg
Прегледи:      1730
Размер:	351.3 KB
ID:	1890

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_7397.jpg
Прегледи:      1719
Размер:	440.8 KB
ID:	1891

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_7394.jpg
Прегледи:      1716
Размер:	471.6 KB
ID:	1892

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_7391.jpg
Прегледи:      1726
Размер:	502.1 KB
ID:	1893

 

 
Страница 13 от 47 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •