Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 19
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2013
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Кюстендил

    10 или 12 ДБ Кошери ?

    Hi,
    Предстои ми закупуване на няколко нови ДБ кошера.
    Предлагат ми 10-ка или 12-ка. Всичките ми стари са 12-ка, но си купих и един нов 10-ка.
    Кой от двата варианта е по-удачен за неделен пчелар като мен ?
    На какво да наблегна? Старите не мога да използвам като взаимозаменяеми с новите.

    Поздрави

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Зависи от района, дали е медоносен или не толкова.При богат медонос и едно посещение в седмицата, има опасност нещата да излязат от контрол през роевия период.Опит от тази година .Не че и 12 не тръгнаха и те.....
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Аз лично не ща и да чуя за 12-ци, това тежи и не се вдига.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    10 рамков . Предимствата са все в негова полза.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    10 рамков . Предимствата са все в негова полза.
    В година, като тази?!
    Не си прав.
    Аз работя с 12 ДБ-75бр. по така нареченото "неделно" пчеларство и мога да кажа, че определено 12 рамковия е по-удачен в моя случай и особено в година като тази.
    Ако пчеларстваш в район с много рапица, дори е рисково да отглеждаш 10 рамков за начинаещ пчелар.
    Теорията, че се развиват по-бързо с 10 рамков е вярна, но с необходимите манипулации 12 рамковия също се развива бързо. Има едно много съществено нещо, което не е за пропускане, т.е. в 12 рамковия живее много повече работна ръка, която е фактор за добива на мед за кратко време.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2013
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Вече съм объркан.....
    Освен по-бързото развитие на 10-та, какво друго е предимството му ?
    Та 2 пити разлика от такова значение ли са? (Или то е от значение само за неделни пчелари като мен?)

    Между другото, новата 10-ка, която закупих всъщност се оказа 11-ка. Т.е мога да сложа 11 пити...
    Така ли е и при новите 12-ки ? (Старите ми, побират точно 12.)

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
    Вече съм объркан.....
    Освен по-бързото развитие на 10-та, какво друго е предимството му ?
    Та 2 пити разлика от такова значение ли са? (Или то е от значение само за неделни пчелари като мен?)

    Между другото, новата 10-ка, която закупих всъщност се оказа 11-ка. Т.е мога да сложа 11 пити...
    Така ли е и при новите 12-ки ? (Старите ми, побират точно 12.)
    Можеш да сложиш 11 рамки, защото такъв е майстора...

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
    Вече съм объркан.....
    Освен по-бързото развитие на 10-та, какво друго е предимството му ?
    Та 2 пити разлика от такова значение ли са? (Или то е от значение само за неделни пчелари като мен?)

    Между другото, новата 10-ка, която закупих всъщност се оказа 11-ка. Т.е мога да сложа 11 пити...
    Така ли е и при новите 12-ки ? (Старите ми, побират точно 12.)
    Tака като ти се разминават размерите не е добре, всеки кошер може да работи само с неговия магазин и при повече бройки е мъка.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2013
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Именно, та за това се чудих дали до подновявам с 12-ка или да продължа на 10.
    Но какво да се прави, миналата година ми продадоха 10-ка, защото само такива имали. А сега се оказа, че вече имат и 12.
    Плана ми беше да ги подменя всичките и те да са ми еднакви. Е ще си имам един 10-ка за отводки.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Имаше някъде цяла тема по въпроса. Един казва боли ме кръста, затова осмаци, друг има нещо друго предвид и ползва 12ки. И аз имах такава дилема и питах стар пчелр, който ми препоръча 12-ки и ползване на преградна дъска/и. Единствено не мога да разбера как така в 10 рамков семейството се развива по-бързо. Скоростта на развитие е една и съща и по-малкият плодник по-бъро се изпълва с пчели, но като цяло семсйствата остават по-малки.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •