Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 19 от общо 19
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2012
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Свищов, В. Търново
    Мен лично много ме вълнува как си подменяте черните пити в плодника с тия 10-ци. Винаги можеш да стесниш един 12 и да прехвърлиш нещо за обиране зад преградата. Виж при МК е песен подмяната. И аз по неволя ми се наложи да взема 10бр 10-ци не виждам да са с нещо по добри от 12-ка, но аз ги ползвам с корпусен магазин. Карай си с една система ако не ти тежи много по лесно е когато инвентара ти е унифициран и са спазени размерите за да не ти залепват питите м/у плодник и магазин.

  2. #12
    Какъв е проблема да се подменят пити при която и да е система. Аз имам само ДБ 10 рамкови и осем и всяка година сменям по 3-4 пити в плодници. Веднъж рано като цъфнат овошките слагам нови за градеж и после с отводките който правя.
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от BateMisho Виж публикацията
    .......... Единствено не мога да разбера как така в 10 рамков семейството се развива по-бързо. Скоростта на развитие е една и съща и по-малкият плодник по-бъро се изпълва с пчели, но като цяло семсйствата остават по-малки.........
    Хей това не е вярно, колкото и да е странно това. Едно семейство в по-малък кошер се развива ПО-БЪРЗО от това в по-голям кошер. Логики ЗА и ПРОТИВ могат да се измислят всякакви, но фактите са си факти, и те не могат да бъдат оборени.

    Има хора, които това го използват непрекъснато в своето пчеларстване. Става въпрос за ДВА КОШЕРА ЕДИН ДО ДРУГ, като единия е 6-рамков, а другия 10 или 12 рамков. Може да се използва както при ДБ, така и при ЛР системите. В малкия кошер семейството винаги изпреварва това в големия в своето развитите. Когато малкия се напълни с пчели или 2 седмици ПРЕДИ ВСЯКА ПАША, от малкото семейство се изземват пчели и пити с пило, и се дават на голямото. От малкото семейство мед не се търси. То се явява само ДОНОР на голямото. На него също така се дават за изграждане рамки с восъчни основи, и то ги изгражда ПО-БЪРЗО от голямото. Майката в малкото се явява РЕЗЕРВНА за голямото, като така се гарантира НУЛЕВА ЗИМНА СМЪРТНОСТ.

    Обяснение за всичко това е именно обема на малкото кошерче. Изглежда пчелите в малък обем са МНОГО ПО-АКТИВНИ и по-мобилизирани от тези в големия обем.

    Така или иначе аз вече се навих от разказите на колегите, и тази година мисля да пробвам тази идея. В момента си правя едни малки 6-рамкови нуклеуси от фибран. Излизат ми на цена някъде около 10 лева единия. Ще ги използвам основно за направа и транспорт на отводки, но нищо не ми пречи в тях да зазимя семейства с по-малко рамки и да видим какво ще се случи. Освен това аз се каня да сменям майките ВСЯКА ГОДИНА и някакси ще ми е жал да убивам хиляди едногодишни майки. Сега с тези малки нуклеусчета ще дам шанс на тези майки през втората година от живота си да ми бъдат полезни и да ми генерират непрекъснат поток от пити с пило и от новоизградени рамки, при това в ТОЧНИЯ МОМЕНТ ОТ ВРЕМЕ, когато са ми необходими.

    Все пак хубаво си е за всяко едно семейство вместо една, да работят две майки, като втората работи на ВИСОКИ ОБОРОТИ. И цената на всичко това е само една малка инвестиция от 10 лв. на кошер.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Много колеги ползват един от корпусите за помощен като подхранване става и отдолу.А при даданите с нуклеус.Аз ползвам и двата вариянта.Имат плюсове и минуси,единия е много капаци.

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не е същото като помощно семейство в отделен корпус най-отгоре. Тази технология също се ползва от много хора, но тя има редица недостатъци:
    1. Помощното семейство също е в голям корпус, така че се губи ефекта от по-добрата мобилизация на пчелите в нуклеуса.
    2. Трудно се хранят 2-те семейства, когато едното е затиснато от другото, и хранилката е само една.
    3. Кошера става висок и с него по-трудно се манипулира по време на разместване на корпуси.
    4. Направата и местенето на отводки ПАК ИЗИСКВАТ НУКЛЕУС ОТ ТОЗИ ТИП.

    Според мене концепцията с голям кошер и малък нуклеус до него е ПО-ДОБРА, ПО-ЛЕСНА ЗА РАБОТА и ПО-ГЪВКАВА. Много от манипулациите по пчелините при направа на отводки и голи роеве или налитания на пчели са свързани с местене на цели кошери, което си е тежка работа, а при тези нуклеусчета просто грабваш две под мишниците и си свиркаш, местейки ги насам-натам. Голяма екстра е и ако продавате отводки, защото не е необходимо да губите време да ги правите - вие просто си ги имате. Ако някой ви звънне и поиска една или 100 отводки, спокойно можете да му кажете "ела след 5 минути да си ги вземеш".

    И най-голямата екстра ще е напролет някъде през март или април, когато семейства на по 4-5 рамки се продават за по 200 лева парчето. Ха-ха - след като си покриете зимната смъртност, всичко останало по нуклеусите всъщност са си пролетни семейства за продан. Продавайте ги, грабвайте парите и си свиркайте, а само 2 месеца след това след първата силна паша отново ще си ги възстановите.

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    11.03.2014
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    София
    Кога е най- добре да се заредят нуклеусите по тая система? Рано напролет? Може ли, ако основните кошери са много силни, да се направи и през юли?

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Може след всяка голяма паша да отделяте пчели от основните семейства и да правите голи роеве. Пити с пило не се закачат, ако чакате друга паша.

    В подпланинските региони като моя, където освен акация друго няма, отводки с пити с пило се правят през целия юни и юли. Станат ли някъде 4-5 пити с пило, веднага се отмъкват една или две. Идеята е през големите горещини да се включат в работа колкото се може повече майки, за да може сумарно в рамките на сезона да бъдат снесени колкото се може повече яйца. Наесен вече през септември ако е необходимо, прави се обратно обединяване на слабите семейства. Влизане в зимата е добре да стане минимум на 6 рамки с пчели (нуклеуса да пращи) или поне един корпус при ЛР.

    ПС: Искам все пак да направя една забележка. Всички мой препоръки в този форум преследват ИНТЕНЗИВНО РАЗШИРЯВАНЕ И УВЕЛИЧАВАНЕ НА БРОЯ НА СЕМЕЙСТВАТА. Просто аз съм в такъв режим и на практика вече съм изследвал и експериментирал с всякакви рискови методи, целящи създаване на колкото се може повече отводки, живеещи на границата на оцеляването. Така те работят по-интензивно, но има и известен малък процент на неуспехи. Например правя 5, а оцеляват 4, но дори и това е чудо, при положение че в рамките на сезона от някои отводки може да се направи нова отводка или дори две. Като цяло всички знаят, че миналата пролет започнах с около 400 кошера, а сега в устата ми е числото 2000 и сезона още не е свършил. Тепърва предстои да заселя и поне 1000 нуклеуса, а отделно заселих и 400 оплодни сандъчета. Освен всичко друго продавам и отводки на всеки, който си поиска, при това много силни отводи, за да ме помнят с добро.

    За хора, които не желаят да си увеличават броя на семействата - не се вслушвайте в моите съвети, защото те носят известна доза риск.

  8. #18
    Потребител
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    85
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
    Вече съм объркан.....
    Освен по-бързото развитие на 10-та, какво друго е предимството му ?
    Та 2 пити разлика от такова значение ли са? (Или то е от значение само за неделни пчелари като мен?)

    Между другото, новата 10-ка, която закупих всъщност се оказа 11-ка. Т.е мога да сложа 11 пити...
    Така ли е и при новите 12-ки ? (Старите ми, побират точно 12.)
    Колега ,идеално в твоя случай,да не се чудиш повече компромисен вариант.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2013
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от petrov_ Виж публикацията
    Колега ,идеално в твоя случай,да не се чудиш повече компромисен вариант.
    Направо си е прекрасно компромисно решение......

    Въпреки всичко последния го взек 12-ка и реших да си остана на тях....

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •