Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 98
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Ето и нещо подобно. Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	клетка за майка.jpg
Прегледи:      463
Размер:	93.0 KB
ID:	1666.

  2. #32
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това не го знаех и не съм го пробвал. Такива клетки тип "нахуйници" - ха-ха - имам в изобилие. Никога обаче не съм пробвал дали един отглеждач ще си направи труда да храни и поддържа много на брой живи майки, без да ги убие. Все пак на теория майките би трябвало да "удавят" отглеждача с порой от разнопосочни и противоречиви феромони, и един дявол знае как ще реагират пчелите в този кошер.......

    Благодарен съм ти, че си направил този експеримент (с много живи майки в един кошер), и че според тебе експеримента е сполучлив. Това ми дава надеждата, че все пак притежавам авариен вариант, ако нищо друго не успея да измисля или направя в следващите 3 дена.
    То се получи от само-себе си, бях притиснат от обстоятелствата и не съм го планирал. Колкото до феромоните, не знам но предполагам че е като при многомайчните семейства. Syzi имаше подобен експеримент с десеттина майки в един кошер и резултатите са публикувани в нейният сайт/блог. Тука има линк към него:

    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1189&page=2

  3. #33
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Най-добрия вариант е след излюпването на майките ( в моя случай, тъй като аз си оставям само най-тежките и подбрани по външни признаци майки, както и премахвам майките закъсняващи с излюпването) да ги придадеш заедно с клетката (номерирана!!!) по нуклеусите. За предпочитане между 6 и 14 ден събираш клетките с майките в тях и ги носиш за 7 минутно третиране с СО2. На следващия ден осеменяваш и ги освобождаваш директно
    Другия вариант е след като майките се изюпят в клетките да ги оставиш във същото семейство отглеждач за 7-10 дни ( вместо в нуклеус). В случая вече върши функцията и на Банка. Това не му пречи да си одглежда маточниците. Обгазяваш майките, на следващия ден осеменяваш и ги раздаваш по нуклеусите със канди за запушалка или клетка похлупак (push-in cage). Недостатъка е че по това време на годината придаването е малко по-рисковано, както и че затворените майки съхраняват по-малко сперматозоиди ( тъй като движенията й са ограниени, както и достъпа на пчели). Има и варинант след осеменяването, майките пак да се връщат в банката. Никога не съм го пробвал.

    Нуклеусите трябва да са по-големи. Ако микро, бейби и мининуклеусите вършат работа за свободно оплождане на майки, тук те - не. Нужни са повече пчели, които да се грижат/почистват майката преди и след осеменяването й.


    Когато се банкират майки (независимо оплодени или неплодни) е добре да са от същата линия (сестри). В противен случай пчелите не обръщат внимание на майките със по-малко феромони от останалите и те умират от глад.


    Между другото, може да се ползват и бутилки СО2 използвани от заварчиците (аргон например). Единственото съображение е бутилката да не е прекалено голяма - 3-5 кг в повечето случаи е предостатъчна (или да не се пълни догоре), тъй като газът явно си има срок на годност.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Метеев,извинявам се с молбата си! Главата ти "пуши", но аз да си напомня с молбата за снимки на майките!

  5. #35
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Метеев,извинявам се с молбата си! Главата ти "пуши", но аз да си напомня с молбата за снимки на майките!
    И аз бях забравил, но вече поръчах да ми съберат снимки, и когато дойдат, ще ги публикувам.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    И аз бях забравил, но вече поръчах да ми съберат снимки, и когато дойдат, ще ги публикувам.
    Дойдоха ли снимките?

  7. #37
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Във фотото са, изчакай малко де да проявят лентата.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #38
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Нямам снимки, а се разпоредих преди около седмица (когато пак ме подсети). Ще има мъмрене, защото най-много мразя да кажа нещо, и то да не се изпълни. Нали знаете - думата на шефа е закон. В пазарната икономика всяка една фирма може да се оприличи на състезателна кола. Колата е състезателна, защото има конкуренция. За съжаление обаче в България състезателните коли са построени от некачествени части (човешкия фактор). Предната лява гума идва спихнала на работа - младеж, който цяла нощ е чукал някаква мацка и идва на работа заспал. С предната дясна гума положението е подобно - цяла нощ пил, идва клатейки се и не може да върже две приказки на кръст. Задните две гуми имат някакъв конфликт помежду си и си правят мръсно една на друга, но страда работата. Бензиновата помпа сърдита на двигателя, и не иска да му дава гориво. Самият двигател пък е мързелив - работи само когато шефа е наблизо, иначе се скатава. Бензиновия филтър е крадлив, масления филтър пък е болен, турбокомпресора е с кофти настроение, защото жена му го е изхвърлила от къщи. Бордовия компютър се е захласнал в някакъв частпром, а пилота на колата закъснява за работа вече половин час. Бобината на колата е бременна и палене е възможно само с тикане. Светлините уж са си на място, но светят и мигат когато те си поискат, я не когато шефа поиска.

    Накратко - това са състезателните коли, с които Българските бизнесмени се състезават. Моята е нещо подобно. Добре че и на конкурентите са такива, иначе отдавна да са ме задминали по завоите. На западните фирми обаче колите не са такива. Летят на пълна мощност и ни изпреварват като малки гари. Тъжно, но факт. Това е Българската действителност.

    ПС: Този постинг е в лек шеговит тон, но всъщност много точно отразява горчивата Българска действителност............ Този постинг дава отговор и на въпроса "Защо България продължава да е на дъното на световните класации по БЕДНОСТ и по Брутен Вътрешен Продукт.".

  9. #39
    Автор
    Регистриран
    08.12.2011
    Мнения
    124
    А кога някой български шев ще се замисли,че колата му не върви защото не е вложил достатъчно средства в нея и иска да изпреварва западни коли,ама потдръжката да е като на трабанче.Кога в България работодателите ще започнат да гледат да си наемат качествени работници за по добри заплати,а не да се казва "ами и да не иска да работи за тия пари ще намеря друг дето ще иска" и за това колите неискат да палят камо ли да тръгнат.И вместо когато шефа каже нещо и да знае,че ще се свърши качествено,той хем трябва да напомня,хем да проверява качеството на изпълнение.

  10. #40
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Дааа,свършиха готово обучените кадри,работещи за малко.Сега за да ти се свърши работа, се налага да си обучиш кадър, но и за да го задържиш само с договор не става,трябват и парички.

 

 
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •