Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 98
  1. #21
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от s.gergowski Виж публикацията
    не ги убивайте подарявайте ги на младите мераклий или им ги давайте ан символична цена ,се пак колкото и да са лоши ше са по-добри от сега предлаганите на пазара

    Напротив, могат да бъдат и много по-зле, толкова че да не стават буквално за нищо и да не могат сами да поддържат семейство. При чистопородно оплодените (близкородствено) винаги бракът е повече отколкото при свободно оплодените. А обедненото генетично разнообразие пък ги прави по-малко приспособими към различия в околната среда (климатични екстремуми, болестотворни патогени и т.н.). Мелезите може да не са най-добрите по производителност, но пък са по-добри в оцеляването като биологичен вид (заради по-голямото генетично разнообразие в популацията и ВЪТРЕ В ПЧЕЛНОТО СЕМЕЙСТВО. Представете си че изведнъж ви притрябва циганин калайджия, а вече няма откъде да намерите).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #22
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Сертификата си е напълно законен. Толкова законен, колкото тези от Гърция, Великобритания, Германия и всяка друга държава от ЕС. Точно в това е проблема. Във всяка държава условията които трябва да се покрият за да бъде издаден са различни, но тежестта му пред митническите власти е еднаква, нищо че българските реално не струват и хартията на която са напечатани.

    Един начин да се избяга от последиците от обедненото генетично разнообразие при производството на селектирани майки за продажба е те да бъдат супероплодени (т.е. със хомогенизирана сперма от стотици и хиляди търтеи)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    231
    Скутелатор, селекция на материал за оплождане на майките трябва да бъде в едни ръце. Инак ще имаме търтей с белите очи. Трябва да бъде наложен стриктен контрол над всеки майкопроизводител и това е за обща полза. Трябва да се введе регионална карантинна зона, регионална порода на майка, може и една на всички региони но регион трябва да се захранва от едно майко производственно стопанство. Система е много сложна но за сметката на това дава положителен резултат при пчеларя. Сега е хаос в майко производство и за това страдами ни - пчелари.

  4. #24
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Варна! Руската [соц.] система я знаем - тя не действа в реалния свят. Нито в Америка, нито в Русия, нито би могла да подейства някога в България.
    МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ СА ОТЖИВЕЛИЦА. В цял свят вече има почти навсякъде само пчеловъди.

    Карантинните зони за безсмислени - майките които се продават масово така или иначе НЕ СА ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА РАЗПЛОД!!!!!!!!! Във земеделието се използват всякакви сортове семена на растения и култури - има ОГРОМНИ масиви засяти редом различни сортове на една култура навсякъде накъдето погледнеш - и никой досега не е въвел карантинни зони, защото СЛУЧАЙНО биха могли да се опрашват със растение не от същия сорт.
    И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО, ВЪПРЕКИ МИЛИОНИТЕ МИЛИАРДИ ХИБРИДИ ПОЛУЧАВАЩИ СЕ ТАМ НЕЙДЕ ИЗ ПОЛЯТА, СТРУКТУРАТА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО, КАКВОТО ГО ПОЗНАВАМЕ ДНЕС, ОЩЕ НЕ СЕ Е СРИНАЛА. ( за твое сведение, обикновенно никой не използва тези семена за посадъчен материал)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #25
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Bee Varna Виж публикацията
    Скутелатор, селекция на материал за оплождане на майките трябва да бъде в едни ръце. Инак ще имаме търтей с белите очи. Трябва да бъде наложен стриктен контрол над всеки майкопроизводител и това е за обща полза. Трябва да се введе регионална карантинна зона, регионална порода на майка, може и една на всички региони но регион трябва да се захранва от едно майко производственно стопанство. Система е много сложна но за сметката на това дава положителен резултат при пчеларя. Сега е хаос в майко производство и за това страдами ни - пчелари.

    Препоръчвам ти добре да прочетеш това.
    http://www.honeybeeinsemination.com/...althChap04.pdf

    За съжаление не живеем в 17 век, когато майките са се оплождали само естествено, със търтеи от същата популация ( ВНИМАНИЕ!!! -не раса, а популация!!!), нямало е промишлено майкопроизводство и ПОДВИЖНО ПЧЕЛАРСТВО.
    В днешно време за да се наподобят максимално близко условията от онова време (естествените условия при ражмножаване на пчелите) е нужно колкото се може повече хора изкуствено да поддържат СОБСТВЕНА популация от чистопородно оплодени местни пчели. В противен случай вървим срещу Природата - ЗАГУБА НА ИКОНОМИЧЕСКИТЕ качества, по-чести и по-опустошителни епизоотични заболявания - всичко това в резултат на ГРЕШКА в селекцията и/или намаленото генетично разнообразие.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #26
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Търся помощ от Scitellator-а и от други знаещи по въпроса..........

    Наближава 1-ви август, който е ключва дата в пчеларството. След него семействата от прогресиране (развитие) преминават в режим дегресиране (намаляване на обема) с цел подготовка за зимата. Каквото е трябвало да се прави по семействата, включая и смяна на майки, е трябвало да се прави преди тази дата. Да, ама аз като млад и зелен майкопроизводител се изхитрих да допусна всички възможни грешки, които могат да се допуснат, че и още толкова. Мога да напиша цяла ЕНЦИКЛОПЕДИЯ НА ГРЕШКИТЕ в майкопроизводството........ ха-ха.......... Да, произведох много майки, и не правих никакви компромиси с качеството, но количеството въобще не ме устройва, и е много далече от това, което беше по план........ През последния месец дори се принудих да правя отводки само с маточници, защото около оплодните сандъчета при мене нещата куцат. Към днешна дата дори съм готов на една още по-отчаяна мярка - ИЗКУСТВЕНО ОСЕМЕНЯВАНЕ, та белким с него успея да си насмогна на необходимата ми бройка. Нуждая се от поне 600-700 оплодени майки в следващите 2-3 седмици. Ако може 1000 - още по-добре.

    И така - предвид изключително кратките срокове започнах бясна подготовка за усвояване на ежедневно искуствено осеменяване на поне по 50 майки на ден. Ако може по 100 - още по добре. Ако трябва, ще се работи на две или дори на три смени. Към днешна дата имам един апарат за изкуствено осеменяване, но е въпрос на дни да пристигнат още 6 бройки. По съвет на Scutellator-a си закупих две системи за упояване на майките с CO2. Бях се отчаял къде да търся необходимото ми оборудване, но Scutellator-a ме светна, че в аквариумите използват именно подобни системи. Става въпрос за професионална CO2 бутилка с обем от 0.5 до 2.0kg. Към нея се навива специален прецизен блок с редуцир-вентил, два манометъра и иглен регулатор. Налягането първо трябва да се смъкне от 80 атмосфери до около 1.0-1.5, а след това с игления вентил трябва да може прецизно да се регулира потока на газа с точност до 1-2 мехурчета на секунда (виждат се в специален съд, наречен БРОЯЧ НА МЕХУРЧЕТА). След това има бурканче за затопляне на газа, защото при изтичането си от бутилката той се охлажа. Та всичко това вече го имам в два комплекта и остана само да си реша проблемите с търтеите и с майките.

    По проблема с търтеите - ха-ха - историята е дълга и дебела и към днешна дата съм тотално неподготвен, но пак благодарение на съветите на Scutellator-a (този човек е златен) вече имам информация как да ги ловя по един или друг начин, включая и с балони от въздуха (страхотен клип). Та ще гледам нещо да стъкна набързо и се надявам да си осигуря необходимото ми количество търтеи, естествено с много излишен труд и главоболия, но към днешна дата това е ситуацията.

    По проблема с неоплодените майки - тука вече е лесно. В тази част вече се специализирах, имам оборудването и кошерите (елитните семейства и отглеждачите), и отработих различните варианти, така че към днешна дата с лекота мога да генерирам постоянен ежедневен поток от маточници или от неоплодени майки, при това в количества от по 100 или дори по 200 бройки на ден.

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Търся помощ от Scitellator-а и от други знаещи по въпроса..........

    Наближава 1-ви август, който е ключва дата в пчеларството. След него семействата от прогресиране (развитие) преминават в режим дегресиране (намаляване на обема) с цел подготовка за зимата. Каквото е трябвало да се прави по семействата, включая и смяна на майки, е трябвало да се прави преди тази дата. Да, ама аз като млад и зелен майкопроизводител се изхитрих да допусна всички възможни грешки, които могат да се допуснат, че и още толкова. Мога да напиша цяла ЕНЦИКЛОПЕДИЯ НА ГРЕШКИТЕ в майкопроизводството........ ха-ха.......... Да, произведох много майки, и не правих никакви компромиси с качеството, но количеството въобще не ме устройва, и е много далече от това, което беше по план........ През последния месец дори се принудих да правя отводки само с маточници, защото около оплодните сандъчета при мене нещата куцат. Към днешна дата дори съм готов на една още по-отчаяна мярка - ИЗКУСТВЕНО ОСЕМЕНЯВАНЕ, та белким с него успея да си насмогна на необходимата ми бройка. Нуждая се от поне 600-700 оплодени майки в следващите 2-3 седмици. Ако може 1000 - още по-добре.

    И така - предвид изключително кратките срокове започнах бясна подготовка за усвояване на ежедневно искуствено осеменяване на поне по 50 майки на ден. Ако може по 100 - още по добре. Ако трябва, ще се работи на две или дори на три смени. Към днешна дата имам един апарат за изкуствено осеменяване, но е въпрос на дни да пристигнат още 6 бройки. По съвет на Scutellator-a си закупих две системи за упояване на майките с CO2. Бях се отчаял къде да търся необходимото ми оборудване, но Scutellator-a ме светна, че в аквариумите използват именно подобни системи. Става въпрос за професионална CO2 бутилка с обем от 0.5 до 2.0kg. Към нея се навива специален прецизен блок с редуцир-вентил, два манометъра и иглен регулатор. Налягането първо трябва да се смъкне от 80 атмосфери до около 1.0-1.5, а след това с игления вентил трябва да може прецизно да се регулира потока на газа с точност до 1-2 мехурчета на секунда (виждат се в специален съд, наречен БРОЯЧ НА МЕХУРЧЕТА). След това има бурканче за затопляне на газа, защото при изтичането си от бутилката той се охлажа. Та всичко това вече го имам в два комплекта и остана само да си реша проблемите с търтеите и с майките.

    По проблема с търтеите - ха-ха - историята е дълга и дебела и към днешна дата съм тотално неподготвен, но пак благодарение на съветите на Scitelator-a (този човек е златен) вече имам информация как да ги ловя по един или друг начин, включая и с балони от въздуха (страхотен клип). Та ще гледам нещо да стъкна набързо и се надявам да си осигуря необходимото ми количество търтеи, естествено с много излишен труд и главоболия, но към днешна дата това е ситуацията.

    По проблема с неоплодените майки - тука вече е лесно. В тази част вече се специализирах, имам оборудването и кошерите (елитните семейства и отглеждачите), и отработих различните варианти, така че към днешна дата с лекота мога да генерирам постоянен ежедневен поток от маточници или от неоплодени майки, при това в количества от по 100 или дори по 200 бройки на ден.
    Матеев, имам чуството, че си закъснял но дано успееш!

  8. #28
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И остана последния проблем, за който всъщност търся помощ и идеи от всички........ При това проблема е спешен .........

    Както предполагам вече знаете, една неплодна майка трябва да живее НЯКЪДЕ няколко дена преди оплождането, и чак тогава трябва да се осеменява изкуствено. След осеменяването пак трябва да живее някъде няколко дена, и чак тогава човек може да си позволи лукса да я придава на някое семейство. Та това НЯКЪДЕ аз го нямам, а първата партида от неплодни майки ми пристига след 3 дена - в петък или в събота. И всеки следващ ден ще пристигат още и още......... Нуждая се от няколкостотин НЯКЪДЕ, а нямам ни най-малка представя как ще изглежда това НЯКЪДЕ и дали ще мога да го осигуря за 2-3 дена.

    Според книжките, които чета на руски и английски, това НЯКЪДЕ представлява някаква малка кутийка, някакво МИКРОКОШЕРЧЕ, предвидено в него да живеят между 250 и 350 пчели, заедно с майката. Та това МИКРОКОШЕРЧЕ трябва да е колкото се може по-пълноценно - трябва да си има хранилка, поилка, вентилация, прозрачен преден капак, за да се вижда какво става вътре, както и начини и методи (детайли), посредством които мога да вадя и слагам майката, без пчелите да се разлетят навън. Стотици от тези микрокошерчета се поставят по рафтовете на някаква етажерка в някаква стая, и тази стая трябва да се проветрява добре, както и в нея трябва да се поддържа константна висока температура, имитираща температурата в кошера.

    За мой късмет такава стая вече имам, и мога да я използвам с минимални подобрения. Стаята си има електрическо подово отопление с терморегулатор, който може на майтап да го настроя на 35 градуса, и ще заработи без да му мигне окото. Стаята е перфектно топлоизолирана, така че няма да пилея много енергия навън през стените. Стаята си има и рекуператор (устройство за интензивна вентилация, при която се губи минимална енергия, защото излизащия въздух през серпентини отдава енергията си на влизащия). Стаята си има и хубави бели рафтове по една от стените си, правени по поръчка. Въобще идеалната стая. В момента я използвам за пчеларски склад, за склад за мед и за восъчни основи, но много бързо мога да я опразня.

    Остава това МИКРОКОШЕРЧЕ, което си нямам никаква представа как трябва да изглежда, и освен това трябва да измисля начин как да си го направя бързо и лесно от подръчни материали, закупени от магазина. По книжките има някакви черно-бели замазани снимки, от които не може да се извлече почти никаква информация. Но дори и да имаше перфектни чертежи и размери на детайлите, това не ме устройва. На мене ми се иска някой да даде някаква идея откъде да купя в стотици бройки някакво бурканче или кутийка от пластмаса/стиропор и после лесно да я модифицирам например с пробиването на някоя друга дупка и добавянето на някой друг лесен детайл (например спринцовка, кутийка от крем за ръце и т.н.).

    Та това е моя зов за помощ. Горещо се надявам някой друг да се е сблъсквал с подобен проблем и да ме светне какво мога да направя по въпроса............ Какво и откъде да купя, и как да го преустроя с минимален разход на пари и време, за да се получи пълноценно микрокошерче, способно да поддържа живота на около 300 пчели (+/-50) заедно с майката. Пък и ако ми дадете някой друг линк с чертежче или снимка - безкрайно ще съм благодарен.

  9. #29
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Конкретно за това което питаш, едва ли бих могъл да ти помогна, но защо не се замислиш да ги държиш майките в облите пласмасови клетки - тип "нахуйници" за маточници дето ги предпазват ако някоя майка се излюпи по-рано да не ги унищожи. По-миналата събота имах едни маточници, които буквално се люпеха в ръцете ми, и майките ги затворих в тия предпазни клетки, като им сложих на дъното по едно пърче далак с мед, подредих ги на маточната рамка и ги сложих в осиротял от доста дни кошер. Семейството ги обгрижваше всичките 7-8 майки затворени в тия клетки. След няколко дни ги раздадох на отводки. Днес открих една от тия клетки в една отводка, бях я забравил. Майката си беше доста жизнена и видимо понаедряла, парчето далак беше сухо(нямаше мед в него), но пчелите са я хранили майката със сигурност. Така че това е един потенциален вариант, слагаш майките в клетките, осиротяло(а може и такова с ХР - тип отглеждач) семейство ги обгрижва, взимаш ги, минават през апарата, обратно в клетката и в кошера, и когато му дойде времето си отива по предназначение в отводка или семейство. Може и да не те устройва, но ми се вижда бърз и лесно релизируем вариант, стига човека от ролта-пласт да ги има налични, ама в магазините ще ги има, пък и ти сигурно си имаш такива клетки.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	image.jpg
Прегледи:      354
Размер:	208.2 KB
ID:	1661

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	image.jpg
Прегледи:      352
Размер:	171.7 KB
ID:	1662

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	image.jpg
Прегледи:      353
Размер:	200.2 KB
ID:	1663

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Това не го знаех и не съм го пробвал. Такива клетки тип "нахуйници" - ха-ха - имам в изобилие. Никога обаче не съм пробвал дали един отглеждач ще си направи труда да храни и поддържа много на брой живи майки, без да ги убие. Все пак на теория майките би трябвало да "удавят" отглеждача с порой от разнопосочни и противоречиви феромони, и един дявол знае как ще реагират пчелите в този кошер.......

    Благодарен съм ти, че си направил този експеримент (с много живи майки в един кошер), и че според тебе експеримента е сполучлив. Това ми дава надеждата, че все пак разполагам с авариен вариант, ако нищо друго не успея да измисля или направя в следващите 3 дена. Считай, че ще ти се доверя на 100%..............

 

 
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •