Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 80

Тема: Тръвна

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    3

    Тръвна

    Здравейте колеги,искам направо да премина към моя въпрос.Напоследък търся схеми или някакви уроци как да си направя кошер тип "тръвна" но не мога да намеря ако някой знае как се правят тези кошери или има някаква схема нека да я сподели.

    Мерси предварително

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Чертаеш един кръг на земята и забиваш по очертанието пръчки .След това лека-полека почваш да сплиташ хоризонтално.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Преди "направо да преминеш към твоя въпрос" и да правиш нова тема, прочете ли темата за тръвните в настоящия раздел? Там някои колеги са се постарали и са написали полезни неща.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #4
    Жалко, че вече почти няма кошничари. Или тези които го могат са доста възрастни и не грамотни. Иначе ако четяха форума, щяха да забогатеят и те. Няма само мебелисти да предлагат кошери.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    20.06.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    Габрово
    Здравей. Ами лесно е - плел ли си някога момичешки плитки коса. Принципа е същия. Събираш млади клонки от върба и си чертаеш на земята един кръг. Забиваш ги отвесно една до друга през 1 пръст разстояние и започваш да наплиташ ред по ред.
    Аз сега отивам да си правя - ще си подготвям нещата за другата година. Измазването става с кал по 2 начина - след като е оплетено или по време на самото плетене.
    Не съм мангал, но съм правил няколко кошници до сега и няколко "каренца-кърпички" за гости - подобно на поставки за горещи съдове. Един дядка ми заяви, че съм бил много пипнат в ръцете, та му занесох един такъв комплект от 6 поставки за купички. Човека толкова е изпращял, че ги хванал и ги изгорил, но сина му докопал една от тях и ме пита дали мога да му оплета...
    Свиването става като при плетките - пропускаш една пръчка до някъде и не я захващаш. После през една. Свивката горе е най-интересна за направа - там може да ти отиде и един ден и захвата е много важен - да сложиш неръждавейка тел или по-дебела медна тел (кабел), защото има проблем с ръждясването. Наплитането става като напилташ спирално. Тръгваш отдолу и спирално наплиташ нагоре - едно след друго, едно върху друго и така...
    Глината зависи от мястото където се намираш. Ако имаш практика за работа с водно стъкло, можеш след като я направиш да я изсушиш и да я облееш с водно стъкло. След изсъхване не ѝ е проблем ни дъжд, ни порой...
    Не съм ловил до сега рояк, ако някой каже как става, няма да е лошо.
    Благодаря предварително.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    14.11.2014
    Мнения
    16
    Здравейте! Познавах един дядо,който преди много години си е бил пчелар и до последно миналата година преди да почине на 85 години се занимаваше с пчели. По-точно събираше роеве в тръвни и ги продаваше! Тръвните си ги плетеше сам от върбови пръчки,които играеха роля на скеле и лозина влечащо разстение ,нещо като лозови пръчки,но много тънки и гъвкави. Готовата и оплетена тръвна измазваше с кравешки лайна-добра изолация са и не пропускат вода след като изсъхнат! Баща ми имаше една,която е на повече от 20 години и още си стои до кошерите,но празна! Използвах я преди време за хващане на роеве,но сега си е само за красота,а роевете им намерих цаката с 10 литрова бутилка от минерална вода

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Преди "направо да преминеш към твоя въпрос" и да правиш нова тема, прочете ли темата за тръвните в настоящия раздел? Там някои колеги са се постарали и са написали полезни неща.
    Не така, с рогите напред .
    Момчето , си има нещо наум .
    Нали , трябва да помагаме , или да цитирам , какво е български форум - питаш нещо и всички ти казват колко си прост !!!!
    Този пост е редактиран от delta.e; 25.07.2015 в 15:26.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Е па караш ми се за нещо дет съм го писал преди повече от година? Оттогаз съм станал безобразно толерантен, сори. Ся ако почнеш да ме дъвчеш и за тия работи дето съм ги писал преди четири години направо ще ми развалиш съботната вечер...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Е па караш ми се за нещо дет съм го писал преди повече от година? Оттогаз съм станал безобразно толерантен, сори. Ся ако почнеш да ме дъвчеш и за тия работи дето съм ги писал преди четири години направо ще ми развалиш съботната вечер...
    Извинявай !

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    02.07.2015
    Мнения
    3
    Пчеларски район
    Стара Загора
    "а роевете им намерих цаката с 10 литрова бутилка от минерална вода"
    Ще бъда благодарен на
    100-qnov ако сподели с нас опита си с 10 литровата бутилка.

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •