Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 80

Тема: Тръвна

  1. #51
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Малко тясна се е получила и висока,като за начало става.
    "Материала" за измазването трябва да се вземе когато тръгне зелената трева ,т.е април/май,може да се добваи и пепел (само от дърва).

  2. #52
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Малко тясна се е получила и висока,като за начало става.
    "Материала" за измазването трябва да се вземе когато тръгне зелената трева ,т.е април/май,може да се добваи и пепел (само от дърва).
    Ако ми позволите ще се включа и аз тук.Тясна е защото не е използвал шаблон/например кофа/.А за измазването точно сега е времето- когато преживният рогат добитък/крави/ се храни със суха храна.Дървена пепел- да, но малко. Хубаво ще е ако я измаже и отвътре. Минимум две ръце.Това от мен като начало.

  3. #53
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Има и по-лесен начин за изплитане на тръвна и мисля, че стават по удобни, здрави и...красиви. За дръжката и скелета използвам върба а за оплетката ракита или кучи дрян. За дръжката е необходимо парче с диаметър около 35 мм и дължина около 20 см. На около 20- 25 мм от единия край с трионче се зарязва на 8-10 мм дълбочина и на около 15- 20 мм от него още едно зарязване. От началото до първото зарязване с нож се оформя шестограм като в началото само се оформя шестограма а във вътрешната страна се стига до дъното на среза. От другия срез до края се оформя ръкохватката в яйцевидна форма удобна за ръката. Ребрата се оформят с размери: ширина около 15 мм, дебелина около 2 мм и дължина около 60 см . 6 от ребрата се заковават върху шестограма а още 6 или 7 се добавят по късно при разширяването. За оплетката се използват пръчки с дебелина 7-8 мм които се разцепват на две , ако са по дебели, на 4. Разцепването започва от тънката страна с подходящ нож при което има една важна тънкост. Разцепването става с равномерно накланяне на ножа на едната или друтата страна. Ако започне да "бяга" от центъра, накланяш само на "дебелата" страна. От разцепената страна пръчките се заглаждат и при необходимост се изтъняват. Кората не се пипа. Добре е и ребрата и готовите пръчки да престоят известно време във вода, стават по еластични. Заплитането започва откъм дръжката. Върха на първата се поставя косо върху шестограма така, че при навиването да се застъпи от 3-4 навивки. Навива се докато се появи възможност за преплитане а след това се преплита, отначало през две а после през всяко ребро. Ако плетем с една пръчка, при първа възможност слагаме още едно ребро, ако плетем с две, като се разшири достатъчно, забиваме още 6 ребра между другите и това е. Плетенето с две пръчки е както с една, двете вървят едновременно, на едното ребро заплитаме с едната на следващото с другата. Оплетката става по-плътна по-здрава и по- лесно се разширява или стеснява. Разширяване. Последното заплетено ребро придърпваме навън заедно с пръчките и държим така докато заплетем следващото. Стремим се да избутваме пръчките назад към заплетеното, т.е да увеличим диаметъра докато достигнем желания размер. Изправянето или стесняването става като натискаме ребрата навътре и издърпваме пръчките напред т.е плетем по стегнато. Завършването навремето се правеше с преплитане на три пръчки но сега има лесен начин, пробиват се дупки и се връзват с подходяща тел за ребрата. Измазването е и от двете страни с говежди говна пепел и плява ако има. Служи като армировка и не се напуква но и без нея става. Добре е да се измазва на няколко пъти но не и да се натрупва. Пепелта не знам точно каква роля играе, но си спомням навремето семената за посев се запазваха само омешани с пепел иначе "изпасулките"/молците/ им разказваха играта. Виждал съм как се хваща рояк в тръвна още при излизането му, никак не е лесно да държиш тръвната над главата си или на рамото, затова си мисля,че трябва да са леки и удобни. Имам няколко изплетени не измазани, ще ги снимам и ако някой помогне ще ги покажа. На пръв поглед е трудно но иначе лесно и увлекателно занимание. Знам как се изплита и кафтар но само ръжта става достатъчно висока та да става за кафтар а се съмнявам някъде да я има. Ако има интерес, питайте.

  4. #54
    Наблюдател
    Регистриран
    20.01.2018
    Мнения
    38
    Пчеларски район
    София
    Това ми е първата. Следващите може да са и по-естетически и по-функционални . С Вашите коментари ми убивате мерака да правя още. Като я заселя, ще видя как работи и ще си помисла за повече . Ако има някой тръвни, нека покаже как работят.

  5. #55
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nilak Виж публикацията
    Това ми е първата. Следващите може да са и по-естетически и по-функционални . С Вашите коментари ми убивате мерака да правя още. Като я заселя, ще видя как работи и ще си помисла за повече . Ако има някой тръвни, нека покаже как работят.
    Тръвната е само да си хванеш рояка от някой клон. В другите случаи е много неудобна, особено в твоя случай. Защо? Ако е по - широка е възможно някаква работа по семейството, но тясната не го позволява.

  6. #56
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    892
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Nilak Виж публикацията
    Това ми е първата. Следващите може да са и по-естетически и по-функционални . С Вашите коментари ми убивате мерака да правя още. Като я заселя, ще видя как работи и ще си помисла за повече . Ако има някой тръвни, нека покаже как работят.
    има си тема тук, не знам дали си я чел, изгледай филма дето го е предложил Владо-Гилана
    https://pchelari.com/forum/showthrea...ll=1#post15597

    ако прецениш че съм ти помогнал, като станеш спец след време, ще ми направиш една подарък

  7. #57
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Nilak Виж публикацията
    . С Вашите коментари ми убивате мерака да правя още.
    Е това не го допускай, коментарите са градивни критики, моята (тръвна) е подобна но седи птразна за съжаление, искам да си заселя една ей за така, ама все не стига пусто му време
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  8. #58
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Тръвната е само да си хванеш рояка от някой клон. В другите случаи е много неудобна, особено в твоя случай. Защо? Ако е по - широка е възможно някаква работа по семейството, но тясната не го позволява.
    Става за много неща,стига да знаеш какво искаш да правиш с нея.Може да я ползваш за почти всичко,помощно семейство,резервна майка,генератор на маточници,генератор за отводки,генератор на пчели.Дурако устойчива,отстрана на пчеларски грешки,леса за работа ( тя не изска някакви специални грижи,пчелите се грижат за своя дом и прехрана). Бутиков мед в пита можеш да извадиш от крайните пити,а ако искаш и всичките можеш да вземеш,стръскваш я някъде и да се оправя сама ( пък може и да си я храниш). Ако си културен и на горни летви с 2 см лента основи да я сложиш пак ще ти направи восък/пед/пило наравно със най силните.
    За кое е неудобна,аз си мисля че даже и е много удобна

  9. #59
    Наблюдател
    Регистриран
    20.01.2018
    Мнения
    38
    Пчеларски район
    София
    Аз също искам да заселя една или две за атракция, когато ми дойде някой на гости да му покажа, че и в такова нещо живеят пчели. Далеч съм от идеята да ги ровя и да вадя мед /дай боже/ от тях.

  10. #60
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Става за много неща,стига да знаеш какво искаш да правиш с нея.Може да я ползваш за почти всичко,помощно семейство,резервна майка,генератор на маточници,генератор за отводки,генератор на пчели.Дурако устойчива,отстрана на пчеларски грешки,леса за работа ( тя не изска някакви специални грижи,пчелите се грижат за своя дом и прехрана). Бутиков мед в пита можеш да извадиш от крайните пити,а ако искаш и всичките можеш да вземеш,стръскваш я някъде и да се оправя сама ( пък може и да си я храниш). Ако си културен и на горни летви с 2 см лента основи да я сложиш пак ще ти направи восък/пед/пило наравно със най силните.
    За кое е неудобна,аз си мисля че даже и е много удобна
    Става, както и с всеки един кошер или отводка става, само че за да го получиш това всичко ще хвърлиш много повече работа отколкото да отвориш един капак и си вътре. Един пример. Трябва ми резервна майка, отварям една отводка и на 3-5 мин. майката е вече поставена в другия, а за да извадиш от тръвната майката си помисли какво трябва да сториш докато я извадиш. За другите неща е почти аналогично. Иначе, ако искаш да си играеш поради това, че имаш бол време - става.

 

 
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •