Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 8 ПърваПърва ... 5678 ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 80

Тема: Тръвна

  1. #61
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nilak Виж публикацията
    Аз също искам да заселя една или две за атракция, когато ми дойде някой на гости да му покажа, че и в такова нещо живеят пчели. Далеч съм от идеята да ги ровя и да вадя мед /дай боже/ от тях.
    Какъв е проблема да го сториш?

  2. #62
    Наблюдател
    Регистриран
    20.01.2018
    Мнения
    38
    Пчеларски район
    София
    Не е проблем. Чакам да му дойде времето.

  3. #63
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Става, както и с всеки един кошер или отводка става, само че за да го получиш това всичко ще хвърлиш много повече работа отколкото да отвориш един капак и си вътре. Един пример. Трябва ми резервна майка, отварям една отводка и на 3-5 мин. майката е вече поставена в другия, а за да извадиш от тръвната майката си помисли какво трябва да сториш докато я извадиш. За другите неща е почти аналогично. Иначе, ако искаш да си играеш поради това, че имаш бол време - става.
    Погрешно разсъждаваш (като при работа със разборен кошер). То затова му викат прост кошер,просто се работи. То няма и какво да работи пчеларя,пчелите си правят всичко,пчеларя какво време губи ?. Ако има храна градят/събират храна/правят пчели,ако няма,не правят.
    В примера който даваш за употртеба, местиш тръвната ( която ползваш в случая за резервно семейство) и го налагаш отгоре/обединяваш.

  4. #64
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Погрешно разсъждаваш (като при работа със разборен кошер). То затова му викат прост кошер,просто се работи. То няма и какво да работи пчеларя,пчелите си правят всичко,пчеларя какво време губи ?. Ако има храна градят/събират храна/правят пчели,ако няма,не правят.
    В примера който даваш за употртеба, местиш тръвната ( която ползваш в случая за резервно семейство) и го налагаш отгоре/обединяваш.
    Ами за да не спорим се съгласявам. Аз, какво разбирам от пчели, а за разсъждения пък хич да не говорим.
    Може ли един въпрос? Колко тръвни имаш? Благодаря предварително.

  5. #65
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Погледни на тръвната като осмица ДБ с неподвижен капак и без дъно и развиване на семейството надолу и помисли.
    24-25 живи към момента мисля,държа ги на групи по крайщата на местата ми.

  6. #66
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Има и по-лесен начин за изплитане на тръвна и мисля, че стават по удобни, здрави и...красивиСтремим се да избутваме пръчките назад към заплетеното, т.е да увеличим диаметъра докато достигнем желания размер. Изправянето или стесняването става като натискаме ребрата навътре и издърпваме пръчките напред т.е плетем по стегнато. Завършването навремето се правеше с преплитане на три пръчки но сега има лесен начин, пробиват се дупки и се връзват с подходяща тел за ребрата. Измазването е и от двете страни с говежди говна пепел и плява ако има. Служи като армировк. а и не се напуква но и без нея става. Добре е да се измазва на няколко пъти но не и да се натрупва. Пепелта не знам точно каква роля играе, но си спомням навремето семената за посев се запазваха само омешани с пепел иначе "изпасулките"/молците/ им разказваха играта. Виждал съм как се хваща рояк в тръвна още при излизането му, никак не е лесно да държиш тръвната над главата си или на рамото, затова си мисля,че трябва да са леки и удобни. Имам няколко изплетени не измазани, ще ги снимам и ако някой помогне ще ги покажа. На пръв поглед е трудно но иначе лесно и увлекателно занимание. Знам как се изплита и кафтар но само ръжта става достатъчно висока та да става за кафтар а се съмнявам някъде да я има. Ако има интерес, питайте.
    По трудоемко е без шаблонче за аматьори като нас. Гледах кошничарите как работят,но тяхното е рутина. ПРЕДАВАТ ГО ОТ ПОКОЛЕНИЕ НА ПОКОЛЕНИЕ.Кафтара може да се направи от папур и донякъде е по- добре от ръжта\по -малко влага допуща до обмазката \Пепелта се слага като спойващ елемент„цимент„ за да не се напуква обмазката, но по малко. Първата ръка мазане е щедра за да се запълнят всички вдлъбнатини образувани при плетенето. Когато изсъхне добре\желателно е да бъде на сянка\ се маже втора ръка с по- рядък материал.Ако има нужда се потретва и финьосва.Полезна е във всяко едно отношение.Зависи какво си си наумил да правиш. Особено е добра за увеличаване на популацията\,ройчета с прекрасни майки\.Това трябва да го знае Данчо Друмев,нали е по роевете.Де го него да си каже думата. Би трябвало да има поне 5 тръвни.

  7. #67
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    ...Това трябва да го знае Данчо Друмев,нали е по роевете.Де го него да си каже думата...
    Данчо е баниран заради нарушаване правилата на форума.
    А някой може ли да обясни разбираемо, защо отглеждането на пчели в тръвни е забранено в БГ?

  8. #68
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Може би защото трудно се контролира здравния статус на пч. семейство и може да стане източник на зараза с болести,А.Г. и т.н.

  9. #69
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    А някой може ли да обясни разбираемо, защо отглеждането на пчели в тръвни е забранено в БГ?
    Къде пише, че е забранено?

    Чл. 35. Разрешава се използването на система кошери "тръвна" за отглеждането на пчелни семейства. Не се разрешава придвижването и използването им при подвижно пчеларство.

  10. #70
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Къде пише, че е забранено?

    Чл. 35. Разрешава се използването на система кошери "тръвна" за отглеждането на пчелни семейства. Не се разрешава придвижването и използването им при подвижно пчеларство.
    бях го чел някъде, ясно си пишеше че от 19.. и не знам си коя година, отглеждането в тръвна е забранено, което не че ще ме спре да ползвам ако реша, но ми беше интересно защо. Сега пък се оказва че е разрешено

 

 
Страница 7 от 8 ПърваПърва ... 5678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •