Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 83
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    ПРЕЛКАТА ПРЕЗ ЗИМАТА

    Известният американски професор К.Л.Фарар посочва,че най-добре пчелите зимуват в кошер с размери на долния вход до 2-2.5см и напълно отворен горен кръгъл вход.Според него проникването на въздух през долния вход подобрява зимуването и предотвратява появяването на влага и плесени по питите на долния корпус,които не се покриват от пчелите.
    През последните години руските пчелари масово зазимяват пч.с-ва с плътно затворени долни и отворени горни входове.

  2. #2
    Ванка, любопитен съм ти как зазимяваш. Аз зазимявам само с отворен долен вход и с отворени вентилационни отвори на стандартните ЛР дъна.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    По същия начин зазимявам и аз,но когато се появи пилото отварям и кръглия отвор на к-са.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Аз оставям прелките на семействата през зимата така.При топло време и възможност за облитане разширявам долния вход.Кошерите съм ги отварял и януари и през фефруари влага в тях не съм виждал.


    Силата присъства там, където работи мисълта.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    07.01.2011
    Мнения
    4
    Под капака какво има-покривна табла,брезент,найлон?Храни ките там ли са?Това е също много важно.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Покривна табла с хранилка монтирана леко в дясно, към южната част. Около нея пространството е запълнено с 5см стереопор плътно.Свалям голямото капаче на хранилката.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216

    ДЪЛБОКО ДЪНО И ВЕНТИЛАЦИЯ ПРЕЗ ЗИМАТА

    Здравейте,
    Сега правя кошерите си за тази година (за първа година ще съм пчелар - аматьор).
    Искам да задам един въпрос относно дъното и вентилацията на кошера през зимата.
    Притеснявам се относно това, че там където ще глдаме пчелите Петрохан навява много сняг и може да запуши прелката и да не влиза свеж въздух през зимата. От друга страна видях, че дълобоко дъно има 12 см мрежест отвор. Ако и аз направя такъв отвор вентилация ще има, но няма ли да им е студено на пчелите през зимата, та дори и да умрат?
    Моля да ми дадете съвет как да постъпя - дали да оставям за през зимата кръглите отвори на корпусите отворени на дупчиците или да са затворени или да разчитам само на 12 см. кръгъл отвор на дъното?

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    По Петрохан, може и да ги затрупа целите.
    Правиш мрежест отвор на дъното в предната част, и го оставяш постоянно отворено през зимата. Дори и да се запуши прелката, отдолу си влиза свеж въздух. А и през него излиза и въглеродния двуокис, заедно с влагата. А когато напролет тръгне пилото, през него влиза така необходимия свеж въздух за пилото. За да не бие директно студения въздух през мрежестия отвор, под плодника слагаш празен корпус или магазин.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Благодаря!
    Значи ако ги оставя да зимуват на 2 корпуса слагам 1 працен отдолу?
    А коко голям да е отвора? Четох, че 12 см се прави ако се слага?

  10. #10

    Re: ДЪЛБОКО ДЪНО И ВЕНТИЛАЦИЯ ПРЕЗ ЗИМАТА

    Цитат Първоначално публикувано от nolkov
    Здравейте,
    Притеснявам се относно това, че там където ще глдаме пчелите Петрохан навява много сняг и може да запуши прелката и да не влиза свеж въздух през зимата.
    От северната ,южната или на прохода мислиш да ги гледаш?Служебните кошири са ми на 540м НВ в с.Бързия.Макар ,че тази гдина няма сняг в предишните ги е затрупвал целите и пак са оцелявали.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      399
Размер:	5.2 KB
ID:	329Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2.jpg
Прегледи:      403
Размер:	3.9 KB
ID:	330Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	3.jpg
Прегледи:      399
Размер:	4.8 KB
ID:	331
    Този пост е редактиран от syzi; 01.10.2013 в 14:31.

 

 
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •