Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 9 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 83
  1. #51
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Като човек разбиращ поне малко от вентилация, пак ще се повторя, че почти най-близо до истината за естествената вентилация на даден обем са цитатите, представени, като собствени заключения на Лежаков...и все пак от гледна точка на вентилацията не съм съгласен с него, но от практическа гледна точка при лежаците, може и да има логика....никой не може да бъде конкретен, докато не се установи опитно, а това означава 5 кошера по различни системи за зимуване да бъдат прежалени, за единия тест....и пак няма да е 100% сигурно, защото външните атмосферни влияния променят всяка година представите ни за "правилно" зимуване. Да не говорим, че променящия се регионален климат, направи т.нар. "календарен справочник" смешен wink;

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Румен Димитров
    ----------------------, направи т.нар. "календарен справочник" смешен wink;
    Погледни да видиш преди колко време е преписван календарния справочник.

  3. #53
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    При вадене на цитат от цял израз се губи контекста на мисълта на цитирания!!!!!....тва също е израз на ниска форумна култура (не че и аз не го правя wink; )
    Няма да споря за справочника...има съвпадения, но и има неточности.....а друг е въпроса, че някои пчелари четат и прилагат буквално....тва ми беше мисълта.....тааааа, кво за прелката (горната) през зимата...Е ли нужна или не ?!?!?

  4. #54
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Интересен клип за разположението на кълбото спрямо прелката в ДБ кошер.
    http://www.youtube.com/watch?v=tQuGb...eature=related
    А това са снимки от стоп кадър на шведски филм.Обърнете внимание къде има отвор освен долния,който е отворен изцяло.


  5. #55
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    В стоп кадъра има много логика от вентилационна гледна точка! Факт е наличието на горни, незапечатани отвори и облицоването, не ИЗОЛИРАНЕ, с черна хартия, която привлича слънчевите лъчи, вдига малко температурата в подпокривното пространство на кошера и в тази връзка се осигурява по-добра циркулация на свеж въздух, без излишно затопляне и излишен разход на храна и енергия от страна на пилото.
    Много добра идея, използват се изцяло естествени природни процеси за осигуряване на оптимална вентилация, според околната външна температура!!!
    Единствена по-добра идея е срещуположен отвор от задната страна, с размер мин. 4 пъти по малък от входния. Така пчелите няма да го заклейват, поради навлизане на студен въздух.
    ................

    руснаците нема да ги коментирам....през Октомври всички кошери са така...нема нужда от камера.....

  6. #56
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Има закон за запазване на материята (масата), от който следва, че каквото количество вещество влезе в пчелата, такова трябва да излезе. В тялото на пчелата постъпва 1 г мед (примерно) и някакво количество кислород (нямам представа точно колко) и излиза вода, въглероден двуокис и фекална маса (също не знам кое точно колко е, освен че водата на изхода трябва да е някъде около 0,7 - 1 мл, като част от нея остава във фекалиите). И като вземем предвид, че към всеки два водородни атома се прикачва по един кислороден, който е 16 пъти по-тежък от водородния атом, полученото количество вода не изглежда чак толкова фантастично.


    Благодаря FVCVS CAESAR.Обосновката ти е убедителна.

  7. #57
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Обикновено си записвам интересни факти.Това което съм записал преди години съм приел за вярно.
    Монозахарид - C6 H12 O6
    Окисление на C6 H12 O6 + 6 O2 = 6 CO2 +6 H2O
    В молекулни тегла:180 + 192 = 264 +108
    За 180гр.монозахарид са необходими 192гр. кислород и се получават 264гр. въглероден двуокис (диоксид) и 108гр. вода
    В един кг. мед има 836гр. монозахарид(при 15% влага) или 335гр. чист въглерод.
    При изгаряне на 1кг. въглерод се отделят 8080cal топлина. За 1кг. мед: 8080 х 0,335 = 2720cal топлина + 1448гр. CO2 + 502гр.вода.
    При Л.Р. кошер с обем V=0,108 м3 обемът на въздуха е 50 - 60 литра.
    При температува 3-7 градуса С и влажност 70% в 1м3 има 2,5гр. вода.
    Излизащият топъл въздух от кошера има 12,8 гр. вода.
    Ако за 1 месец се изразходва 1 кг. мед и се отделя 502гр. вода за насищане 50212,8-2,5)приблизително = 50м3 въздух.
    Или 50:30=1,66м3 на денонощие.1,66:0,05=33,2пъти се сменя въздухът в кошер с V=0,108 или на всеки 40-45минути.
    Необходими 80литра въздух за 24 часа.
    Цялата статия не съм записал, а само интересните сметки.Ако иска някой може да ги провери.Аз ги приех за верни.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #58
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Това се казва научен подход.
    Ушашавен съм

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799


    Преди няколко дни всички прелки изглеждаха така. За мен е неоспоримо доказателство, че от прелката излиза въздух при това доста влажен. Кошерите са зазимени на два корпуса с отворено дъно на 2см по цялата ширина, отворена долна прелка на 1.5 см и отворена горна прелка, която е на снимката. Над гнездото има целофан и няма никакъв конденз, не се забелязва и никаква влага в гнездото. Днес храних пак и и не забелязах влага в нито един кошер. Май съм уцелил варианта за чудесна вентилация, но лошото е, че ще трябва да я затворя тая прелка към средата на февруари с цел затопляне и тогава ....

  10. #60
    Кой как зазими миналата зима .На горни,долни или и на двата прелетни отвора.

 

 
Страница 6 от 9 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •