Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 9 ПърваПърва ... 6789 ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 83
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И аз не харесвам найлон и не съм и слагал. За момента няма никакъв мухал в кошерите а дървения материал по навеса мухляса целя. В комините има мухлясали пити на 1вия корпус, може да се наложи пролетта да ги топя. Прелката на 2рия корпус съм затворил на 10 кошера а на 20 е отворена, днес на всички кошери с отворена прелка започна облитане на обяд а на тези с заровените не. След това отворих и на останалите кошери прелките и след няколко минути започнаха и те да се облитат (после пак ги затворих). Не знам кой е по добрият вариант.

  2. #72
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Винаги ,оставям прелките на макс с мише предпазителите разбира се.При старта на първата паша махам плата от плодника , или частично го подгъвам,а от горе на магазина слагам целофан.Ако искам да събирам прополис слагам от гръцките мрежи за прополис , като предварително ги режа на четири части и четвъртинката я слагам между плодника и първи магазин в средата за да преградя пътя на майката (е не всеки път я надхитрявам де). Октомври махам целофана и отново разделям плодника от магазините с плат. Между капака и магазините слагам вестници и това е .Магазинните пити са облизани и съхранени от молеца и по - малко хамалогия за мен.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  3. #73
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Днеска моите ги гледах и 50% от семействата са си заклеили горните прелки като са оставили по една две малки дупчици колкото да мине една пчела
    Милен Михов

  4. #74
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Заклейването на прелките според мен не е факт от, който можем да заключим, че на пчелите им е некомфортно от климатична гледна точка. Въпросното заклейване няма как да стане сега когато вече е студено, то направено още в есенните месеци, когато е имало принос на клей. Точно тогава се изостря неимоверно и инстинкта за кражби, така че за мен това си предпазна мярка срещу кражби. В подкрепа на тази моя теория беше и един пост (не си спомням на кой), че прелките му са били заклеяни, а сега не са.
    Всички "кълба " са зад отворената горна прелка.
    Винаги пилото започва точно на питите зад отворената горна прелка. Между другото колега от фейсбук пише за прясно пило забелязано днес.

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    При мен със сигурност гледат пило защото намерих няколко изхвърлени ларви, но не знам какво е и колко е. А заклейването беше точно в момента на кражбите а сега изчистиха клея.

  6. #76
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Според мен,подържането на пило с площ около кибритена до цигарена кутия през зимните месеци,спомага за по добро зимуване.Известно е,че пилото отделя топлина,като по този начин по лесно се поддържа необходимата температура в центъра на кълбото,където е и майката.
    Ник,какви са майките при изхвърлените ларви.

  7. #77
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Известно е,че пилото отделя топлина
    Чудно ми е от къде точно идва топлината и дали ако отделя няколко пити запечатано пило без пчели по тях пилото няма да простудее и ще се излюпи?
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  8. #78
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Гледането на пило през зимата е една от стратегиите на пчелите за понижаване на влагата.
    Винаги може по-добре.

  9. #79
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Максим Тодоров Виж публикацията
    Чудно ми е от къде точно идва топлината и дали ако отделя няколко пити запечатано пило без пчели по тях пилото няма да простудее и ще се излюпи?
    От запечатаното пило и преработката на въглехидрати.

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Ник,какви са майките при изхвърлените ларви.
    В 2 кошера видях по 2 ларви на дъното и в трети 1. Майките са от тази година не знам каква порода са, роеви - мое производство

 

 
Страница 8 от 9 ПърваПърва ... 6789 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •