Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 9 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 83
  1. #41
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Цитат / На всеки пчелар му е известно, че изяждайки по килограм мед, пчелното семейство отделя приблизително толкова вода./

    Колега Лежаков. От къде идва тази вода? От четвъртото измерение?
    Това е вода която си е във възуха,който при преминаване през кълбото се затопля и впоследствие кондензира при досег със студени части в кошера.
    Водата в меда е под 20%, както е известо на всеки пчелар.

  2. #42
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Цитат Първоначално публикувано от srg
    Цитат / На всеки пчелар му е известно, че изяждайки по килограм мед, пчелното семейство отделя приблизително толкова вода./

    Колега Лежаков. От къде идва тази вода? От четвъртото измерение?
    Това е вода която си е във възуха,който при преминаване през кълбото се затопля и впоследствие кондензира при досег със студени части в кошера.
    Водата в меда е под 20%, както е известо на всеки пчелар.
    Гликолиза и Цикъл на Кребс .
    Гликолизата може да се разглежда като процес , който се състой от две фази : Фаза на влагане на енергия и фаза на отделяне на енергия . Всяка една от двете фазите се състоят от отделни биохимични реакции – метаболитни стъпала . Те протичат в цитозола . Първата фаза на разграждане , започва с активиране на глюкозата . За целта клетката използва АТФ . Активираната глюкоза лесно се разгражда на две по – малки молекули от по три въглеродни атома . Така се получава важно междинно съединение - глицералдехитфосфат . До този етап се изразходват две молекули АТФ на молекула глюкоза , не протича процес на окисление , не се печели енергия за клетката . В следващата фаза чрез поредица от биохимични реакции три въглеродното съединение триглицералдехитфосфат се превръща в пирогроздена киселина . От една молекула глюкоза в клетката се получават две молекули пирогроздена киселина и се отделят 4 молекули АТФ . Две от молекулите отиват за възстановяване на първоначалния разход на енергия , така в крайна сметка се получават две молекули АТФ. Отделения при окислението водород се поема от молекула – преносител на водорода . Такава молекула е НАД . Поемайки водорода НАД се редуцира в НАД . Н2. Крайната съдба на пирогроздената киселина се определя от наличието или отсъствието на кислород е средата . При аеробни условия пирогроздената киселина се разгражда до вода и въглероден диоксид .

    Та колега - от тук идва водата...
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  3. #43
    Всичко дето е написал Лежаков е така, но не е всичко
    Ако това беше всичко по въпроса щях да намеря там отговора на чуденката дето ми я поставят всяка зима някой от моите семейства. Отварям скоба да кажа, че за мен този им черта е признак на родственост.

    Вчера преслушах семействата, повече за да се разходя в снега и да се заредя с енергия от родния край, снега гората и кошерите. Обикалях ги, всичко си вървеше прекрасно слава Богу, докато при първия от тази група маркучето не влезе. Наведох се да погледна -ЦЯЛАТА прелка, ЦЯЛАТА беше запечатана. Имаше дупка колкото върха на 2 зъба на вилица или колкото 1 и половина кибритена клечка.
    Нито е за първи път, нито ще е за последен мисля. Е, не им разбутах градежа, както не съм го бутал преди, както няма да го бутам и в бъдеще. Не практикувам масово (само на няколко - за експеримент) отворено дъно зимата, по-принцип не стеснявам прелките. Оставям това на пчелите

    Но за това вече сме писали по-назад в темата като гледам Буци даже е цитирал изключителен авторитет да предлага изцяло затваряне на прелката.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  4. #44
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Вальо, аз им бутам градежите, за да мога да им чистя подмора, ако се наложи.
    Градежите ги градят, когато няма какво да правят есенно време, има само прополис за събиране, та може това да е отговорът на чуденката ти. Знае ли човек?

  5. #45
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    /Относно поста на Христо/

    Браво Колега!
    В накакъв случай не искам да влизам в спор оносно вярноста на описаното.Явно сте човек с дълбоки познания в областа.Дори не дочетох докрай обаснението, просто не можах да вникна в терминологията.Инженер съм по образование. Но не мога да навържа 1кг мед и 1кг/л/ вода.В меда има и доста други елементи и вещества освен това което описваш като крайни продукти.Ти сам споменаваш за въглероден диоксид. Вярвам че се отделя още вода но това да са останалите 80% трудно мога да повярвам. Ще бъда благодарен да ме убедите , но ще помоля на малко по-ниско ниво.

  6. #46
    срг - нивото е достатъчно ниско,гимназиално, за някои (не за мене). По-лани щерката в 12ти клас рецитираше цикъла на Крапс и с повече подробности. С повече АТФ АДФ и т.н.
    Ирис, аз си мисля че е порода. Както казах не го правят всички, освен това така се пазят от оси и блуждаещи пчели преносители на болести. Щом те се запечатват, аз няма да ги разпечатвам докато имам думата по въпроса
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  7. #47
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Л.Лангстрот смята, че през зимата „на пчелите им трябва същото голямо количество въздух, както и през лятото”.
    Да, трябва им същото количество въздух на единица пчела, но просто като среда, в която да живее. И кислород им трябва разбира се. Само че потреблението на кислород в края на есента и през първата половина на зимата е в пъти по-малко отколкото през лятото, защото обмяната на веществата протича по-бавно, консумацията на храна и съответно окислението е по-малко, броят на пчелите е поне три пъти по-малък в сравнение с лятото, а като добавим и липсата на пило, което гълта много кислород, изводът е, че дори при двойно намален обем на кошера, вентилация и обмяна на въздуха през зимата им трябва на пчелите повече за отвеждане на излишната влага, отколкото за доставка на големи количества кислород.

    Относно произведената от пчелите вода - в различните източници се посочват различни стойности - от 650 мл до 1 л на кг изяден мед. Не знам къде е истината, но едва ли точната цифра има голямо практическо значение.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  8. #48
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Valyo!
    Аз вече забравих преди колко време бах в гимназията.Надявам се че ти скоро си бил.
    Все пак и ти ли мислиш че от този процес от 1кг мед се получава 1кг. вода.Физика съм учил по-скоро и знам че при оределени условия може от всеки елемент да се получи водород, но в пчелния кошер няма условия за това.
    Ако някой може да каже нещо сериозно като обяснение нека да го каже. Не ми е приятно да водя такъв вид спор с колеги към които не съм се обръщал.

  9. #49
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Това за мен колега не е спор, а обяснение. От разграждането на глюкозата крайните продукти са въглероден двуокис и вода. И се отделя енергия. А дали от 1кг глюкоза се получава 1 л. вода химик може да отговори...
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  10. #50
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Има закон за запазване на материята (масата), от който следва, че каквото количество вещество влезе в пчелата, такова трябва да излезе. В тялото на пчелата постъпва 1 г мед (примерно) и някакво количество кислород (нямам представа точно колко) и излиза вода, въглероден двуокис и фекална маса (също не знам кое точно колко е, освен че водата на изхода трябва да е някъде около 0,7 - 1 мл, като част от нея остава във фекалиите). И като вземем предвид, че към всеки два водородни атома се прикачва по един кислороден, който е 16 пъти по-тежък от водородния атом, полученото количество вода не изглежда чак толкова фантастично.
    Формула на глюкозата: C6H12O6. Необходими са още 12 атома кислород, за да получим шест молекули СО2 и шест молекули Н2О.
    Фруктоза (изомер на глюкозата): C6H12O6. И тук трябват още 12 атома кислород.

    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

 

 
Страница 5 от 9 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •