Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 83
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    От южната в Гинци.
    Те са от подветрената страна на къщата но все пак се притеснявам.
    Явно ще трябва да затворя прелката и да ги оставя на горен вход отворен и на вентилационен отвор на дъното, ще го притворя леко, за да не им духа силно, но да има вентилация.

  2. #12
    Аз използвам лежаци на 25 рамки.През зимата в кошера има две семейства,които взаимно се затоплят.Оставям отворени долните и горните прелки на около 4 см.,само при голям студ ги намалявам на около 2 см.Всички са живи и здрави,няма влага и плесен.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    Тоест пчелите са стояли близо месец с отвора колкото молив.
    В отговор на това,руския проф.Таранов съветва в първата половина на зимата,всички прелки на кошера да бъдат затворени.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    Това го казвам само като любопитен факт за размишление, не като съвет кой как да си стеснява прелките.
    За да се размишлява в правелна посока е необходимо да добавиш още информация,като-имали мрежести отвори на дъната,дълбоки ли са,местоположението на пчелина .....
    Ако не знаех къде ти е пчелина сигурно нямаше да ти повярвам или щях да хукна да санирам моите.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Не съм съгласен че са маловажни.Дълбокото дъно или магазин отдолу,фунията(дерето) в която се намира пчелинът-това не са маловажни неща.Само като се замисля за студеното течение в тази фуния,веднага посягам към виното.

  6. #16
    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    Отделно всички горни отвори които съм оставил са здрааааааво запечатани.
    Това го казвам само като любопитен факт за размишление, не като съвет кой как да си стеснява прелките.
    Хубаво, че искаш да поразмишляваме над твоята констатация. Но мисля, че отговора на въпроса, на каква прелка да се оставят да зимуват е даден нагледно от самите пчели. wink;

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ето така зазимяват колегите в Сърбия.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Ти така ли си зазимил ?

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Не, защото не ми е останало време да си направя такива за мен. Но предстои. И табли и мрежести дъна да си няправя. Сега съм зазимил на дълбоко дъно с празен корпус върху дъното и отгоре семейството и мрежест отвор на дънната табла - в задната част на корпуса.

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Аз се доверявам на пчеларската научна литература и ги зазимявам само на горна прелка.Въпроса е много спорен,защото въпреки че се препоръчва на горен вход,Бай-ГанЬо си ги зазимава както някой му каже...
    1000 пчелари - 1000 технологии

 

 
Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •