Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 10 ПърваПърва ... 78910 ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 95
  1. #81
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Е как да не пречи на процеса? По описаното от теб съдя, че температурата се предава по вертикала в тенекията с мед. По този начин не се възползваш от цялата площ за топлообмена на тенекията с водата, която би следвало да ти е енергоносителя/топлоносителя, от там и времето за топене се увеличава. Пък с меда какво става - незная, ако меренето ти е по средата във вертикала.
    Нагревателя е хоризонтално, около 5 см над дъното. На неговото ниво, встрани и 1-2 см по-високо, е хоризонталната тръбичка, в която е напъхана термодвойката. Още по-нагоре е решетката, на която стоят тенекиите. Водата отива нагоре над нагревателя /затоплена/, а се спуска покрай стените вече поохладена, за да заеме мястото на издигащата се. По този начин студената вода в зоната под нагревателя почти не участва в циркулацията и на пипане тази зона е по-студена., но тя не участва и в подгряването на тенекиите. Имам 3-4 лабораторни термометри с подходяща дължина, следващия път ще ги закрепя в различни зони, за да опозная как протича процеса. Мога да сложа и контролера на котела, сега е свободен, той директно рисува на екрана графиката на процеса за последните 24 часа.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #82
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    Не се върнах назад в темата и може да съм пропуснал нещо ... Ако искаш да уеднаквиш температурата една машинка за въздух за рибки с камъче . Мен ме отказа топенето на "водна баня" точно това ,че след него тенекията е за изхвърляне . Единия вариант ти е да ползваш пластмасови кофи а другия първо оставяш на топло да се поотпусне меда и после в някакъв съд за пълното му разтапяне .

  3. #83
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    111
    Пчеларски район
    община Белоградчик
    Някой пробвал ли е това. https://www.alo.bg/6054510#highlight...р+за+мед

  4. #84
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Точно това не. Но подобно да. Аз доволен!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #85
    Работи но е необходимо разбъркване на меда!

  6. #86
    Потребител
    Регистриран
    31.05.2020
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    град София
    Цитат Първоначално публикувано от Димо Караангелов Виж публикацията
    Работи но е необходимо разбъркване на меда!
    Дори с тази техника: трябва да се разбърка, ако е букет, слънчоглед, рапица и т.н..
    За трайна декристализация на меда, трябва да бъде пастьоризиран, ако се направи пастьоризацията: медът губи свойствата си, вкуса, мириса.. все едно човек яде захарен сироп.
    В момента само големите прекупвачи си позволяват да го пастьоризират.

  7. #87
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Днес говорих с колега пчелар. Стана дума, че той си втечнява меда в тенекията за един час. Естествено, силно се заинтересувах каква технология прилага, а се оказа, че човекът буквално сварява тенекията на водна баня с бързовара в казан с вода. Става идеално, казва, после дълго стои течен, цяло село така го правим. Нищо му нямало на сварения мед. Нищо не казах.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #88
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Днес говорих с колега пчелар. Стана дума, че той си втечнява меда в тенекията за един час. Естествено, силно се заинтересувах каква технология прилага, а се оказа, че човекът буквално сварява тенекията на водна баня с бързовара в казан с вода. Става идеално, казва, после дълго стои течен, цяло село така го правим. Нищо му нямало на сварения мед. Нищо не казах.
    Туй село да не се казва Сваримедово?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #89
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Днес говорих с колега пчелар. Стана дума, че той си втечнява меда в тенекията за един час. Естествено, силно се заинтересувах каква технология прилага, а се оказа, че човекът буквално сварява тенекията на водна баня с бързовара в казан с вода. Става идеално, казва, после дълго стои течен, цяло село така го правим. Нищо му нямало на сварения мед. Нищо не казах.
    Това си мисля, че не трябваше да се споделя тук! Да, има практики, които не са читави, но споделянето им в пчеларски форум, води до съмнение във всеки купен буркан мед от клиент.
    Агро, добре би било да си пресяваш изложението, защото, до колкото знам, ти разчиташ на дребните продажби.

  10. #90
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Това си мисля, че не трябваше да се споделя тук! Да, има практики, които не са читави, но споделянето им в пчеларски форум, води до съмнение във всеки купен буркан мед от клиент.
    Агро, добре би било да си пресяваш изложението, защото, до колкото знам, ти разчиташ на дребните продажби.
    Да се надяваме, че постове като този (за кофти пчеларски практики) ще бъдат прочетени от по-малко клиенти, които грешно ще го изтълкуват и от много повече все още неориентирани в нещата колеги, на които ще им помогне да не преминават от "тъмната страна"...

 

 
Страница 9 от 10 ПърваПърва ... 78910 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •