Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 10 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 95
  1. #61
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Имаме казанче за варене на буркани. На ток заводско още от комунистическо. Точно се хваща 1 тенекия. Включваме за няколко минути да грее и половин-един час изключено. Кофтито е през нощта че няма кой да дежури. Един приятел си беше вързал на бързовара сонда от някакъв бойлер и го изключваше на 40*. Ние в началото мерехме Т на водата с термометър. Но сега вече караме с малкия пръст на ръката. Пък съм показал стойности че не сме превишили.
    Слага се едно термореле за бойлер в съда. Тръбичката е потопена във водата. На захранващия ел. кабел на съда се прекъсва единия кабел и се връзва последователно релето. Така то включва изключва когато трябва. С живачен термометър (от татово време скала 35-42 градуса) го нагласям да включва като е 38-39 градуса. Това е -- 9 лева за реле и 10-15мин работа.

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Слага се едно термореле за бойлер в съда. Тръбичката е потопена във водата. На захранващия ел. кабел на съда се прекъсва единия кабел и се връзва последователно релето. Така то включва изключва когато трябва. С живачен термометър (от татово време скала 35-42 градуса) го нагласям да включва като е 38-39 градуса. Това е -- 9 лева за реле и 10-15мин работа.
    То, ако е до това, имам контактен термометър с нагласяване. Навремето /80 -десетте години / работеха с реле с живачна ампула, сега става с по-модерни релета работата. Не в техниката е въпроса, а в технологията. Каква температура, за колко време, на водна или въздушна баня? Един градус нагоре или надолу какво значение има? Ей такива работи.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #63
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Днес най-сетне стигнах до завършване на декристализатора. Намерих си готов неръждаем казан на колела от отпадъци, купих му нагревател от бойлер и петпозиционен ключ. Купих програмируем термоконтрол от "Комеко", сложих всичката електрика в някакво изостанало неръждаемо табло и монтирах две лампи да индикират кога работи нагревателя. Под тенекиите има скара от неръждаема шина, а под скарата е нагревателя на 4 степени. Най-отдолу има кран за източване. Малко снимки:
    декрист1.jpg

    декрист2.jpg

    декрист3.jpg

    Още не съм го пробвал, че не остава време, но и това ще стане скоро. Изядоха ме всички познати - давай мед, давай мед, пък нямам разфасован.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #64
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Всичко е много добре, но ще имаш големи загуби на топлина.

  5. #65
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Аз използвам подобен, но е фирмен. Върши превъзходна работа!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #66
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Аз използвам подобен, но е фирмен. Върши превъзходна работа!
    Каква температура ме съветваш да поддържам и какво да очаквам като време на процеса?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #67
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Пробвах декристализатора. Вчера в 19,15 го включих с 4 тенекии и 70 л вода догоре. За 45 минути на степен 4 загря водата до 40 градуса. Превключих го на 1 степен, но беше студено и не успя да поддържа. На степен 2 се оправи и до сутринта поддържа температура 39 - 40 градуса. В 7,15 сутринта отворих тенекиите с мед от 2017 - само в едната плуваше още неразтопена част. Времето стана топло и нагревателя започна да поддържа и на степен 1. Към 11 ч разбърках и това беше - 16 часа. Метнах тенекиите във ваната и сега имам 150 пълни буркана.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #68
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Пробвах декристализатора. Вчера в 19,15 го включих с 4 тенекии и 70 л вода догоре. За 45 минути на степен 4 загря водата до 40 градуса. Превключих го на 1 степен, но беше студено и не успя да поддържа. На степен 2 се оправи и до сутринта поддържа температура 39 - 40 градуса. В 7,15 сутринта отворих тенекиите с мед от 2017 - само в едната плуваше още неразтопена част. Времето стана топло и нагревателя започна да поддържа и на степен 1. Към 11 ч разбърках и това беше - 16 часа. Метнах тенекиите във ваната и сега имам 150 пълни буркана.
    Някакво термореле няма ли на този уред?

  9. #69
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Някакво термореле няма ли на този уред?
    Реле има, ама изолация няма.

  10. #70
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Реле има, ама изолация няма.
    Релето в комбинация с нагревателя компенсират липсата на изолация.

 

 
Страница 7 от 10 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •