Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 95
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Преди месец, поставих няколко буркана от пресния мед във фризера. Интересно ми е, дали ще кристализира. Някъде съм чел, че кристализацията протича най-бързо при температура от 10 градуса. Нямам никакво намерение, да декристализирам мед чрез загряване.

  2. #22
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Marian Виж публикацията
    Отивам да вдигна температурата на 40 градуса и да ги разбъркам.
    След 2 дни ще покажа какво се е получило.
    Разбъркай го на 40*, за 1 ден ще се разтопи. “Утайката“ също е мед.
    П.П. “Щом захаросва, значи е истински.“ Това е като “а“ и “б“ в пчеларството.
    П.П. Клиентите само това питат.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Нямам никакво намерение, да декристализирам мед чрез загряване.
    Ако знаеш колко трудно се гребе „захаросан“ (както му казват по нашия край) мед от тенекии, сигурен съм че бързо ще си промениш мнението

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Възможно ли е меда при стоенето в питите да е загубил много от водното съдържание и това да е проблема за трудно декристализиране?

  5. #25
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Възможно ли е меда при стоенето в питите да е загубил много от водното съдържание и това да е проблема за трудно декристализиране?
    Щом е запечатен, в питата, няма начин.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Ако знаеш колко трудно се гребе „захаросан“ (както му казват по нашия край) мед от тенекии, сигурен съм че бързо ще си промениш мнението
    Медът го наливам в бурканите, докато е още течен. Кристализацията настъпва по-късно в буркана.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Ако знаеш колко трудно се гребе „захаросан“ (както му казват по нашия край) мед от тенекии, сигурен съм че бързо ще си промениш мнението


    Не е чак толкова трудно.Аз например слагам тенекията в един леген с топла вода и после като сладоледажия пълня бурканите.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Цитат Първоначално публикувано от Marian Виж публикацията
    Да попитам и аз нещо на тази тема.
    6 дни откакто съм сложил буркани с мед на 38 градуса. Меда се разстопи, но на дъното все още има кристализирал мед.
    На какво може да се дължи това?
    Прикачен файл 7496
    Така става и при мен при декристализация на слънчогледов мед. Правил съм експерименти и за различни буркани кристализиралата част на дъното съм я разтапял на температура от 47 до 55+ градуса. Разбърването много помага и все пак ще си иска по-висока температура от 40 градуса. Освен слънчогледов, също и по-късният ливаден има малка "утайка". Рапичният и другите ми по-ранни видове си се разтапят до 40 градуса. Моето предположение е, че при 17-24 (примерно) градуса започва кристализацията в меда и образуваните кристали падат на дъното. Там се уплътняват и се образува тази твърда "утайка" от около 1 см. Тези бели кристали ги има и напролет по питите със слънчогледов мед като и пчелите не могат да ги разтопят и изядат, а ги изхвърлят. Явно и в питите кристализира с утаяване.
    @Матеев, ти какъв декристализатор използваш и разтапял ли си в него слънчогледов мед, без да има утайка на дъното?
    Медец

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    13.11.2013
    Мнения
    32
    За първи път се опитвам да разтопя мед. Аз вадя меда само веднъж в годината. Тази година го извадих на 18 август. Така,че при мен меда е от овошки до слънчоглед. Още не знам как да разделя рапица от акация. Отварям кошера и питата която е запечатана нацяло я вадя, но това става след края на юни. Затова реших да вадя при зазимяването. Щом казвате,че различния мед различно се топи значи е така.

  10. #30
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Не е чак толкова трудно.Аз например слагам тенекията в един леген с топла вода и после като сладоледажия пълня бурканите.
    Ей, тая двойната хамалогия най-немога да я разбера?!? - защо не си го пълните в буркани още докато е течен...

 

 
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •