Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 95
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Аве, не че нещо, ама... айде като даваме акъл да се изказваме малко по-подготвени? Не да почваме с бурканите на бабата и да смесваме понятия като пастьоризация, варене, стерилизация, па физична, па химична, па космически храни... Търговец иска течен мед, кажете на човека ако знаете какво да кажете и това е. Пастьоризацията е процес при който с някакво загряване за някакво време на даден продукт се убиват някаква част от микроорганизмите /покрай вредните и полезните/ в него за да се получи някаква по-голяма трайност от нормалната. С няколко последователни пастьоризации може да получим и стерилизация. Там вече няма микроорганизми. Пастьор е загрявал виното до 50-60 градуса, че да не вкисва през лятото, китайците са го правили от памтивека. Класическата пастьоризация на млякото /пък и по БДС май така беше/ е 72 градуса Целзий за 12-15 секунди. Ясно е че има стандарт и за входящия продукт и млякото трае 2-3 седмици. Съвременната пастьоризация /ясно по какви причини/ е ултрапастьоризация на 120-130-140 градуса за 3, 2, 1 или 0,5 секунди /абсолютно фирмена тайна/ и имаме продукт който трае 6 или 12 месеца и дали има нещо общо с мляко издоено от здраво животно в нормални условия, всеки сам да си търси отговора. И за който продукт доста учени твърдят, че само вреди, а полза-никаква. Лека-полека и с меда натам ще отиват работите, не знам обаче дали само захаросаните буркани са причината или наличието на някои спори в някои медове...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #12
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Да не отварям нова тема ще ползвам тази, защото не намерих отделна тема за декристализация на меда.

    От миналата година ми останаха няколко рамки с пластмасови основи пълни със слънчогледов мед които неизбежно вече хубаво е кристализирал.
    Съборих меда с питата от основата и всичкото количество в един съд и в декристализатора.
    Нагрях на 40 градуса и след 48 часа отварям да го видя, беше размекнат на не много рядка каша.
    Повиших температурата на 42 градуса и след още 24 часа пак го проверявам, размекнал се е още малко но няма нищо общо с втечняване.

    Очакванията ми бяха меда да се втечни и да го прекарам през голям филтър с известни загуби на мед останал не изцеден които пчелите щяха да оползотворят като сироп. Много пъти съм декристализирал тенекии със слънчогледов мед и за 24 часа на 40 градуса си става напълно течен с лека утайка от 0,5см. от не напълно втечнен мед на дъното на тенекията.

    Не мога да си обясня каква ще е разликата между изцентофугиран и кристализирал мед в теникия и такъв кристализирал в запечатана восъчна пита, че не се получава декристализацията?
    Галин Койчев www.dogo-hunting.alle.bg

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    13.11.2013
    Мнения
    32
    Да попитам и аз нещо на тази тема.
    6 дни откакто съм сложил буркани с мед на 38 градуса. Меда се разстопи, но на дъното все още има кристализирал мед.
    На какво може да се дължи това?
    Изображение0295.jpg

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Направи следния експеримент - разбъркай добре пълния до половината буркан и вдигни температурата до 45гр. Пиши тук за резултата.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Достатъчни са 2 денонощия на 40 градуса или 4 денонощия на 35 градуса.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Достатъчни са 2 денонощия на 40 градуса или 4 денонощия на 35 градуса.

    А случая на Галин от предния пост как да си обясним?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    А случая на Галин от предния пост как да си обясним?
    Може би това на дъното не е мед - знам ли? Настъпило е някакво разслояване и двете съставки имат различно ниво (температура) за декристализация. Аз си имам декристализатор и досега сигурно съм декристализирал стотици тенекии, но такъв ефект с отказ от декристализация не съм забелязвал.

    Ефекти на разслояване обаче съм наблюдавал. По принцип 2 вида мед понякога много трудно се смесват и в бурканите имат склонноста да се разслояват.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    13.11.2013
    Мнения
    32
    За проба сложих до бурканите термометър с който си мерим вкъщи телесната температура.
    Показа 38,5 колкото и терморегулатора който съм поставил.
    Изображение0296.jpg

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    13.11.2013
    Мнения
    32
    Отивам да вдигна температурата на 40 градуса и да ги разбъркам.
    След 2 дни ще покажа какво се е получило.

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Недей да мъчиш декристализиралия мед и да го държиш дълго време на висока температура, защото така повишаваш HMF-то и намаляваш диастазата. Просто прелей декристализиралия мед в други буркани и се откажи да мъчиш това на дъното, защото заради него ще повредиш качеството и на останалия мед.

 

 
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •