Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 43
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от argilov Виж публикацията
    Като ги свиеш купи и по дълга стълба и, си готов за екшън.
    В никакъв случай!
    Да вървят където искат, не ми трябват таквиз ройливи семейства! Веднъж завинаги ще се отърва от тях...

    Ако трябва малко по-сериозно по отношение оценката на качеството "ройливост":
    Тази зима взех от един съсед два бр. ЛР, че вече е на години и не можел да ги гледа. Човекът изрично ме предупреди да внимавам с единия, защото бил склонен към роене. Миналата година му се бил роил. Редовно следя плодника му и досега един маточник не съм видял, въпреки ройливата година.
    В други два, които прецених, че са много стойностни семейства, неагресивни, с много плодовити майки, умишлено оставих майката блокирана в долния корпус с по-голямата част от пилото, за да заложат пчелите маточници. После качих питите с маточници над ХР и ги замених с празни пити и ВО. Един - два дни що годе слънчево време и пчелите забравиха за роевите си мераци, но си отгледаха маточниците.
    Друго семейство, което общо взето ми е най-медоносното, заложи два - три роеви маточника с яйчица. Обяснявам си го с това, че майката е изключително плодовита, а аз не й осигурих навреме достатъчно свободни площи. Зарадвах се на маточниците, но не ги преместих над ХР, а ги оставих в плодника, но й осигурих няколко празни пити и ВО. Последваха един - два що годе слънчеви дни, а маточниците изчезнаха без следа.
    Само един прояви упорство в опитите да се рои. Подозирам, че причината е износването на майката и по-големите хранителни запаси под ХР, а не някаква генетична обусловеност, защото за пръв път му се случва. При него се принудих да отделя майката в самостоятелна отводка..., в която няколко дни по-късно намерих два маточника за самосмяна.
    В заключение мога да кажа, че по никакъв начин не мога да преценя кое семейство проявява някаква засилена склонност към роене...
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  2. #32
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Според моите наблюдения, за ройливост трябват условия.Прашец,нектар и недобри условия да работят.

  3. #33
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR Виж публикацията
    В заключение мога да кажа, че по никакъв начин не мога да преценя кое семейство проявява някаква засилена склонност към роене...
    Инстинкта към роене е много базов и много фундаментален, за да си мислим, че имаме шанс посредством селекция да го подтиснем. Това е инстинкт за размножаване и от него зависи бъдещето на целия род. Все едно да се опитаме да селекционираме мъже, които няма да се възбуждат при вида на гола мацка. Мислите ли, че въобще това е възможно?

    Колкото до другите признаци, по които хората се опитват да правят селекция, там нещата също са изключително сложни. Питайте Scutellator-а. И нещата със селекцията много повече зависят от случайности, отколкото от целенасочената селекционна дейност. Някой гени се прехвърлят не във всяко поколение, а през едно или повече поколения. Нима не сте чували при хората за бели родители, родили черно дете или обратното. Нима не сте чували вица за хубавата майка и умния баща. Какво ще е детето? Хубаво като майката и умно като бащата или обратното - тъпо като майката и грозно като бащата? Ха-ха.... или може би ще вземе белезите на комшията????

  4. #34
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Инстинкта към роене е много базов и много фундаментален, за да си мислим, че имаме шанс посредством селекция да го подтиснем.
    Когато се прекали със селекцията против ройловост често пчелите стават напълно неспособни да се размножават сами по естествен път. Умира майката и ако пчеларя не придаде друга, семейството загива защото не може да си произведе нова. Способността да градят и отглеждат маточници просто излиза от гените им. Колкото е по-нисък роевия индекс, толкова е и по-трудно отглеждането на търтеи (като количество) и са нужни повече усилия ( по-силни пчелни семейства, стесняване, подхранване с прашец - все методи които биха предизвикали желание за роене/размножаване, т.е. - отглеждане на търтеи) и интервалът в който могат да бъдат получени е по-къс.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #35
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Все едно да се опитаме да селекционираме мъже, които няма да се възбуждат при вида на гола мацка. Мислите ли, че въобще това е възможно?
    Ако вземем генетичен материал от Азис, Евгени Минчев, разни жени с бради и др. под., може пък да постигнем някакъв успех..., знае ли човек...

    Абе то като се замисля, и аз ще да съм продукт на някаква такава селекция, защото също не се възбуждам от вида на голи мацки, а от леко облечени... Ако има некое и друго парцалче по нея, го намирам за по-готино...
    Но то всеки си има предпочитания.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR Виж публикацията
    Ако вземем гени от Азис, Евгени Минчев, разни брадати жени и др. под., може и да постигнем някакъв успех...
    И се получава търтовка.

  7. #37
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    И се получава търтовка.
    ROFL!!!!!!
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  8. #38
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Избягвам да давам акъл по теми, по които които не съм се занимавал практически, но многото различни мнения ме провокират и аз да взема отношение.

    1. Много уважавам съветите на Генадий Степаненко, този от клипа, който е споделил bigbo4ko . Има доста негови филмчета, аз поне имам 25 и всичко в тях е логически и понятно обяснено. Дори пробвах т. нар. "помадка" за подхранване през зимата и съм доволен от резултата. Аз мисля да се придържам към неговите препоръки и за изход от роевото състояние.

    2. Има един руски пчелар, бивш военен летец и шампион по фигурно летене с реактивен самолет, бивш преподавател във военната академия. И като преподавател, лекциите му са много добре издържани. Има три поредици филми. Търсете "Видеопасека". Фамилията му е "Осташов". В една от трите му поредици, Пчельi, в диск 4 разглежда много подробно роенето. И извода, който запомних е, че за да се бориш с неконтролираното роене, трябва със сигурност да знаеш причината за роенето и да я отстраниш. Той споменава. че в литературата се говори за над 30 фактора, но най важните са: Естествен нагон, теснотия, задух, безделие (бездействие)... Мисля, че дъждовете спомогнаха за последното. Препоръчвам ви да изгледате филма му!

    Матеев, ако четеш този постинг, потърси лекцията в папката, мисля че се казваше "Летеца". Там са две от поредиците му.
    Този пост е редактиран от Stefanbg; 28.05.2014 в 17:24. Причина: пропуск - "бивш"

  9. #39
    Наблюдател
    Регистриран
    23.05.2011
    Мнения
    11
    Благодаря за съветите! Ще пробвам системата на Матеев.

  10. #40
    Потребител
    Регистриран
    16.08.2013
    Мнения
    54
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Инстинкта към роене е много базов и много фундаментален, за да си мислим, че имаме шанс посредством селекция да го подтиснем. Това е инстинкт за размножаване и от него зависи бъдещето на целия род. Все едно да се опитаме да селекционираме мъже, които няма да се възбуждат при вида на гола мацка. Мислите ли, че въобще това е възможно?

    Колкото до другите признаци, по които хората се опитват да правят селекция, там нещата също са изключително сложни. Питайте Scutellator-а. И нещата със селекцията много повече зависят от случайности, отколкото от целенасочената селекционна дейност. Някой гени се прехвърлят не във всяко поколение, а през едно или повече поколения. Нима не сте чували при хората за бели родители, родили черно дете или обратното. Нима не сте чували вица за хубавата майка и умния баща. Какво ще е детето? Хубаво като майката и умно като бащата или обратното - тъпо като майката и грозно като бащата? Ха-ха.... или може би ще вземе белезите на комшията????


    За черното бебе и белите родители:

    Осемдесет и шест годишен мъж отишъл на годишен преглед. Той се похвалил на лекаря:
    - Ожених се за осемнайсетгодишно момиче, което забременя от мен. Какво ще кажете, а, докторе?
    Лекарят се замислил за миг и отвърнал:
    - Ще ви разкажа нещо. Имам един познат, който е голям ловец, но един ден бързал и вместо пушката взел чадъра си. Случило се така, че срещнал огромна мечка. Той вдигнал чадъра, насочил го към звяра и натиснал дръжката. И познайте какво се случило. Мечката паднала мъртва.
    - Невъзможно - заявил старецът. - Сигурно я е застрелял някой друг.
    - Точно това искам да кажа и аз - отвърнал докторът.

 

 
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •