Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 43
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    23.05.2011
    Мнения
    11

    Smile КАК ДА СПРА НОВО РОЕНЕ

    Ситуацията е следната: Кошерите ми са далече и покрай дъждовете не ги прегледах навреме за да отстраня маточниците. Единият ми се рои но успях да го хвана преди 2 седмици / с много зор и 8 ужилвания/! До тук водя в битката обаче днес отново дава признаци за роене въпреки, че съм отрязал маточниците и съм сложил магазин. Ами сега? какво да правя? Ако някой има идея моля за съвет.

  2. #2
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Отводка със старата майка. Като му мине мерака ги обедини.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Отводка със старата майка. Като му мине мерака ги обедини.
    Това го пробвах и не става.
    На 3 семейства им отнех по 3 пити с пило + старата майка, изчистих маточниците и максимално разширение + много основи и си мислех че съм спрял роевия нагон, но не 1вия се рой а останалите ги отворих на време и махнах майките който издаваха някакъв звук и изчистих неизлюпените маточници.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Пробвай със стръскване на пчелите на платно пред кошера и разбъркване на питите в него. При мен сякаш тоя метод проработи, сега всички са в роботно състояние и пълнят магазините от аморфата.

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Това го пробвах и не става.
    На 3 семейства им отнех по 3 пити с пило + старата майка, изчистих маточниците и максимално разширение + много основи и си мислех че съм спрял роевия нагон, но не 1вия се рой а останалите ги отворих на време и махнах майките който издаваха някакъв звук и изчистих неизлюпените маточници.

    Ако просто разрушаваш маточниците, те ще продължават да си правят нови след теб ( и съответно някой ден няма да ти излезе късмета и майката ще избяга). С отнемане на майката, започват отново да я хранят и бързо възвръща размери. А пък основното семейство, без майка рано или късно ще престане да прави маточници. Който иска да ги разрушава или да ползва семейството за отводки, за отглеждач, за двусемейно (демари) или пък медовик. Мен лично в повечето случаи ме интересува майката да не избяга или да не започнат да щъкат неплодни майки ( и да прогризват маточниците по отглеждачите), в останалите - дори не си правя труда.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    След махането на майката и изчистването на маточниците пчелите са си направили нови.
    Може би трябваше след 5 дена за изчистя пак маточниците като оставя само 2та които бях оставил при първото чистене. Те вече няма да имат яйца да заложат нови матоници.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Два-три дни преди да се излюпи първият роеви маточник, унищожавам всички свищеви и проверявам основно роевите, като оставям само един - най-добрия, по моя субективна преценка. Останалите се унищожават или отиват в нуклеуси... Ако случайно обаче остане някоя пита с открито пило (макар и възрастно), могат пак да заложат маточници.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Тази година беше ГОДИНАТА НА РОЕНЕТАТА и определено ни даде шанс да поекспериментираме с всякакви методи - знайни и незнайни. Искам да споделя какво научих аз от нашите експерименти.

    Първо съгласно познанието от форума, че спирането на роенето е НЕВЪЗМОЖНО, аз реших всяко едно семейство с роево настроение да го разфасовам на отводки. Надеждата беше, че когато останат малко пчели и много празни пити, семейството ще реши, че роенето вече се е състояло. Правех отводки само с по 2 пити с пило и шепичка пчели. Част от тях се оказаха неуспешни, защото майката не се завърна от брачен полет, но това си беше ясно от самото начало. Голяма част от отводките обаче оцеляха и се стабилизираха в акациевата паша.

    Най-интересното беше, че базовия кошер въпреки че беше останал почти без пити с пило и ВЪПРЕКИ ТОВА продължаваше да прави опити да се рои - ПАК, и ПАК и ПАК. Тогава се позамислих и стигнах до извода, че всъщност аз съм взел почти всички пити с пило на базовия кошер, но НЕ СЪМ МУ ВЗЕЛ ПЧЕЛИТЕ !!! Да предположим, че преди роенето в него е имало 60 000 пчели, от които 30 000 млади и 30 000 летящи. Разфасовайки го на 4 отводки аз всъщност съм разфасовал питите и младите пчели и на всяка отводка са се паднали само 30 000 / 4 = 7500 млади пчели. На основния кошер обаче са се паднали 7500 млади + 30000 стари = 37 500 пчели. Тогава всъщност осъзнах, че:

    НИКАКВИ ОТВОДКИ НЕ МОГАТ ДА СПАСЯТ ОСНОВНИЯ КОШЕР ОТ РОЕНЕ просто защото старите летящи пчели пак си остават в него, а те са преобладаващо количество по време на силна паша.

    Нататък изводите вече са ясни - Кошер не може да бъде спрян от роене по никакъв начин, освен ако не намалим и броя на СТАРИТЕ ПЧЕЛИ. Младите пчели ги намаляваме посредством изземване на пити с пило и пчели, а старите пчели ги намаляваме посредством слагане на 2 НОВИ ПРАЗНИ КОШЕРА на мястото на стария. Старите пчели налитат в тях приблизително по 15000 бройки в кошер, а останалите 30 000 млади ги делим на 2 или на 3 отводки с по 15 или 10 хиляди пчели.

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Така модифицираната технология този път проработи и всичко приключваше от раз. Накратко я описвам отново:

    1. Стария кошер се премества и от него се правят 2 или 3 отводки с пити с пило и с млади пчели. Тези отводки си разпределят по равно около 30 000 млади пчели.
    2. На негово място се слагат 2 нови празни кошера с по 1 пита с пило и 9 неизградени рамки. Вечерта те се сдобиват с по 15 000 стари пчели.
    3. На всички отводки и кошери се слагат по 2 бр. хубави здрави едри маточници.
    4. Майката не се търси - тя по случаен начин попада в един от кошерите или отводките.
    5. Веднага се започва с хранене, особенно на отводките с млади пчели.

    При тази технология от 1 кошер се получават 4 или 5 отводки. Правил съм дори по 6 от ЛР кошери. Успеваемостта (върнали се оплодени майки) я оценявам някъде на 80%. Не е никаква беда ако някоя отводка не успее, защото ежедневно се генерират нови и нови, и неуспелите кошери отново се сдобиват със семейства.

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Колкото до опитите да се спре роевото настроение и семейството да се запази ЦЯЛО, щото да започне да работи за мед - такова чудо може и да е възможно, но със сигурност ще коства на пчеларя много труд, време и нерви с нищожен шанс за успех. Не знам струва ли си въобще да се правят опити в тази насока. Ако човек има само 10 кошера и е склонен денонощно да бди над тях - може би си струва. Ако обаче кошерите са стотици, тогава е нужен бърз и 100% надежден метод, който го описах по-горе.

    Като цяло така съм организирал нещата, щото всеки един пчелин и всеки един кошер да бъде проверяван веднъж на 3 дена. При тази проверка се прави следното:
    1. Проверяват се медовите корпуси и ако килийките са напръскани с нектар или мед на 100%, добавя се нов корпус.
    2. Проверява се дали майката е задръстена и ако да, вземат се пити от плодника и се качват в медовите корпуси.
    3. Гледа се и за изградени маточници и ако са много, прави се бърза разфасовка на кошера по описания по-горе метод.
    4. Хранят се вече направените отводки и се проверява дали майката се е оплодила.

    Цикъла е много сгъстен, върти се ежедневно, и не можем да си позволим нито една дейност, която би консумирала много време. Падат се по 10 проверени/обработени кошера на човек на час или максимум по 5-6 минути на кошер.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •