Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 13 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 123
  1. #11
    Цитат Първоначално публикувано от Valiapetrova
    Цитат Първоначално публикувано от Kiril8305
    Здравейте колеги!
    Днес случайно се разходих до пчелина на един мой приятел, като той искаше да нагледа кошерите да разчисти снега от прелките.
    http://Реших да допра ухо до единия ...чен шум.Когато чукнах по кошера голяма част от пчелите задружно се чуха и сетне утихнаха , а определени от тях продължаваха да се чуват хаотично.
    Зная , че трудно по описание може да определите , но някой да има и бегла идея?
    Най-вероянто кълбото се е разпуснало за момент и се е стресирало по този начин са си разместили пчелите местата и вътрешните пчели който са били в кълбото са оставали отстрани и то този начин вече те са останали външни .според мен не бива да ги беспокоим по това време. ПРегледа да става само със слушане и при съмнение че няма жужене само тогама леко може да се почука. Това с почукването на кошера става на последващ етап към началото на февруари.
    Благодаря за коментара и аз съм на същото мнение само , ще ви помоля да прочетете горе в цитата подчертаното изречение.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Все пак зависи какво според теб е това "хаотичен шум".Може всичко да е нормално и така да си го възприел,а е възможно и с-то да има проблем.Трудно е от тук да бъдем категорични и да ти дадем съвет.Но при всички случаи,сега не е момента да се решава/ако го има/.Изчакай до първото затопляне.

  3. #13
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Все пак зависи какво според теб е това "хаотичен шум".Може всичко да е нормално и така да си го възприел,а е възможно и с-то да има проблем.Трудно е от тук да бъдем категорични и да ти дадем съвет.Но при всички случаи,сега не е момента да се решава/ако го има/.Изчакай до първото затопляне.
    За съжаление наистина е трудно да се обясни, но ще изчакаме по топъл ден и тогава ще видим какво точно е искало да ни каже смейството.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    От това по-точно,ясно и нагледно обяснено,здраве му кажи.

  5. #15
    Цитат Първоначално публикувано от Kiril8305
    Зная , че трудно по описание може да определите , но някой да има и бегла идея?
    Не бих могъл да съм категоричен, но най-вероятно всичко е наред. Не смятам, че трябва да се притесняваш. Ако имаш съмнения, че е останало без храна, нищо не пречи да го отвориш и погледнеш. Дори и при отрицателни температури. И съответно да му дадеш кристализирал мед или питка. Но в никакъв случат не се отитвай да местиш или повдигаш пити, само покривката, каквато и да е тя.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от Kiril8305
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Все пак зависи какво според теб е това "хаотичен шум".Може всичко да е нормално и така да си го възприел,а е възможно и с-то да има проблем.Трудно е от тук да бъдем категорични и да ти дадем съвет.Но при всички случаи,сега не е момента да се решава/ако го има/.Изчакай до първото затопляне.
    За съжаление наистина е трудно да се обясни, но ще изчакаме по топъл ден и тогава ще видим какво точно е искало да ни каже смейството.
    Когато имаш някакви съмнения относно зимуването, намесата трябва да е незабавна, без изчакване на подходящото време. Кошерът трябва да се отвори и провери и при минусови температури. Пчелите може да са полумъртви от глад. Ако ги откриеш без храна, полувцепенени, едва мърдащи, след като ги напръскаш с по-гъст топъл сироп, би могъл да ги спасиш. При липса на храна трябва да се сложат незабавно пити мед до кълбото, питка или кристализирал мед над кълбото.Ако тези действия се отложат за след 2-3 дена, няма да има смисъл от тях.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Когато имаш някакви съмнения относно зимуването, намесата трябва да е незабавна
    Абсолютно правилно и точно,но при положение,че с рутината която се работи е сигурно,че има проблем.Но ако преценката му е на базата само на съмнения и притеснения,от неопитност,че е чул по-особен-хаотичен шум,и ако има 50 кошера,трябва ли всички да ги отваря?Затова той трябва да знае за себе си,този шум нормален ли е,или не.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Мисля че Кирил не трябва да се притеснява, от поста му разбрах, че кошерите са на негов приятел.Ако има проблем то той е на приятеля му.Кирил може само да сподели с него съветите ни.Приятеля му трябва да реши дали да отвори семейството.

    Аз също съм правил опит с допиране на ухото до плодника, но при клякането само си изцапах коляното.Според мен прецизноста на прослушването по този начин е ниска.Ако сложиш слушалките и пъхнеш маркучето във входа е вече друго нещо.При прослушване на другите семейства ако звука им се различава от определено семейство тогава то сигурно има проблем и можем да го отворим.Така имаме база за сравнение.От едно семейство е трудно да се направят изводи.Само много опитен пчелар може да го направи.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  9. #19
    Здравейте Колеги!
    Както винаги съм ви искренно благодарен за съветите.
    Да кошерите са на мой приятел който взе отвотки това лято.
    Поздрави на всички.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Това е от днес 09.01.2011г. Студ,сняг и за капак на всичко и дъжд.



 

 
Страница 2 от 13 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •