Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 20
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    16

    Колко време мога да съхранявам неоплодените майки.

    Здравейте колеги,
    искам да попитам колко време мога да съхранявам неоплодените пчелни майки след излюпването им, във подобни клетки като на снимката преди да ги предам на нуклеусите.
    Преди години стар пчелар ми подари магазина рамка, разделена на клетки, от едната страна затворена със мрежа, а от другата страна всяка клетка затворена със капаче което се отваря. Именно този пчелар ми спомена, че след като отрежа запечатания маточник и го залепя надолу във клетката и го затворя, след излюпването на майките във тези клетки, мога да ги съхранявам така без да се притеснявам.
    Някъде бях чел, че до 40 дни след излюпването на майката трябва да бъде оплодена.Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	pic_57845_s.jpg
Прегледи:      431
Размер:	2.8 KB
ID:	1394

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    То след 15-тия трябва да и вариш жито,а след 40 и паметник да и правиш.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Основното предназначение на клетките е да запази маточниците, така, че ако не са отчетени правилно дните на захранване, запечатване и последващо излюпване на майките, да може да се запазят, защото както би следвало да си наясно, след като се излюпи първата майка, следва прогризване на останалите маточници.
    Що касае това което питаш, ако се направи аналогия с други животни или например с хората то е ясно, че не е за предпочитане да се чака , а да се придаде възможно най-бързо майката, за да може да бъде захранена и оплодена. Колкото по-скоро, то толкова по-добре. Създаваш си помощно семейство за пило, на което при необходимост може да му отнемеш майката, за да я придадеш там където е необходимо.
    Аз ползвам такива клетки, като тези на снимката, когато прехвърлям ларви с игла и не съм сигурен в точната възраст на ларвите и за да не се получи това за което споменах ги запазвам по този начин.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    През първите два дни след излюпване се приемат най-лесно, след това с напредване на времето по-трудно.
    Keep Walking...

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    16
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    То след 15-тия трябва да и вариш жито,а след 40 и паметник да и правиш.
    На този отговор бих отговорил със усмивка, имам майка която се излюпи около 1 май, вчера беше 18 май и майката все още е жива и клетката и е отрупана отвънка със пчели които я хранят, ще си направя експеримент и ще я предам около 1 юни и ще следа дали ще се оплоди, най вероятно не, но ще видим.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Подариха ми една майка която беше неоплодена и беше в клетката цяла седмица. Взех няколко рамки с пило и мед, и пуснах майката директно върху рамките. След една седмица проверявам майката оплодена и всичко е наред. Направих си експеримент а той се оказа успешен.

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от georgi_po Виж публикацията
    На този отговор бих отговорил със усмивка, имам майка която се излюпи около 1 май, вчера беше 18 май и майката все още е жива и клетката и е отрупана отвънка със пчели които я хранят, ще си направя експеримент и ще я предам около 1 юни и ще следа дали ще се оплоди, най вероятно не, но ще видим.

    Само инструментално - когато се излюпят нейните търтеи и станат полово зрели, може да ги ползваш за оплождане на майката.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    16
    Цитат Първоначално публикувано от bobi mitrev Виж публикацията
    Подариха ми една майка която беше неоплодена и беше в клетката цяла седмица. Взех няколко рамки с пило и мед, и пуснах майката директно върху рамките. След една седмица проверявам майката оплодена и всичко е наред. Направих си експеримент а той се оказа успешен.
    Да така е, някъде бях чел във чуждите сайтове, че във посочената рамка със клетките ако пусна няколко пчели при майката е още по добре, по този начин се запазват и феромоните на Пчелата Майка, но все още съм във началото на тази процедура и все още се уча.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от georgi_po Виж публикацията
    На този отговор бих отговорил със усмивка,
    Усмивката е здраве.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    02.02.2013
    Мнения
    29
    Във връзка с неоплодените майки искам да споделя следното: През февруари в две от семействата ми нямаше никакви признаци за наличие на майка.При следващия по-задълбочен преглед установих, че има майки и в двете семейства. Оказа се обаче,че и двете бяха зимували неоплодени. Чаках ги да се оплодят до 22 май, но за мое съжаление това не се случи. Едно от нещата които искам да кажа,че неоплодените майки реално могат да живеят дълго време. Досега такова нещо не ми се беше случвало. Ще помоля колегите които са имали подобни случаи да ми обяснят къде е причината за да не се оплодят майките през пролетта и въобще има ли смисъл да се чака толкова време да се оплодят и накрая да няма резултат.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •