Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 20 от общо 20
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    След излюпването си майката има период в който трябва да се оплоди, ако това не стане поради различни фактори майката става негодна и вече няма шанс да се оплоди естествено.
    Това че е неоплодена не и пречи да живее, но семейството умира ако пчеларя не вземе мерки, защото няма как да си произведат нова майка без ларви.
    В тази тема се обсъжда колко време майката може да е неоплодена и да остане годна за оплождане.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    То след 15-тия трябва да и вариш жито,а след 40 и паметник да и правиш.
    Това май само Scutellator го разбра,след 15-16ден половото и узряване започва да претърпява спад-(закърняване) най просто казано, или с две думи не че не може да живее дълго, но забавеното оплождане е прави некачествена.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Извинете за поста, не прочетох последния на Nik_m,написал го е преди мен.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #14
    Вергиле, ако не се лъжа една румънка роди на 76 години, което е световен рекорд. Но тя е една от 3.5 милиарда жени.
    Не може да се надяваш бабички да раждат. Преминали са фертилната си възраст.
    Същото е и с пчелните майки.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Забелязах, че майка в отводка излиза много по рано да се опложда от колкото в голямо семейство.
    3 семейства ги бях осиротил при наличие на роеви маточници след това от всяко направих по 1 отводка.
    След 10 дена ги прегледах и майките в отводките бяха оплодени а в основните кошери не.
    След още 10 дена прегледах пак основните кошери и пак имаше майка но не и яйца.
    След още 5 дена пак ги прегледах и вече бяха оплодени.
    Предполагам, че майката в голямо семейство и е нужно повече време да обходи всички рамки да се обеди че няма други маточници и чак тогава излиза да се опложда за това закъсняха с 10тина дена в сравнение с отводките или има друга причина.

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    08.07.2013
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    Срацимир
    ....в един кошер имах няколко неоплодени майки,в кутийки.Не бях ги хранил с нищо.След месец престой само една беше умряла.Три предадох в оплодните сандъчета поради липса на други....след десетина дни двете се бяха загубили някъде а една си снасяше нормално...

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    А абсолютно ли си сигурен че това е същата майка която ти си придал?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    02.02.2013
    Мнения
    29
    Благодаря Юрий. Абсолютно си прав.Но аз съм си такъв по природа. Обичам да експериментирам и сам да се убедя на практика.Понеже темата както писа Ник е друга няма да задълбавам, но все пак моят практически извод е: Неоплодената майка може да живее в кошера докато в него има пчели, които да я хранят. Опитите през това време да се даде на семейството маточник, яйца или пило са неуспешни. Изходът е един - да се отстрани майката и семейството да се оправи по един от познатите начини валидни за осиротели такива. Така , че отговорът на въпроса по темата е някъде по назад във времето. Със сигурност ще го открием на практика или ще го прочетеме някъде. Пожелавам здраве и успех.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Забелязах, че майка в отводка излиза много по рано да се опложда от колкото в голямо семейство.
    3 семейства ги бях осиротил при наличие на роеви маточници след това от всяко направих по 1 отводка.
    След 10 дена ги прегледах и майките в отводките бяха оплодени а в основните кошери не.
    След още 10 дена прегледах пак основните кошери и пак имаше майка но не и яйца.
    След още 5 дена пак ги прегледах и вече бяха оплодени.
    Предполагам, че майката в голямо семейство и е нужно повече време да обходи всички рамки да се обеди че няма други маточници и чак тогава излиза да се опложда за това закъсняха с 10тина дена в сравнение с отводките или има друга причина.
    Новоизлюпената майка е като празна линейка с включена аларма-демек бързо подвижна и пребродването на питите не е проблем.Работата е там,че отводката чувства своята слабост и бърза да изведе майка и да я прати по рано на оплождане.Докато силното семейство не бърза за никаде има си достатъчно от всичко.Нещо,като да имаш тлъста банкова сметка или да речем депозит 1000лв.

  10. #20
    Цитат Първоначално публикувано от vergilzhikov Виж публикацията
    Благодаря Юрий. Абсолютно си прав.Но аз съм си такъв по природа. Обичам да експериментирам и сам да се убедя на практика.Понеже темата както писа Ник е друга няма да задълбавам, но все пак моят практически извод е: Неоплодената майка може да живее в кошера докато в него има пчели, които да я хранят. Опитите през това време да се даде на семейството маточник, яйца или пило са неуспешни. Изходът е един - да се отстрани майката и семейството да се оправи по един от познатите начини валидни за осиротели такива. Така , че отговорът на въпроса по темата е някъде по назад във времето. Със сигурност ще го открием на практика или ще го прочетеме някъде. Пожелавам здраве и успех.
    Разбира се че могат да живеят дълго. Коста Желев умишлено оставя такива майки през есента за да има търтеи много рано на пролет.
    Но понеже питаш за причините и смисъла дали да се оставят такива майки, смятам че е безсмислено. А причината за не оплождането им напролет е практическа невъзможност, заради това че са твърде стари - "изпуснали са влака".

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •