Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 21
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175

    против змии

    Здравейте, реших да си направя пчелин "първият ми" нямам опит със гледане на пчели, но калеко ще помага със съвети и т.н. Той е стар пчелар. Та имаме едно занемарено лозе което е обрасло със много треви и галагонки. От вчера започнах да го разчиствам. Днес един приятел удари едно голямо рамо с което дръпнах дни на прес относно разчистването. Сега ще търся брана да го мине и подравни, също така напръсках за да изсъхне тревата. Както и да е това. Комшията ми каза че имало змии, аз погледнах със насмешка и му отвърнах: Споко те са смоци сигурно. То ми отговори че ми са иска да са смоци но не са ами били пепелянки. И ДНЕС имах среща с една седи свита и готова да напада, хубаво че я видях. Сега си мисля дали ТОВА ще ми свърши работа и дали някой има наблюдения спрямо него. Местото е 500 к.в. по едно в средата на дължината от двата края за по сигурно. Вие как се справяте със змииките? Лятно време не ми се обикаля със ботуши.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Змиите искат спокойствие. Когато започнеш често да посещаваш пчелина и често да косиш, те просто ще изчезнат от там. А дотогава бъди внимателен, вдигай много шум, тропай с крака и дръж под ръка един прът с четал на върха, за да можеш да приклещиш змията и да я убиеш. Не я оставяй жива, защото ако гнездото е вътре в пчелина, тя няма да се махне от там. Трябва да я убиеш, а догодина трябва да убиеш и малките змийчета, които ще се родят от яйцата. Тогава и само тогава може да се счита, че си се изчистил.

    Преди много години водих битка с много змии, когато си купих имота, в който живея (бивш стопански двор на ТКЗС). Избих няколкостотин змии на площ около 20 декара. Втората година имаше малки змийчета - избих и тях. От третата година до ден днешен само инцидентно срещам по 1 змия на 2-3 години - явно са приходящи или временни пътници, които минават транзит през имота на път към реката. Кося непрекъснато - не оставям тревата да стане повече от 10 сантиметра. Имам и котка - тя от време на време ми носи армаган по някое малко змийче.

    Ако имаш хубава ограда с мрежа до земята - един таралеж би ти свършил много хубава работа. Ще почисти имота вместо тебе.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    При мен също има пепелянки и досега съм убил 3.Мишките които идват да си хапнат от подмора ги привличат.Пробвай с този уред,но не знам дали вибрациите(ако е наистина ефективен) няма да дразнят и пчелите.Те също са много чувствителни на вибрации и се дразнят.Не съм сигурен,но май имаше растения които действат като репеленти спрямо змии.Със сигурност има такива,които отблъскват мишки и плъхове.При всички положения вдигай шум когато ходиш в затревени участъци,никога не можеш да си сигурен че змии няма да срещнеш.Порови още малко във форума.имаше някакви ленти които отблъскваха змиите,но не знам доколко са ефективни.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Благодаря за съветите. На мястото има доста трева и с годините което не е поддържано е станало супер за змии. Ето една две снимки от телефона.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2014-05-17 10.21.30.jpg
Прегледи:      349
Размер:	237.1 KB
ID:	1379
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2014-05-17 10.23.17.jpg
Прегледи:      346
Размер:	258.1 KB
ID:	1380
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2014-05-17 10.24.15.jpg
Прегледи:      350
Размер:	224.0 KB
ID:	1381

    По време на днешната акция............

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2014-05-18 09.30.17.jpg
Прегледи:      349
Размер:	231.3 KB
ID:	1382

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Та това занемарено лозе,може добре да се синхронизира с пчелина и със зимата, ако ме разбираш правилно.И ако твоя приятел от снимката не е нанесъл големи поразии на лозето,то Pavel-bs е твоят човек.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Ха,ха колега,мен ме бива по десертните.Много е относително дали едно старо лозе има потенциал да се възстанови.Зависи от почвата,болестите,състояни ето на главините.Ако на колегата му се занимава с лозя,най-елементарния съвет който бих му дал е следния - изрязва всички главини до 30 см над почвата(зависи от главината),хвърля по 20кг.амониева селитра на декар(количеството е за декар при 10кг активно вещество азот),обръща го и догодина каквото е израсло силно, ще го бъде,останалото е за изкореняване.Това аз бих направил ако над 50 процента от главините показват признаци за някакъв потенциал.След няколко години,празните места ще се попълнят с отводки(и в лозята има ).Другият вариант е - ако почвата е песъклива,то тогава може да се пробва с нови лозички(ако няма бактериален рак).На всички препоръчвам да си засаждат и от хамбургски мискет - перфектен сорт,устойчив на болести,добър и за консумация и за вино и за ракия.Колегата Лалов може да потвърди за виното и ракията .

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Лалов,оспамихме темата

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Ааааа не с лозе не ми се занимава. Искам си пчеличките. Между кошерите мисля на пролет да бодна по някое дърво като ябълки, круши и някоя дюля.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Не сади плодни дръвчета между кошерите, а по настрани, защото плодните дървета е необходимо да се третират с препарати вредни за пчелите (инсектициди). Освен това и брането на плодовете се затруднява, а и падането на плодове по сандъците допълнително вреди на живота на пчелите. По-добре посади акации, защото бързо израстват, ще имаш "шарена" сянка за пчелите и теб при работа и пчелите ще ползват цветовете, колкото и незначителни да са.

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Също така се сади пауловния и еводия.

    Пауловнията израства много бързо и става високо дърво, подходящо за ориентир на пчелите, когато се прибират от полет. Също така цъфти обилно, при това по-рано от акацията. Много е подходяща за пролетно подсилване. Като минимум е редно да се посадят поне 4 пауловнии в четирите ъгъла на пчелина.

    Еводията е най-медоносното дърво и от него можеш да садиш колкото се може повече в 3-километровата зона около пчелина. Няколко фиданки можеш да си купиш готови и после от тях да получаваш собствени семенца. След това можеш да засаждаш безогледно в целия регион. Вярно е че ще минат години, преди да се появи някакъв ефект, но като цяло си заслужава. По книгите пише, че всяко едно дърво еводия в рамките на сезона може да даде до 30 килограма мед. Не знам дали е вярно, но аз вече масово садя еводии.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •