Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 30
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    08.12.2011
    Мнения
    124
    човек за да си достави удоволствие ходи на различни развлечения като почивка разходки и много други за които харчи не малко пари и време.Ако работата която вьршиш ти доставя удоволствие то загубеното време и пари колкото и да са те си заслужава.Не всичко е пари,ако човек не прежали и малко време за удоволствие то парите,които изкарва са безмислени и ненужни!

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Съгласен съм, че в моите разсъждения има и някаква доза професионално изкривяване, но аз така съм свикнал да мисля. Времето ми е безкрайно ценно и непрекъснато търся начини да го оптимизирам и да го използвам колкото се може по-ефективно. А когато ми писне - да, правя си кефа, без да си меря времето. Но ............. поставил съм си точна и ясна черта между РАБОТАТА и УДОВОЛСТВИЯТА (ХОБИТО). Когато се работи, работи се здравата, по 16-18 часа на денонощие. И много е важно съотношението на работата към почивката (удоволствията) да е например 5:1.

    Иначе човек е склонен да залита в една или друга посока. Склонен е да си доставя удоволствия, като вътрешно си намира оправдания, че уж това е полезно. Склонен е да се самозаблуждава, че неговите действия са оправдани от някаква уж незнайна логика. Просто така е устроен нашият мозък. Пияниците в кръчмата също са си намерили някакво оправдание за действията си. Между другото дори и убийците си имат някакво вътрешно оправдание, и дори САМИ СИ ВЯРВАТ в него.

    Истината е много по-проста. Човек е склонен да залита и сам да си вярва дотолкова, щото за да бъде изваден от собствените си самозаблуждения, трябва някой приятел да му бие два шамара.

    Съжалявам, но това е истината. Гледайте Discovery и National Geographics, за да видите колко тъпо е устроен нашият мозък. Правим глупости и простотии ден след ден, и после сами си вярваме, че сме постъпили правилно. Да, ама не. Няма здрава логика в много от нашите действия, и когато някой ни посочи къде грешим, най-малкото е хубаво поне малко от малко да се замислим.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Аз се захванах с пчеларство защото тези животинки ми предоставят възможността да творя,да създавам,учейки се от природата.Същото е и с лозята които отглеждам.Труда е много тежък и много малко хора биха се захванали с това по този начин,но магията на природата е тази,която ме кара да искам да се занимавам с такива неща.Гледаш - едно гроздово зрънце,как нараства,узрява,после го смачкваш за да дойдат дрождите и да покажат на какво са способни в хубави дъбови бъчви,създадени от стари дъбове и добри майстори.Чуваш как виното пее,опитваш го,вдишваш аромата - това е нещото което ме кара да искам да продължа да го правя.Връзката с природата и лукса който тя ни предоставя да наблюдаваме някои процеси,да ги насочваме,това е нещо което за мен не се измерва в пари,а в удовлетворение.Така както описвам виното,важи и за пчелите и затова пчеларството ме привлече.Печалбата за мен е бонус,но удовлетворението е на първо място.Обичам да си правя всичко не заради икономии,а защото по този начин творя.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    07.04.2014
    Мнения
    32
    Пчеларски район
    попово
    Ето ви нещо зада си овеличите свободното време.

    http://www.youtube.com/watch?v=JC86vTQgklY

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    19.01.2012
    Мнения
    2
    Господин Матеев разсъждава като повече хора, които имат самочувствието,че правят нещо като бизнес! Подчинява се само на логични закони от гледна точка на това колко печелят и колко губят което им е най голямата гордост и мислят че са повече от останалите.Но както виждам вашата логика не е кой знае колко одобрена от останалите форумци!
    От последното ваше изказване лъха много студенина цитирам "Иначе човек е склонен да залита в една или друга посока....Пияниците в кръчмата също са си намерили някакво оправдание за действията си. ......склонен да залита и сам да си вярва дотолкова, щото за да бъде изваден от собствените си самозаблуждения, трябва някой приятел да му бие два шамара." Правите голяма грешка като сравнявате хората, които са решили сами да си правят восъчни основи и рамки с пияниците в кръчмата. Сравнението е доста неуместно.
    Що се отнася до това колко печели българина на месец и, че никой не иска да работи за 330 лв. на месец(според вашите сметки от предходният Ви пост)позамислете се малко и слезте за Земята. В момента в България доста хора работят за тая сума.Аз също практикувам пчеларство като хоби. Ходил съм на училище и мога сам да си сметна с молива дали ще ми е изгодно да си правя восъчните основи и рамките.Въпреки че при мен времето е оскъдно.Ако говорим за икономическа изгода. Моят доход не идва от пчеларството и е доста над средния за стараната вероятно повече и от вашият от 100 лв на час.
    Г-н Матеев всеки има право сам да изразява своята индивидуалност. Както знаете главна черта при Българите, е че са индивидуалисти, а не са примерно като китайците овце, които не могат да мислят. Което съответствено си има своите положителни и отрицателни черти. Що се отнася до логиката и нелогичния човешки мозък, ами позамислете се малко и ще видите, че в природата има много нелогични неща, които човешкия ум не може да проумее и разбере.Това че не могат да се обяснят с логика не е означава че всичко това е тъпо, както мислите вие. Няма нищо случайно в природата г-н Матеев всичко става с някакъв замисъл.
    От вашите разсъждения излиза че вие също сте залитнал в някаква посока и има нужда да се замислите май. Но рано или късно живота учи всички шамаросвайки ни.
    Айде останете си със здраве!
    Този пост е редактиран от vankataxxx; 28.05.2014 в 17:32.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Задочния спор тук ме кара да напиша някои неща които си мислех напоследьк, но ще го направя довечера че сега сьм на пчелина.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Няма смисъл да превръщаме едно обсъждане в безсмислени спорове и да си мерим пи...те. Аз си имам мое мнение, и го споделих във форума. Други хора си имат друго мнение, и също го споделиха. Кой крив и кой прав - няма защо да спорим по този въпрос, защото няма единна истина.

    Аз може да съм успял в живота в едно направление, но тотално съм се провалил в 10 други. Но това е така и с всеки един останал човек. Мое лично право е да си имам собствени възгледи за живота, от които да се ръководя. Мое лично право е да си имам собствена вяра или религия, която да ме подкрепя. Мое лично право е да съм си глупав колкото си искам и да залитам в каквато посока си искам. Мое лично право е и да споделям собствените си възгледи. Това е право и на всеки един от вас.

    Моя призив е да не правите от мухата слон и да не търсите под вола теле. Всеки има право на мнение, каквото и да е то, стига да не обижда останалите участници във форума. Спазвайте дух на уважение, приятелство и взаимопомощ, и се старайте да не правите обидни намеци, защото това вече нарушава правилата на форума и дава право на модераторите да се намесят и да трият.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    19.01.2012
    Мнения
    2
    Г-н Матеев напълно сте прав всеки си има право на мнение. Уважавам вашето мнение ,което е логично.
    Всеки има право да бъде луд колкото с иска и в каквото си поиска. Намесих се понеже ме подразни това ,че вие искахте да насадите вашето на останалите. И нямам намерение да излизам от добрият тон.Не се сърдете всички сме хора!Всичко най хубаво ви желая!

  9. #19
    Вярно че става по бавничко с тази преса но и аз като колегата Йорданов не бързам за никъде зимно време си кова рамки и си пия червено вино по същия принцип може да се процедира и с основите само дето ще трябва да приготвя още едно буре вино :D. Не видях каква е цената на производителя от Сливен, за него съм чувал само че едвам смогва да прави пресите и продава доста от тях в Русия
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Задочния спор тук ме кара да напиша някои неща които си мислех напоследьк, но ще го направя довечера че сега сьм на пчелина.
    Знам че не е мястото тук, но да дам едно предложение свързано според мен със спора който се разрази. Матеев може да добави форуми от сорта на:
    "Техники за работа на хоби пчелин (10-50 кошера)"
    "Техники за работа на малък пчелин (50-100 кошера)"
    "Техники за работа на среден пчелин (100-300 кошера)" и подобни.
    Така във всеки форум ще може да се добавят теми примерно:
    "Подхранване на хоби пчелин", "Майкопроизводство на среден пчелин" и така нататък.
    Защото на мен лично ми е тъпо някой който цял живот е гледал не-повече от 5 кошера да ми дава акъл как се сменят 60 майки примерно. Примерно казвам, от там и произтичат споровете ви.

    Мисля че от опита на Матеев можем само да се поучим и опитаме да разберем какво е да се управлява професионален пчелин и всичките свързани с това разходи, организация и прочее. Дори че е намерил време да поддържа този форум където да спорим е принос към пчеларството в бг. Има доста милионери които единственото за което се сещат да си похарчат парите са последния модел немска кола.
    Прави са и пчеларите за които гледането на пчелите е удоволствие и здраве. Мисля че към момента 99% от пчеларите у нас са тръгнали по този начин. Пак казвам пчелар с 5 кошера няма как да разбере мащабите на отглеждане на 1000 кошера. Аз започнах с 3, бяха стигнали 170, сега са 100 и само мога да предполагам как се гледат 1000.

    Както се питаше в един филм: Кой ще гледа кошерите си по-добре? Един пчелар с 1000 кошера или 1000 пчелари с по един кошер?
    Явно истината е някъде там.....

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •