Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 46

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Рязане на половин крилце на новите майки

    Отварям тази тема, за да обсъдим въпроса с рязането на крилце на всички чисто нови току-що оплодени майки. Може и друг път това да е обсъждано във форума, но никога на този аспект не се е отделяло подобаващо внимание. Тази година обаче беше годината на масовото роене, и предполагам всеки един пчелар си е скубал косите, когато изтърве даден рой.

    Накратко какво знам по въпроса:

    1. Пчелната майка има антенки, с които опипва килийката, преди да снесе яйце в нея. Следователно ако срежем антенка, ще я направим негодна и така само ще предизвикаме самосмяна.
    2. Ако срежем задно краче, така също ще я направим негодна, защото при приклякане за снасяне на яйце тя ще се изкривява, и яйцето няма да попадне в центъра на килийката. Тоест при срязване на задно краче пак ще предизвикаме самосмяна.
    3. Ако обаче срежем крилце, ние по никакъв начин няма да нарушим функционалността на майката. Тя ще си снася и пчелите ще са доволни. Ще е доволен и пчеларя, защото майка със срязано крилце няма да може да излети по време на роене.

    Та при разговори с различни пчелари подочух, че някои от тях масово го използват този метод. Режат крилцата на майките по време на пролетен преглед, и така си решават проблема с неконтролираното роене. Нещо повече - в клиповете на германката (предполагам всички сте ги гледали), тя реже половин крилце на майките веднага след като се оплодят.

    Та това е и моят въпрос към всички стари пчелари - мога ли да режа по половин крилце на всяка една майка веднага след като се завърне от брачен полет? Така или иначе трябва да я ловя, за да я маркирам, и това е идеалният момент за рязане на половин крилце.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Всъщност очаквам в тази тема всеки да сподели своя личен опит по въпроса. Нека да видим всички плюсове и минуси и съвместно да преценим безопасно ли е рязането на крилце или не.

    Ако е безопасно, тогава защо това досега не е станало СТАНДАРТ и по презумпция всички майки да се продават с отрязано крилце? Ако някой знае защо - нека да каже.

    Иначе аз вече съм си решил за себе си да предприема масова акция за рязане на крилца, както и за в бъдеще на всички нови майки да режа крилцата веднага след завръщане от брачен полет. Не съм го направил до момента, защото все пак се притеснявам - ами ако има нещо, което да не го знам? Затова и отворих темата - да чуя какво ще кажат другите.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Това е нож с две остриета. Роя излиза, майката се опитва да литне и пада някъде в тревата и там загива. Роя се връща в кошера и излита след няколко дни с първата излюпена майка, ако не се вземат мерки.
    По-добре да се вземат мерки , за да не се стигне до излитане на рой. Това се постига чрез своевременно разширяване на гнездата, подаване на восъчни основи и хранене, за да не се прекъсва снасянето на яйца, както и използване на различни приоми - създаване на отводки, отнемане на ЗП, демариране, пелетова система и тн. Това също така е свързано с по-често отваряне на кошерите. Аз така правя и за сега съм овладял проблема с масовото роене.
    Не зная при няколко стотин кошера, може би тогава пчеларя ще е принуден това да го прави.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    08.12.2014
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    североизточен
    Миналата година рано пролетта със един колега пчелар посетих ме др пчелар, който има 200 кошера. Той режеше половината от едното крило на майките в пчелина си. Той ни обясни , че прочел та в пчеларски вестник два сети някой брой беше даде вестника и ние го прочетох ме . Реже се половината от едното крило на майката за да няма равновесие при летене. Това се прави при първия пролетен преглед , когато пчелите са малко и лесно се намира майката. Прави се всяка година . При роене първо излита старата майка , но понеже тя ще е с отрязано крило не може да лети , ще излезе пред кошера а пчелите ще се в купят върху нея и пчеларя ще има време да си направи от в отвотк и. С отрязък крило не се стига и до ронне понеже пчелите сменят майката. Всяка година имаш нова майка и я сменят чак като новата се уплоди , върне се и почне да снася. Преди само смяната старата майка снася много осилено дава всичко от себе си до пълно изтощение. Тъка винаги имаш силни кошери с млади майки и няма проблеми с ровене то. Преди около месец при казвах с този пчелар каза че е много доволен почти всички майки са самосменили . Не е загубил рой много малко са тръгнали да се роя и ги е забелязал от тях си направил отвотки. Приятелят ми пробва на 10 кошера и той е доволен аз пробвах на петсамо едно не не смени майката. Изказ да добавя че при отрязано криболов майката не намаля яйце снасянето но само едното и то от половина та не от дъното.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колега Били , това за коя порода се отная.Питам защото ,на моите на третата година им режа крило и крак ,и пак не искат някои да ги сменят.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    При мен нямаше никакви странични проблеми .Но и аз сменах ,че най вече трябва да се остави за напролет тая процедура догава по горе споменатите от bili доводи биха били по актуални.И за това живо и здраве на останалите семейства които презимуват успешно ,ще направя това на пролет
    Милен Михов

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    08.12.2014
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    североизточен
    Обикновена нашенска ако си чувал за тая порода има някои не сменят ако е довра майката може с отрязано крило да изкара 2 много рядко даже и и 3 год но повечето сменят а майка от само смяна е най двора от всички измислени купе и боклуци купувал съм от къде ли не стигат до 4,5 рамки пило и семейството не се развива повече имал съм случаи на 3 рамки пило още първата година сменят купе ката майка

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    И аз купувам от тук.Значи и твоите са Родопика.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    През годините , с цел смяна на "кръвта" съм купувал майки от Кисьови от Ловеч -не помня името и от Павлови-Плевен.Не съм обръщал внимание при поръчката за породата.Попитах колегата защото по думите му ,постига ежегодна самосмяна.Аз използувам много този метод.Някои семейства не правят самосмяна дори и на третата година.Такива не сменени майки ,често загиват през зимата или пролетта.Между другото установих ,че процента се увеличава ,ако отрязването става по-рано.Примерно края на март началот на април.
    Е тук се напиках от смях.Каква кръв кви пет лева бре Чанко,а да знаеш от мен ранна пролет и късно лято правят самосмени....
    Този пост е редактиран от jdrumev; 22.01.2021 в 23:14.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #10
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Рязане само на върха (1/3) на едното горно крилце, повече от това пречи на майката да пази баланс докато се разхожда по питите.
    Боята може да падне, но отрязаното крилце няма как да порасне - така родословието на майката е сигурно на 100% (когато трябва да се използва за развъдни цели). Инструментално оплодените задължително се подрязват (при оплодените на изолиран оплоден пункт това е желателно) - така няма как да отиде на брачен полет с последващи грешки в родословието.


    Рязането на крилце може да стане заедно с маркирането и затварянето й в клетка, а не "веднага след завръщане от брачен полет". ( допънителна такса за подрязване на крилце при продажба на майки?)

    Рязането на крилце не спасява кошера от роене - майката пада пред прелката и там се захваща роя. Ако пчеларя е наблизо поне лесно може да го улови.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •