Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 46
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Извинявай ,не разбирам защо при бъкфаса трябва да имам запасна майка за всеки кошер.При моите 5-6% обикновенно са достатъни.

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Извинявай ,не разбирам защо при бъкфаса трябва да имам запасна майка за всеки кошер.При моите 5-6% обикновенно са достатъни.
    Просто споделям,защото за мене това е Добра пч. практика , и ако имах достатъчен инвентар бих правил запасни майки завсичките зазимени семейства.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  3. #33
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Просто споделям,защото за мене това е Добра пч. практика , и ако имах достатъчен инвентар бих правил запасни майки завсичките зазимени семейства.
    В пчелините на Бъкфасткия манастир е имало 500 нуклеуса за 300 семейства. Нека не забравяме, че причината за започване на собствена селекция е създаване на устойчиви на акароза пчели ( тогава е нямало медикаменти), съчетаващи добрите качества на италианките ( устойчивост на акароза, неройливост и развиване на силни семейства) и тези на някогашната английска пчела ( огромен капацитет за изграждане на пити, голяма работна енергия и по-висок полезен радиус). ( нежеланите качества на италианките са били прекалено безотговорното използване на запасите през цялата година и постоянната нужда от подхранване, особено ако пашата се провали, или зазимяване с голямо количество запаси; а тези на английските пчели - прекалена ройливост и развиване на не много силни семейства заради слабата яйценосна дейност на майките - еквивалента на 5ЛР са били предостатъчни за плодник).

    Та за акарозата - когато пчелите на някоя майка са неустойчиви на акароза - отива си цялото семейство. Затова майките първо са се тествали в нуклеусите, при възможно най-лошите условия (така времето за проявавяне на дефектите е ускорено) - ако загинат, загубата е само едно нуклеусче, вместо цяло семейство. На пролет се подбират само майките, които са преминали най-успешно изпитанието, и така опасността някое семейство да загине през зимата или пък да е прекалено слабо на пролет е била сведена до минимум. Решението на брат Адам да зимуват по-голям брой нуклеуси, отколкото са били редовните семейства е било чисто практическо - минимизиране на рисковете.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Относно запечатката, не знам дали правиш разлика и от самата паша например детелината.Карниката която е при мен, запечатва по- скоро сухо, бъкфаста по мокро.
    Колега виждам ,че имаш преки наблюдения спрямо Карника и Бъкфаст били направил едно кратко резюме на двете породи + и - и евентуално ако имаш смесени майки от двете породи(F2) за нашите климатични условия (Бг) коя порода ти е по предпочитана . Благодаря предварително
    Милен Михов

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Бъкфаст си е на Скутелатор слабостта,та той има доста теоретични и практически наблюдения(моите са отскоро), за което е изписал десетки та и много повече страници.Относно кръстосването ,е планувано за 2015 юни (инстроментално),аз предпочитания нямам ,имам изискване към дадена майка и семейството.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Просто споделям,защото за мене това е Добра пч. практика , и ако имах достатъчен инвентар бих правил запасни майки за всичките зазимени семейства.
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    В пчелините на Бъкфасткия манастир е имало 500 нуклеуса за 300 семейства................................ ................................................
    .
    Да така е ,но имах изпредвид в наши дни, четох го някъде и ако не се лъжа нуклеусите им са с рамки 1/2 ДБ-4бр.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  7. #37
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Бъкфаст си е на Скутелатор слабостта......
    Това е съвършено невярно. Аз не притежавам сантиментални симпатии и лоялност към никоя марка пчели. Тъкмо на обратното! Аз съм еклектик и за мен всяка пчела си има ценни качества, но вярвам, че единственият начин човек да може да се възползва по най-добрия начин от тях, е да ги обедини заедно, посредством комбинативно развъждане. Към настоящия момент няма пчела, която да отговаря напълно на изискванията ми.

    ....но като допълнение ще кажа,че и сега в (провинцията ако мога така да се изразя) Бъкфаст пчеловъдите имат запасни майки...
    Не и такива, за които аз да съм чувал. Презимуващи нуклеуси -ДА, запасни майки - НЕ! Разликата между двете е като между сирене и буца тебешир.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    ................



    Не и такива, за които аз да съм чувал. Презимуващи нуклеуси -ДА, запасни майки - НЕ! Разликата между двете е като между сирене и буца тебешир.
    Ееее, ти пък се впрягаш за Бъкфаста ,знаеш че го казвам в шеговита форма.Колкото до презимуващите нуклеуси и запасните майки,не съм се изразил правилно.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Първо да благодаря, на нашия Любим Модернезатор,че ме насочи към тема.Днес я прочетох цялата и да ви кажа честно видях само двама човека да пишат смислени постове.Какво общо имат въпросите от Г-н Матеев със сухата и мократа разпечатка,а това са 50% постовете...От постовете на повечето тогава лъха незнание по темата,но да се покажат пред шефа някой хора са се правили на много умни даже бих казъл преливащи от акъл напримерно колегата Атанасов/чанко/който напоследък с Батко Зуница,Бат Тянко и други продължава с акъля,но нека карам по ред в темата.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Отварям тази тема, за да обсъдим въпроса с рязането на крилце на всички чисто нови току-що оплодени майки. Може и друг път това да е обсъждано във форума, но никога на този аспект не се е отделяло подобаващо внимание. Тази година обаче беше годината на масовото роене, и предполагам всеки един пчелар си е скубал косите, когато изтърве даден рой.

    Накратко какво знам по въпроса:

    1. Пчелната майка има антенки, с които опипва килийката, преди да снесе яйце в нея. Следователно ако срежем антенка, ще я направим негодна и така само ще предизвикаме самосмяна.
    2. Ако срежем задно краче, така също ще я направим негодна, защото при приклякане за снасяне на яйце тя ще се изкривява, и яйцето няма да попадне в центъра на килийката. Тоест при срязване на задно краче пак ще предизвикаме самосмяна.
    3. Ако обаче срежем крилце, ние по никакъв начин няма да нарушим функционалността на майката. Тя ще си снася и пчелите ще са доволни. Ще е доволен и пчеларя, защото майка със срязано крилце няма да може да излети по време на роене.

    Та при разговори с различни пчелари подочух, че някои от тях масово го използват този метод. Режат крилцата на майките по време на пролетен преглед, и така си решават проблема с неконтролираното роене. Нещо повече - в клиповете на германката (предполагам всички сте ги гледали), тя реже половин крилце на майките веднага след като се оплодят.

    Та това е и моят въпрос към всички стари пчелари - мога ли да режа по половин крилце на всяка една майка веднага след като се завърне от брачен полет? Така или иначе трябва да я ловя, за да я маркирам, и това е идеалният момент за рязане на половин крилце.
    Много добри въпроси Г-н Матеев направо им разказахте играта на някой колеги които се мислят за гулеми пчелари.Браво и за отговорите/лаская ви яката раута/.По трета точка бих допълнил,че се реже малко,а не до средата...
    Гледам един колега Скотелатор след вазе ви е отговорил почти на всичко защо се режат крилцата и няма да го повтарям.
    Извинитеме,че не пиша повече,но и други мнения трябва да цитирам.
    п.п.
    Турзалната желиза/не е баш тързална/влия е на роенето,но може и да греша...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •