Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 46
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Рязане на половин крилце на новите майки

    Отварям тази тема, за да обсъдим въпроса с рязането на крилце на всички чисто нови току-що оплодени майки. Може и друг път това да е обсъждано във форума, но никога на този аспект не се е отделяло подобаващо внимание. Тази година обаче беше годината на масовото роене, и предполагам всеки един пчелар си е скубал косите, когато изтърве даден рой.

    Накратко какво знам по въпроса:

    1. Пчелната майка има антенки, с които опипва килийката, преди да снесе яйце в нея. Следователно ако срежем антенка, ще я направим негодна и така само ще предизвикаме самосмяна.
    2. Ако срежем задно краче, така също ще я направим негодна, защото при приклякане за снасяне на яйце тя ще се изкривява, и яйцето няма да попадне в центъра на килийката. Тоест при срязване на задно краче пак ще предизвикаме самосмяна.
    3. Ако обаче срежем крилце, ние по никакъв начин няма да нарушим функционалността на майката. Тя ще си снася и пчелите ще са доволни. Ще е доволен и пчеларя, защото майка със срязано крилце няма да може да излети по време на роене.

    Та при разговори с различни пчелари подочух, че някои от тях масово го използват този метод. Режат крилцата на майките по време на пролетен преглед, и така си решават проблема с неконтролираното роене. Нещо повече - в клиповете на германката (предполагам всички сте ги гледали), тя реже половин крилце на майките веднага след като се оплодят.

    Та това е и моят въпрос към всички стари пчелари - мога ли да режа по половин крилце на всяка една майка веднага след като се завърне от брачен полет? Така или иначе трябва да я ловя, за да я маркирам, и това е идеалният момент за рязане на половин крилце.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Всъщност очаквам в тази тема всеки да сподели своя личен опит по въпроса. Нека да видим всички плюсове и минуси и съвместно да преценим безопасно ли е рязането на крилце или не.

    Ако е безопасно, тогава защо това досега не е станало СТАНДАРТ и по презумпция всички майки да се продават с отрязано крилце? Ако някой знае защо - нека да каже.

    Иначе аз вече съм си решил за себе си да предприема масова акция за рязане на крилца, както и за в бъдеще на всички нови майки да режа крилцата веднага след завръщане от брачен полет. Не съм го направил до момента, защото все пак се притеснявам - ами ако има нещо, което да не го знам? Затова и отворих темата - да чуя какво ще кажат другите.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Това е нож с две остриета. Роя излиза, майката се опитва да литне и пада някъде в тревата и там загива. Роя се връща в кошера и излита след няколко дни с първата излюпена майка, ако не се вземат мерки.
    По-добре да се вземат мерки , за да не се стигне до излитане на рой. Това се постига чрез своевременно разширяване на гнездата, подаване на восъчни основи и хранене, за да не се прекъсва снасянето на яйца, както и използване на различни приоми - създаване на отводки, отнемане на ЗП, демариране, пелетова система и тн. Това също така е свързано с по-често отваряне на кошерите. Аз така правя и за сега съм овладял проблема с масовото роене.
    Не зная при няколко стотин кошера, може би тогава пчеларя ще е принуден това да го прави.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Рязане само на върха (1/3) на едното горно крилце, повече от това пречи на майката да пази баланс докато се разхожда по питите.
    Боята може да падне, но отрязаното крилце няма как да порасне - така родословието на майката е сигурно на 100% (когато трябва да се използва за развъдни цели). Инструментално оплодените задължително се подрязват (при оплодените на изолиран оплоден пункт това е желателно) - така няма как да отиде на брачен полет с последващи грешки в родословието.


    Рязането на крилце може да стане заедно с маркирането и затварянето й в клетка, а не "веднага след завръщане от брачен полет". ( допънителна такса за подрязване на крилце при продажба на майки?)

    Рязането на крилце не спасява кошера от роене - майката пада пред прелката и там се захваща роя. Ако пчеларя е наблизо поне лесно може да го улови.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Тук има малко писано по темата от доайенът Б. Първулов.
    Накратко - ако старата майка не може да лети, първакът излита с първата излюпена.

    http://nbps.press.bg/br12/7.htm

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колеги,това отговаря на моето озадачение.Преди четири дена хванах голям рой,а майката неоплодена.Определено някой е изтървал първак с първата излюпена.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Как разбра, че е неоплодена?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Вчера стана 4-ти ден без да е снесла яйце.Старите майки почват да осеменяват още същия ден.Предполагам че вече е почнала.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Вчера стана 4-ти ден без да е снесла яйце.Старите майки почват да осеменяват още същия ден.Предполагам че вече е почнала.
    Може семейството да е било осиротено с цел да се спре роевия нагон.
    На мен ми излетя рояк от такъв кошер и преброих 4 майки в рояка (предполагам неоплодени).
    А по въпроса с рязането на част от крило. И аз познавам пчелари които така работят, но за сега не могат да ме убедят в предимството на метода, ще следя темата с интерес.

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    14.04.2011
    Мнения
    86
    Пчеларски район
    с.Вълчитрън, общ. Порд
    Предимството на метода ти го казаха вече. Майка се оставя с едно крило с цел ако рои да не отлети по баирите, а да ти остане в рамките на пчелина. Масова практика е това.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •