Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 46
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колеги ,среща ли се при вас ,така нареченото сухо и мокро запечатване?Гледах сега клип в който се казваше:Сухо запечатване карника и карпатка.Мокро -кавказка.При мен се срещат и двата вида.Каква порода са ми- бог знае.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Защо ли Брат Адам е сменявал майките март месец???Занаят се крадне.
    ПП Skutellator знае но не пише.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от vlado 9 Виж публикацията
    Защо ли Брат Адам е сменявал майките март месец???Занаят се крадне.
    ПП Skutellator знае но не пише.
    Как ги сменял ,че ми стана любопитно
    Милен Михов

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Не знам за Брат Адам ,но март ще трябва аз да ги оплождам.При получени свищеви майки април ,са снасяли слабо.Навярно търтеите са още малко по това време.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Факт е,ако знаех нямаше да питам и аз!

  6. #26
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от vlado 9 Виж публикацията
    Защо ли Брат Адам е сменявал майките март месец???Занаят се крадне.
    ПП Skutellator знае но не пише.
    Защото когато една майка е калпава (става ясно напролет), семейството ще трябва да го дундуркаш цяло лято, докато му смениш майката - сезона свършил, пашата вече приключила и това семейство в общи линии го държиш цяла година само за бройка.

    Когато забелешиш, че някое семейство няма изгледи да даде добри добиви, ако му смениш майката (със презимувала и тествана) в ранна пролет то ще е напълно готово да се възползва още от първата паша.
    Т.е. по този начин "мършите" в пчелина през сезона са по-скоро изкючение, отколкото правило.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Не получих отговор ,затова към точните хора.Колега Лалов, вярно ли е ,че карниката прави суха запечатка?Колега Scutellator, бък фаст ,по какъв начин запечатва?

  8. #28
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Зависи от линията. Има линии които се използват за поизводство на мед в рамки - запечатването е най-красивото сухо запечатване, останало към днешна дата. На други запечатките са като на анадолската - сухо, със сив отенък в долната 1/3; или пък изцяло мокро; или пък смесено. Като цяло, доминира сухото запечатване, въпреки че към днешна дата това е белег, който обикновено не се взема под внимание от повечето пчеловъди (тъй като нямат финансов стимул да го правят)

    Според старите книги, при пчелите по нашите земи ( и пчелите в цяла Гърция,според брат Адам) запечатването е било изцяло мокро ( както и при каквазките, с които външно са имали голямо сходство, с единствената разлика, че окосмяването вместо сивкаво, е било кафеникаво)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Благодаря за отговора.Заинтересувах се живо ,защото мокрото запечатване при мен не е много, но е гадно за работа -използувам вилица.Мисля даже ,че запечатват при по- малко водно съдържание.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не знам за Брат Адам ,но март ще трябва аз да ги оплождам.При получени свищеви майки април ,са снасяли слабо.Навярно търтеите са още малко по това време.
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не получих отговор ,затова към точните хора.Колега Лалов, вярно ли е ,че карниката прави суха запечатка?Колега Scutellator, бък фаст ,по какъв начин запечатва?
    Относно първия въпрос Скутелатор го написа ,но като допълнение ще кажа,че и сега в (провинцията ако мога така да се изразя) Бъкфаст пчеловъдите имат запасни майки за всеки кошер ,правете си изводи. Относно запечатката, не знам дали правиш разлика и от самата паша например детелината.Карниката която е при мен, запечатва по- скоро сухо, бъкфаста по мокро.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •