Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 46
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Във неделя на 10 млади току що пронесли майки белязах и подрязах 1/3 от едното крило .Ако няма последствия за напред живот и здраве така ще процедирам
    Милен Михов

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    08.12.2014
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    североизточен
    Миналата година рано пролетта със един колега пчелар посетих ме др пчелар, който има 200 кошера. Той режеше половината от едното крило на майките в пчелина си. Той ни обясни , че прочел та в пчеларски вестник два сети някой брой беше даде вестника и ние го прочетох ме . Реже се половината от едното крило на майката за да няма равновесие при летене. Това се прави при първия пролетен преглед , когато пчелите са малко и лесно се намира майката. Прави се всяка година . При роене първо излита старата майка , но понеже тя ще е с отрязано крило не може да лети , ще излезе пред кошера а пчелите ще се в купят върху нея и пчеларя ще има време да си направи от в отвотк и. С отрязък крило не се стига и до ронне понеже пчелите сменят майката. Всяка година имаш нова майка и я сменят чак като новата се уплоди , върне се и почне да снася. Преди само смяната старата майка снася много осилено дава всичко от себе си до пълно изтощение. Тъка винаги имаш силни кошери с млади майки и няма проблеми с ровене то. Преди около месец при казвах с този пчелар каза че е много доволен почти всички майки са самосменили . Не е загубил рой много малко са тръгнали да се роя и ги е забелязал от тях си направил отвотки. Приятелят ми пробва на 10 кошера и той е доволен аз пробвах на петсамо едно не не смени майката. Изказ да добавя че при отрязано криболов майката не намаля яйце снасянето но само едното и то от половина та не от дъното.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колега Били , това за коя порода се отная.Питам защото ,на моите на третата година им режа крило и крак ,и пак не искат някои да ги сменят.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    При мен нямаше никакви странични проблеми .Но и аз сменах ,че най вече трябва да се остави за напролет тая процедура догава по горе споменатите от bili доводи биха били по актуални.И за това живо и здраве на останалите семейства които презимуват успешно ,ще направя това на пролет
    Милен Михов

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    08.12.2014
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    североизточен
    Обикновена нашенска ако си чувал за тая порода има някои не сменят ако е довра майката може с отрязано крило да изкара 2 много рядко даже и и 3 год но повечето сменят а майка от само смяна е най двора от всички измислени купе и боклуци купувал съм от къде ли не стигат до 4,5 рамки пило и семейството не се развива повече имал съм случаи на 3 рамки пило още първата година сменят купе ката майка

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    И аз купувам от тук.Значи и твоите са Родопика.

  7. #17
    Колега ch.atanasov от къде купуваш майките. Иначе миналата годиния "оконтузих" 10 майки както сте писали, резнах крило и срещуположно на него задно краче и 9 заложиха самосмени в рамките на месец последната мина малко повече време но и тя заложи
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    През годините , с цел смяна на "кръвта" съм купувал майки от Кисьови от Ловеч -не помня името и от Павлови-Плевен.Не съм обръщал внимание при поръчката за породата.Попитах колегата защото по думите му ,постига ежегодна самосмяна.Аз използувам много този метод.Някои семейства не правят самосмяна дори и на третата година.Такива не сменени майки ,често загиват през зимата или пролетта.Между другото установих ,че процента се увеличава ,ако отрязването става по-рано.Примерно края на март началот на април.

  9. #19
    Така е само че аз го правя май месец, по мой наблюдения тръгне ли обилна паша те са фокусирани там и залагането минава на заден план и такива майки биват сменени в края на медосбора. И при мен се е случвало майки които са на по 3 години и са имали много добра година и да загинат зимата
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Аз ги подрязвах дори края на май.Явно и това е било част от причините да не направят самосмяна.

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •