Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 74
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    Батак

    Red face Моля за съвет!

    Здравейте! Моля за съвет! На 19.04.14 година се сдобих с три пчелни семейства в ДБ кошери с 10 рамки. Настаних ги на избраното място. Времето не беше подходящо да отварям кошерите след превозването им. Не ги бях гледала и преди това, като изцяло се доверих на пчеларя, от който ги закупих. На 21.04.14 отворих кошерите - какво установих - пълни с пчели, преградната дъска беше поставена на 8 позиция. Преместих я на последна и поставих между рамките и лентички против акари. Пчелите носеха прашец. Реших, че при така пълни плодници ще е хубаво да им поставя и строителни рамки /да работят, да не вземат да се роят/. На 22.04.14 в кошерите поставих по една строителна рамка. Искам да споделя, че пчелите бяха завзели и външната страна на преградната дъска. Подхраних със сироп.
    Питането ми е следното: до главната паша, според мен има още време. Казвам го защото кошерите ми се намират в Родопите - м. Цигов чарк. Тук все още я доста хладно, дневните температури рядко достигат 15 - 17 градуса през този месец. Дали съм избързала с поставянето на строителните рамки. Да не взема да изстудя пилото, като го разширих? Като има толкова много пчели, дали е възможно да направят рой по-рано? Дали да направя отводки от тези семейства? От това, което прочетох във форума - че при пълен плодник се поставя магазин - дали не е рано и за това? Надявам се, че съм била ясна във въпросите и в обясненията! Но ако има нужда от подробности ще ги дам. Не съм проверила дали има градеж - студено е и не искам да отварям.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Пчелите работят и при 15 градуса.Ако има паша добре,ако няма сироп 1/1 и основа.Поздрави.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    Батак
    Благодаря за съвета, но продължавам да питам за уточняване дали съм разбрала - 1. При 10 - 15 градуса навън, плюс пълен корпус - да поставя магазините и по основа, за да градят, паша все някаква има; 2. Под 10 - 15 градуса да им слагам основи и да продължавам с подхранването. Не ми се сърдете, че така се обяснявам, но все пак съм на 10-на дена стаж.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от argilov Виж публикацията
    Пчелите работят и при 15 градуса.Ако има паша добре,ако няма сироп 1/1 и основа.Поздрави.
    Кои растения отделят нектар при 15 градуса?
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Невена,ако ще вадиш мед от нещо слагай магазин.Ако ще развиваш семейство сложи корпус отдолу.Господин Тотевски разстенията отделят и прашец.В моя район, Лудогорие е в изобилие сега.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    Батак
    Точно така ще направя - ако утре времето е О.К. ще сложа магазините. Много благодаря за отговорите, добих увереност за поставянето им! Определено искам да извадя мед. Очаквайте ме с още въпроси! А сега отивам в Гугъл за да разбера кои растения отделят нектар при 15 градуса, че май този урок съм го пропуснала!

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от argilov Виж публикацията
    Невена,ако ще вадиш мед от нещо слагай магазин.Ако ще развиваш семейство сложи корпус отдолу.Господин Тотевски разстенията отделят и прашец.В моя район, Лудогорие е в изобилие сега.
    В моят район - Троянският балкан е изобилие на прашец през цялата година. Но аз изрично попитах кои растения отделят нектар при 15 градуса по Целзий.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Всички овошни дървета отделят нектар при 15 градуса.И не само те,а и всички горски цъфтящи сега.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Всички овошни дървета отделят нектар при 15 градуса.И не само те,а и всички горски цъфтящи сега.
    ОК! Вие събирайте мед при 15 градуса. Аз ще чакам по-добро време . Нека не спамим повече темата на колежката.
    P.S. Кокичето и минзухара отделет нектар и при 11-12 градуса .
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Totevski Виж публикацията
    ОК! Вие събирайте мед при 15 градуса.
    Да живее еволюцията......,но още не съм станал пчела.Магазин или корпус се слага не само заради меда.

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •